banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Aya Grup, Marinturk Boat Show'daydı

30. Uluslar arası İstanbul Shop&Miles Boat Show, 19-24 Ekim tarihleri arasında MARİNTURK İSTANBUL CITY PORT'da gerçekleşti.

GÜNCEL 02.11.2011, 12:27
Aya Grup, Marinturk Boat Show'daydı

AYA GRUP MARİNTURK BOAT SHOW FUARI’NDAYDI…

Yüzlerce yeni teknenin sergilendiği fuar alanında AYA GRUP A.Ş, marin araç gereçleri ve ısı pompası ürünleri ile fuar alanında ziyaretçilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Teknelerde Enerji Çözümleri…

Fuar alanında sergilenen marin buzdolapları, ocak, fırın, bulaşık makinesi, sanitasyon, klima gibi tekne araç-gereçlerinin yanı sıra güneş panelleri ve rüzgar jenaratörleri oldukça ilgi gördü. Yüzlerce deniz tutkununun ziyaret ettiği standda yer alan bir diğer dikkat çekici ürün ise ISI POMPASI oldu.

Neden Isı Pompası ?

“1=4 eder mi ?” sloganı ile gündeme gelen Isı Pompası; havadan ya da sudan almış olduğu enerjiyi, villa, ev ve iş yerlerinin  ısıtma, soğutma ve sıcak su ihtiyaçlarını tek cihazla karşılamaktadır. Aynı zamanda havuz ısıtmasında da kullanılan sistem,  fosil yakıtlardan tamamiyle bağımsız olarak çalışır ve herhangi bir emisyon açığa çıkarmaz. En büyük avantajı çevre dostu ve son derece ekonomik olmasıdır.

Yorumlar (4)
Niyazi Deniz 8 yıl önce
Termodinamiğin 2. kanunu toplam düzensizlik (entropi) azalmaz artar der. Yani bu haberde geçen "havadan ya da sudan almış olduğu enerjiyi" diye devam eden cümle ile kastedilen şey eğer ortamdan aldığı ısıyı (enerjiyi) yoğunlaştırarak başka yerlerde kullanmayı sağlayan bir sistem ise ki başka yakıt kullanılmadığına göre kastedilen anlam bu olmalı, bu termodinamik yasalarına göre imkansızdır.

Yani bir galon ılık sudan bir çaydanlık kaynar su elde edemezsiniz.

Mesela Çamlıca Tepesinin ortalama sıcaklığının 10 C derece olduğunu varsayalım. Eğer bunu 8 C dereceye düşürmek ve aradakı farkı biryerde biriktirmek mümkün olsaydı elde edeceğimiz enerji 2 X Çamlıca Tepesinin kütlesi olurdu. Sonuçta da tüm Üsküdar'a yetecek kadar enerji elde etmiş oluduk. Aynı zamanda temel fizik kanunlarını yeniden yazdığımız için de Nobel ÖdülLERi alabilirdik.A. AYDIN ERCAN 8 yıl önce
Yazidaki ısı pompasi yeni bir sey degil, fakat yeni gibi sunulmus yaziyi yazan arkadasta okuyucular uzerinde sanki havadan enerji elde ediliyor mus gibi bir izlenim bırakmis.

