banner191

banner148

banner179

banner176

Atlantik Confidence batmadı...

Atlantik Confidence adlı geminin batmadığı ve büyük ihtimalle geminin kurtarılacağı açıklandı.

GÜNCEL 02.04.2013, 11:07
Atlantik Confidence batmadı...

Atlantik Confidence batmadı...

30 Mart sabahı  Umman Denizindeki Masirah adası açıklarında seyretmekte olan, armatörlüğünü Ahmet Ağaoğlu'na ait olan Atlantik Denizcilik'in yaptığı 'Atlantik Confidence' adlı dökme yük gemisinin makine dairesinde yangın çıktı.

Yardım isteyen gemiye, bölgedeki NATO Görev Kuvveti cevap verdi. Bölgede korsanlıkla mücadele göreviyle bulunan NATO kuvvetlerinden USS Nicholas savaş gemisine, tam yol Atlantic Confidence gemisinin yardımına gitmesi talimatı verildi.

Ancak, çok geçmeden, yangının kontrolden çıktığı değerlendirmesini yapan Atlantik Confidence gemisi kaptanı, mürettebata gemiyi terk emri verdi. 

Kaza yerine intikal etmekte olan ABD Fırkateynni, kurtarma operasyonunun komutasını aldı. Kaza bölgesine ulaşmak için 80 deniz mili kat etmesi gereken fırkateyn, zamandan kazanmak için helikopterini havalandırarak kaza bölgesine yönlendirdi. 

Helikopter, kaza bölgesine ulaştığında bir başka geminin kaza yerindeki kazazedeleri denizden toplamakta olduğunu, kazazede geminin ise yarı batık durumda bulunduğunu belirledi. 

Yardıma giden geminin bir başka Türk gemis,Chemfleet tarafından işletilen YM Pluto adlı tanker olduğu olduğu ve Atlantik Confidence adlı gemideki 22 kişilik Türk mürettebatın tamamının kurtarıldığı öğrenildi.

22 Mürettebat güvende

Geminin 22 kişilik mürettebatının ise sağlık durumlarının iyi olduğu ve PLUTO adlı tanker tarafından kurtarıldıkları bildirilmişti.

Son bilgi  Gemi batmadı

Geminin armatörü Ahmet Ağaoğlu, konuyla ilgili DenizHaber.Com'a özel açıklama yaptı.

Açıklamaya göre gemi yüzer vaziyette ve batmadı. Gemiye bugün salvage master ve kurtarma ekibi ulaşacak.

Gemi ve Türk işçisinin emeği olan yükü büyük ihtimale kurtarılacak. 

Gemi, Borusan Limanından yüklediği çelik konstrüksiyon yükü Umman'da yine bir Türk firmasının inşa etmekte olduğu havaalanı için Dohar Limanına götürmekteydi.

Yorumlar (3)
Yaşar DERİN 6 yıl önce
Geminin ve dolaysıyla taşıdığı yükün kaybedilmemiş olmasına sevindim.Bunlar denizde geleceğimizin,girdil eri açısından Ülkemiz'in,çalışan ve çalışacak olanlar açısından ekmek teknesi olması münasebetiyle çok değerli varlık ve kaynaklarımızdır.Arm atör'ümüze Allah kolaylık ve sabır versin,İnşallah kısa sürede yeniden hizmete sokarlar.Hayırlı ve sağlıklı günler dileğimle.Uykpt/Yaşa r DERİN
Hasan ATLI 6 yıl önce
Sayın yetkili,
Öncelikle bu yorumu yayınlamış olmanıza hakikaten sevindim.Sizin yazdığınız kısımla ilgili bir tesbitinizi ben yorumlamak istiyorum bu yeniden: Bizzat konuyla ilgili haberinizi BATTI diye sizin de verdiğinizi zaten biliyorsunuzdur.Şu an geminin akıbetiyle ilgili herhangi bir bilginiz de olmadığından hala ve kat'a yazdıklarınızın doğruluğu konusunda en ufak bir bilginiz olamaz diye düşünüyorum.. Zaman sizlere bir okurumuz haklı çıkmıştı bir gün..Biz iyi araştırmadan yazmayalım artık diyeceksiniz!
Hasan ATLI 6 yıl önce
Bu konuda bilip bilmeden günlerdir haber yazdığınızı ve sürekli değiştirdiğinizi gözlemliyorum. Bundan zevk alır gibi bir halinizin olması çok basın özgürlüğü açısından utanç verici de oluyor mu?
Bir kez daha haberi değiştirirseniz ne demek istediğimi anlarsınız... Basın özgürlüğü diye bilgi kirliliği yapıyorsunuz.Siz şimdi bu yorumu da yayınlamazsınız.Mede ni olup yayınlayın bunu lütfen!
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?