banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

"Atık Alım Tesisleri Hayata Geçirilmeli"

IMEAK DTO İzmir Şubesi’nin evsahipliğinde düzenlenen “Mavi Kart Uygulamalarının Değerlendirilmesi Çalıştayı”nda, Mavi Kart sistemi ve uygulamaları tartışıldı.

GÜNCEL 18.04.2014, 16:38

ATIK ALIM TESİSLERİ HAYATA GEÇİRİLMELİ

İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin evsahipliğinde düzenlenen “Mavi Kart Uygulamalarının Değerlendirilmesi Çalıştayı”nda, Mavi Kart sistemi ve uygulamaları tartışıldı.

İMEAK DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bütün gemilerin atıklarının etkin olarak takibini sağlamak amacıyla hayata geçirilen Mavi Kart sisteminin, en kısa sürede tüm bölgelerde uygulanması gerektiğini söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Deniz Ticaret Odası koordinesinde Çeşme Sisus Otel’de düzenlenen “Mavi Kart Uygulamalarının Değerlendirilmesi Çalıştayı”nın ikinci gününde konuşan Başkan Öztürk, “Ayvalık’tan Didim’e kadar olan sorumluluk sahamızda bulunan 15 liman ve 8 marinada atık alım tesisleri mevcut olup, bu tesisler sadece kendi gemi ve müşterilerine hizmet verebilmektedir. Bu tesislerde kendi müşterisi olmayan gemi/teknelerin (balıkçı ve gezi teknelerinin)  atık vermesi (ticari açıdan) mümkün değildir. Marinalar; müşterisi olan yatların atıklarını marina bünyesindeki tesisler aracılığı ile alıyor. Ya da bulundukları bölgenin özelliğine göre belediyelere teslim ediyor veya kanalizasyon sistemi ile bertaraf ettiriyorlar. Bu hizmetler için marinalara teşvik imkanının sağlaması gerekmektedir. Çünkü, bu durumun sektörü mağdur etmemek için faydalı olacağını düşünüyorum. Bu marinalara tesis edilebilecek “Atık Su Otomasyon Sistemi (ASOS)” ile Mavi Kart uygulamasında bir sorun yaşanmayacağı değerlendirilmektedir” dedi. 

İMEAK DTO İzmir Şubesi’nin sorumluluk alanı olan kuzeyde Ayvalık’tan güneyde Didim’e kadar olan bölgede ağırlıklı olarak günlük gezi tekneleri, yolcu motorları, balıkçılar ve dalış tekneleri faaliyet göstermekte olduğunu vurgulayan Öztürk, ancak bu teknelerin atıklarını verecekleri yeterli atık alım tesisinin mevcut olmadığının altını çizdi. 

Öztürk, “Bu teknelere ‘Mavi Kart Sistemi/Atık Su Otomasyon Sistemi (ASOS)’ tesis edilmesinde sorunlar yaşanabilir. Dolayısıyla bu teknelerin Mavi Kart uygulamasına geçiş süreci uzayabilir” diyerek görüşlerini aktardı. 

ÇEŞME, TURİZM İLÇESİ OLMAYI HAKEDİYOR

Toplantıya katılan Çeşme Kaymakamı İnci Sezer Becel ise Çeşme’nin, turizm ilçesi olmayı hakettiğini söyledi. Turizm sektöründe ağırlıklı olarak mevzuattan kaynaklanan sorunların yaşandığını dile getiren Kaymakam Becel, bu sorunların aşılabilmesi için tüm kurumların destek vermesi gerektiğini anlattı. 

İMEAK DTO İZMİR ŞUBESİ SORUMLULUK ALANINDA BULUNAN MARİNALAR
*Setur Ayvalık Marina
*Setur Çeşme Marina
*IC Çeşme Marina 
*Port Alaçatı Marina
*Teos Marina

*Setur Kuşadası Marina
*D-Marin Didim Marina
*Levent Marina

İMEAK DTO İZMİR ŞUBESİ SORUMLULUK ALANINDA BULUNAN GEZİ TEKNELERİ

*Ayvalık’ta, 1 gezi teknesi kooperatifi yönetiminde 27 gezi teknesi faaliyet göstermekte olup, Ayvalık Belediye İskelesi’ne ASOS kurulması,
*Çeşme’de, 8 gezi teknesi kooperatifi yönetiminde 18 gezi teknesi faaliyet göstermekte olup, Çeşme Rıhtımına ASOS kurulması, Yıldız Burnu’na seyyar sistem kurulması,
*Menderes’e 10 gezi teknesi kooperatifi yönetiminde Özdere İskelesi’ne ASOS kurulması
*Kuşadası’nda, 3 gezi teknesi kooperatifi yönetiminde 27 gezi teknesi faaliyet göstermekte olup, Güvercinlik Adası İskelesi ve Güzelçamlı İskelesi’ne (balıkçı tekneleri ile birlikte faydalanmak üzere) ASOS kurulması,
*Didim’de, 2 gezi teknesi kooperatifi yönetiminde 34 gezi teknesi faaliyet göstermekte olup, Altınkum ve Akbük İskelelerine ASOS Kurulması uygun olacaktır.

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102