Halbuki sozkonusu cihaz bilinen herhangi bir sogutkan gazli R134A, R404A, R407C yada R410A gibi..ekovata(kompresore) sahip bir sogutma sistemidir. elektrik yada invertorlu batarya ile calistigi icin evet herhangi bir hava kirliligi yoktur. sadece ortam sogutma yapilmak istendiginde evaporator ic unitesi sogutucu(buharlastirici) kondenser ise yogunlaştırıcı olarak calisacak bu durumda ısı iceriden disari atılmış olacak eger tersi istenirse de yani disaridaki ısının iceri alınması, bu durumda da bir auto c/over vv vasıtasıyla evaporator kondenser yapilmis kondenser ise evaporator olarak kullanilmis olacaktir, bu durumda ise disaridaki ısı dısaridaki soguk havadan iceriye pompalanmis olacaktir. Bilindigi gibi bu gazlarin buharlasma sicakliklari -50 lerde bazilarinki cok daha asagidadir. diger taraftan zaten normal ortalamanin alti bir sogutma sisteminde verdiginiz enerjinin yaklasik 2 kati sogutma alirsiniz sayet bu 3 kati civari olursa iyi bir verim aliyorsunuz demektir bazi iyi performansli teknolojik sistemlerde zaten 3,5 civari olabilmektedir, bir de ilave olarak yazin dis unitenin ısısını extra olarak ısıtmada kullansaniz rahatlikla 1=4 olmus olur.
AYA GRUP A.Ş 8 yıl önce
Isı pompası sistemlerini son yıllarda adını konut ısıtmasında sıkça duyduğumuz ve ülkemizde de gittikçe yaygınlaşmaya başlayan bir iklimlendirme sistemidir. Daha aşina olduğumuz klima, chiller ve evlerimizde kullandığımız buzdolapları da aslında birer ısı pompasıdır. Isı pompası kavramı, Carnot Çevriminin ters çalıştırılması ile ısının çevreden çekilip yüksek sıcaklık bölgesine transfer edilebileceği fikri ile ortaya çıkmıştır. Sistemin temel çalışma prensibi kış aylarında düşük sıcaklık kaynağı olarak kullanılarak dış havadan, topraktan veya bir su kaynağından (nehir, göl, vb.) alınan ısının ısıtılması hedeflenen mahallere transfer edilmesi ve yaz aylarında ise soğutulması hedeflenen mahallerden alınan ısının yüksek sıcaklık kuyusu olarak kullanılan dış havaya, toprağa veya su kaynağına transfer edilmesidir. Sistemde genel olarak tüm soğutma çevrimlerinde olan kompresör, evaparatör, kondenser, genleşme vanası ve sistemde dolaşan bir soğutucu akışkan gibi temel elemanlar kullanılmaktadır.Türkiye iklim koşulları göz önüne alındığında diğer sistemlere göre daha verimli olan ısı pompalarının en önemli karakteristiği performans katsayısıdır (COP). Verimli bir sistemlerde performans kat sayısı 4 ve üzeri değerler alabilmektedir. Bu da 1 birimlik enerji karşılığında 4 birimlik enerji alacağınız anlamına gelir. Kaynak olarak havanın kullanılmasında, cihazların performans katsayıları dış hava sıcaklıklarının değişimlerine bağlı olduğundan dolayı değişkenlik gösterebilmektedir. Yine de hava kaynaklı sistemlerde son yıllarda defrost kontrol sisteminin geliştirilmesi ile çok düşük sıcaklıklarda dahi sistemler ısıtma kabiliyetlerini sürdürmektedir. Toprak ve su kaynaklı cihazlarda ise yeryüzünün belirli derinliklerinde sıcaklığın yıl genelinde sabit kalması cihazların performans katsayılarının daha stabil olmasını sağlamaktadır.Termodinamiğin II. Yasası, ısının düşük sıcaklık seviyesinden yüksek sıcaklık seviyesine aktarılması için dışarıdan sisteme verilmesi gereken bir enerjinin olması zorunluluğunu ortaya koyar. Isı pompalarında bu enerji mekanik, elektrik veya termal olarak karşılanmaktadır.Firmamıza ait yukarıda yer alan haber çalışmasında teknik bilgiler yer almamaktadır. Umarız yorumumuzda verdiğimiz bilgiler yeterli olmuştur.Saygılarımızla…

AYA GRUP A.Ş / www.isipompasi.com.tr

murat birecik 8 yıl önce
kritik sıcaklık, kritik hacım, kritik basınç...eğer, yüce tanrı'm gazları ideal yaratsaydı; sadi carnotda

çevrimini yapamazdı!!!saygılarımla

murat birecik
23°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?