banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Arslantürk: ''Yapılan arama resmen haydutluktur!''

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk kanal 24’te Ardan Zentürk’ün sunduğu Moderatör Gece programında Roseline A gemisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

GÜNCEL 25.11.2020, 10:59 25.11.2020, 11:02 Halit Emre İbrahimoğlu
121
Arslantürk: ''Yapılan arama resmen haydutluktur!''

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği (TKKD) Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Muhammer Arslantürk kanal 24’te Ardan Zentürk’ün sunduğu Moderatör Gece programına konuk oldu. 

“Yapılan arama resmen haydutluktur”

Doğu Akdeniz’de durdurulan Roseline A gemisine ilişkin açıklamalarda bulunan Arslantürk, yapılanın hukuk dışı bir saldırı olduğunun altını çizerek, “Uluslararası sularda sefer yapan geminin haydutça saldırıya uğramasıdır. Bu resmen haydutluktur. Bir gemi hangi bayrağı taşırsa taşısın o bayrağın ait olduğu ülkeyi ve ülkenin idari makamını temsil eder. Bugün Türk bayraklı gemimize yapılan saldırı Türk milletine ve Cumhurbaşkanımıza yapılan bir saldırıdır. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Şiddetle kınıyoruz. Uluslarası serbest sularda her ne sebeple olursa olsun ticari bir geminin durdurulması ve gemi personeline çirkin bir harekette bulunulması aklın durmuş olması manasına gelir” diye konuştu.

“Bu hakareti kabul etmiyoruz”

30 senedir denizci olduğunu söyleyen Arslantürk, 21 yıldır Türk boğazlarında kılavuzluk hizmeti verdiğini belirterek, “Ben daha önce böyle bir şey duymadım ve görmedim. Uluslararası serbest sularda ticari bir gemiyi savaş gemisinin durdurduğu görülmemiş bir olay. Biz Nato üyesiyiz, kaldı ki bu geminin armatörü dünyanın çeşitli limanlarında yatırımı olan saygın bir amatör ancak olmasa da bu yapılamaz. Türk bayrağımız var o gemide. O geminin kaptanı Cumhurbaşkanı’nı temsil eder. Orada gemi kaptanı ve personeline hakaret edilmiştir, silah taşımakla suçlanmıştır. Ki ben sevgili Kaptan Birol kardeşimi tebrik ediyorum çok asil bir duruş sergilediğinden ötürü. Ayrıca Almanya’nın ne işi var Doğu Akdeniz’de. Arandı da ne oldu hiçbir şey çıkmadı. Denizcilik STK’ları olarak ayaktayız. Bu hakareti kabul etmiyoruz. Meslektaşlarımızın uluslararası sularda güvenle seyrini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Hiçbir güç Türk bayrağı taşıyan gemiye çıkamaz”

Son olarak devletin ve milletin birlik olması gerektiğini vurgulayan Arslantürk, konuşmasını şöyle tamamladı: “Siyasi düşünmemeliyiz. O gemi bayrağı bizim bayrağımız. Siyasi süreç ne, kim kime ne vermek istiyor bunu mu düşünelim. Biz Kurtuluş Savaşı’nda nasıl birlik olduysak aynı şekilde bu tavrı sergilemeliyiz. Türk milletinin güçlenmesini istemiyorlar. Ben deniz hukukçusu değilim ama teknik anlamda bir gemi kaptanı olarak şunu söyleyebilirim hiçbir güç Türk bayrağı taşıyan gemiye çıkamaz. Yetkililerden hem denizci hem de deniz hukukçusu olan Avukat Çağlar Çoşkunsu’dan danışmanlık alınmasını rica ediyorum. Biz her zaman denizci kardeşlerimizin yanındayız.”

denizcilikdergisi.com

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü