banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

AYNUR KRK isimli Türk Gemisi Battı

Santra Denizcilik Nakliyat ve Ticaret Ltd. şirketine ait Aynur KRK adlı gemi makinasının çökmesi sonrası su almaya başlayınca alabora olarak battı.

GÜNCEL 11.10.2010, 10:53
3926
AYNUR KRK isimli Türk Gemisi Battı

 Santra Denizcilik Nakliyat ve Ticaret Ltd. şirketine ait Aynur KRK adlı gemi makinasının çökmesi sonrası su almaya başlayınca alabora olarak battı.

Kaza, Malta açıklarında meydana geldi.

Kaza ile ilgili eldeki bilgilere göre gelişmeler şu şekilde yaşandı:

10 ekim 21010 tarihinde saat 23:55'te Malta açıklarında seyir etmekte olan Santra Denizcilik Nakliyat ve Ticaret Ltd. şirketine ait  99 metre boyunda Türk bayraklı Aynur KRK adlı kuruyük gemisinden Cospas‎-‎Sarsat sistemi üzerinden  tehlike sinyali gönderildi. Denizcilik Müsteşarlığı Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi bu mesajı alarak harekete geçti.

Bunun üzerine merkezden RCC Malta Arandı ve gemi ile irtibata geçmeye çalışıldı.

RCC Maltaya verilen koordinatlar üzerinde geminin bulunamaması nedeniyle bölgeye ACUNCAGUA BAY adlı gemi gönderildi.

11 ekim 2010 tarihinde saat 02:58 de RRC Malta'nın merkeze telefonla geri dönüş yaparak gemiye ulaştıklarını gemide bulunan 16 personelin can filikasına bindirildiğini ve geminin batmakta olduğunu bildirdi.

Saat 04:35 'te Acuncagua Bay adlı gemi ile irtibat sağlandı ve geminin kaptanı Erol Şengül ile görüşüldü. Şengül, 16 personelin tamamının kurtulduğu ve sağlık durumlarının iyi olduğu bildirdi.

Gemi Kaptanı erol Şengül ayrıca; gemi ile Fransa'dan Mısır'a 4399M/T buğday yükü götürdükleri ve Geminin makinasının çöktüğünü ancak makinayı tekrar çalıştıramadıkları bunun üzerine pervane tarafından su almaya başladıkları, gemiyi 00:30 da terk ettiklerini gemiyi son gördüklerinde geminin kıç tarafının bir kısmının su altında olduğu ve tam olarak battığını kendilerinin görmedikleri bilgisini verdi.

Kaptan Şengül, kendisi ve mürettebatın  Acungua Bay adlı gemi ile Libya'nın Bingazi Limanı'na götürülmekte olduklarını belirtti.

 

Yorumlar (26)
ADINIZI YAZIN 8 yıl önce
insanın aklına her türlüsü geliyor gemi tamamen urda olmuştu zar zor gidiyordu

seta ölçüm ekibi 11 yıl önce
seta gemı muhendıslık aılesı olarak fırmaya gecmıs olsun dıleklerımızı sunar ınsallah bu kotu durumdan bıran once kurtulmaları dılegıyle..
melisa sezgin 6 yıl önce
eğer bana inanmıyorsanız o gemide çalışmış bütün insanları arayarak soruşturma başlatabilirsiniz
öncelikle kaptanlar 2.(zaten armatör ona sormayın) ve 3.ler

çarkçıbaşl arı ve 2. çarkçılar
ismail özdilek 11 yıl önce
bende bir denizci olarak hatta aynur krk gemisinde yağcı olarak çalıştım 2010 yılnda bende olabilirdim o an çok büyük geçmiş olsun sevindirici tarafı can kaybının olmaması
emre akyılmaz 11 yıl önce
geçmiş olsun diyelim...

fakat aklıma enterasan şeylerde gelmiyor değil!
11 yıl önce
Makine dairesinden batan gemi....
osman küçük 11 yıl önce
tum personele gecmış olsun. gemide yapılan talımlerın işe yaradığı bellı oluyor.
BULENT SARILAR 11 yıl önce
SAYIN EMRE BEY,ENTERESAN SEYLER DUSUNMEK BILE AYIPTIR, GUNAHTIR. DENIZ ISINDE BAZI SEYLERIN SAKASI BILE YAPILMAZ. ALLAH GONLUNUZE GORE VERSIN... TUM ARKADASLARIMIZA, KARDESLERIMIZE, ABILERIMIZE GECMIS OLSUN DILIYORUM.BULENT SARILAR
emre akyılmaz 11 yıl önce
sayın bülent sarılar:öncelikle denizci kardeşlerim kurtulduğu için tabi ki sevindim,bir milli servetin sulara gömülmesine üzüldüm fakat bilemediğim bir şey var galiba lütfen beni aydınlatın.bir geminin (habere göre pervane tarafından) ona şaftından diyelim ve bir fransa limanına giriş ve çıkış yapmış yük altında yani "sefer" de olan bir geminin pervane şaftından su gelme olasılığı ne kadardır ? peki geldi diyelim şaft kovanından gelen su saatte kaç ton dur ?

beni aydınlatırsanız sanırım bazı şeyler enterasan gelmeyebilir.

niyetim hiçkimsenin kusurunu aramak veyahut art niyetli bir yaklaşım değildir illaki orada denizci kardeşlerimizin karşı karşıya kaldığı durum çok farklıda olabilir.tekrar geçmiş olsun diyorum,saygılar.

Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
22
kapalı
banner102
Günün Karikatürü Tümü