banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Armatörü de kaptanı suçladı

İtalya’nın Giglio Adası’nın yakınlarında karaya oturan Costa Concordia gemisinin sahibi Costa Cruise şirketinden kazayla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

GÜNCEL 16.01.2012, 15:37
2175
Armatörü de kaptanı suçladı

İtalya’nın Giglio Adası’nın yakınlarında karaya oturan Costa Concordia gemisinin sahibi Costa Cruise şirketinden kazayla ilgili ilk resmi açıklama geldi.

Kazanın ardından 16 kişinin kayıp, 17 kişinin yaralı olduğu bildirilirken, 6 kişinin de cesedine ulaşıldı.

Yönetim kurulu başkanı Pierluigi Foschi, kaptanın açıklamalarının aksine, kazanın ‘ciddi’ anlamda insan hatasından kaynaklandığını bildirdi:

“Şunu inkar edemeyiz ki bu trajik kazada insan hatası var.”

Diğer yandan 115 tonluk gemi karaya oturduğu yerden sürüklenmeye başladı. Arama kurtarma ekipleri, geminin birkaç santimetre kaydığını belirterek gemiden ayrılmak zorunda kaldı.

Costa Concordia’nın 2.3 tonluk yakıt taşıyan deposundan şimdilik bir sızıntı olmadığı belirtildi, ancak gövdesinde yarıklar var. Geminin hareket etmesiyle tamamen kırılması, büyük çaplı bir yakıt ve enkaz kirliliğine yol açması mümkün.

Gemi cuma gecesi karaya oturduğunda 3200 yolcu, 1000 mürettebat taşıyordu.

Yorumlar (4)
dursun k 11 yıl önce
bu konuda hiç bir tartışmaya gerek yok bence kesinlikle kaptan hatası olduğunu düşünüyorum,can kaybının az olması biraz sevindirici hiç olmasaydı daha iyiydi ama.
zırterenköy 11 yıl önce
İtalya’da karaya oturarak yan yatan yolcu gemisi için medya genelde,”İkinci Titanik faciası yaşanacaktı” şeklinde haberler yaptı…Yalnız önemli bir ayrıntıyı gözardı etti!..Titanik’in kaptanı,onurlu bir şekilde gemisi ile birlikte Atlantik Okyanusu’nun buz gibi sularına gömülmeyi tercih etti…Bu geminin kaptanı ise,gemideki binlerce yolcusunu hiç düşünmeden herkeste önce gemiden kaçtı…Böylece Titanik’in kaptanının kemiklerini sızlattı…Ne diyelim,bravo sana cesur kaptan!..Belki ilerde senin de bu kahramanlığının filmini yaparlar!..Ders olsun diye!..www.zirterenkoy.com
nazan corta 11 yıl önce
hangi kaptan gemisini batıracak kadar gaflete düşebilir ??? hem kariyerine kara leke oluşturan ,hemde geleceğini negatif etkileyen bir duruma düşebilmesi için son derece basiretsiz olması gerekir ki ; o kalitede bir kaptanıda bu klasta bir gemide Costa firması zaten çalıştırmaz .

ağzı olanın konuştuğu bir ortamda bekleyip ;kulaktan dolma ve amatörce yapılan yorumlara gerek yok !!!

bu işin aslını inceleyecek bir sürü merci var !! bırakalım son noktayı onlar koysun ...

hayatında ilk defa cruz yolcusu olmuş denizcilikten anlamayan 3-5 yolcunun TV deki yorumlarına göre fikir yürütmek son derece yanlıştır !!

hepimiz denizciyiz ,bırakalım birbirimizi karalamayı ....eğer zaten Kaptan hatasından kaynaklanan bir kaza ise ; umarım hepimize büyük ders olur !!

tüm denizcilere allah selamet versin .

kaptan nazan
apiko salpa 11 yıl önce
euronews un haberimi cok kötü,sizin tercümenizmi cok kötü!

bu gemiyi 115 tonluk yaptınız,2.3 tonda yakıt verdiniz birde bu büyüklükteki bir geminin bir kac santim kaydıgını yazıyorsunuz.

be insaf beyler ,denizden bi haber olmus bu haber.
25
az bulutlu
banner102
banner93
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü