banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Araştırma Gemisi İçin Bakanlık Desteği

Ege ve Akdeniz'in sualtı kültür turizmine açılması için büyük proje...

GÜNCEL 12.03.2012, 10:46
Araştırma Gemisi İçin Bakanlık Desteği

TÜRK karasularında yaklaşık 4 yıldır jeolojik ve su altı arkeolojisi ile ilgili çalışmalar yapan, Titanik başta olmak üzere Bismark, Lusitania gibi bir çok tarihi batık gemiyi bulan Amerikan Deniz Araştırma Vakfı bünyesindeki dünyaca ünlü Nautilus gemisinin benzeri bir araştırma gemisinin yapılması için düğmeye basıldı.

Bodrum ve Karya Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (BOSAV) Başkanı Tufan Turanlı, "Türk denizciliğine çağ atlatacak, Nautilus'tan daha donanımlı bilimsel araştırma gemisini yapmak için start verdik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı projeye destek veriyor" dedi.BOSAV ve Amerikan Deniz Araştırma Vakfı (Ocean Exploration Trust) arasında yapılan anlaşma çerçevesinde 4 yıldır Türk karasularında bilimsel araştırmalar yapan ve Bodrum'da Demirli bulunan Nautilus'ta, BOSAV Başkanı Tufan Turanlı geminin İrlandalı Kaptanı Pavel Cubar ve Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız, bazı bilgileri basınla paylaştı.

Türk karasularında yapılan jeolojik ve su altı kültür hazineleri çalışmalarının yanı sıra 7 bin metre derinliğe kadar inerek numuneler toplayabilen, bir toplu iğneyi tespit edip robotu ile alabilen mini denizaltı ve iki ayrı robot anlatıldı. BOSAV Başkanı Tufan Turanlı, Nautilus'un görev yaptığı süre içerisinde Datça açıklarında 500 metre derinlikte henüz el değmeyen yaklaşık 3 bin 500 yıllık anfora yüklü bir batık tespit ettiğini belirtti. Turanlı, baştan MTA olmak üzere İstanbul, Ege ve Sinop Üniversiteleri Deniz Bilimleri Bölümleri'nin de Nautilus'tan yararlandığını söyledi.

BAKANLIK ARAŞTIRMA GEMİSİ İÇİN TAM DESTEK VERİYOR

Turanlı, 65 metre uzunluğunda, 10 metre genişliğinde, 1250 groston ağırlığında ve 17'si teknik 40'ı bilim adamı olmak üzere 57 personelin görev yaptığı Nautilus araştırma gemisinin benzerinin Türk denizciliğine kazandırılması için çalışmaların başlatıldığını müjdesini verdi.

Yaklaşık 60 milyon dolara mal olacak bilimsel araştırma gemisinin Nautilus'tan daha teknik donanıma sahip olacağını kaydeden Turanlı, "Üç bir yanı denizlerle çevrili ülkemizde bilimsel araştırmalar için yeterli bir geminin bulunmamasının sıkıntısını yıllarca çektik. İlk olarak İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Alemdar isimli gemi bilimsel olarak daha detaylı donatılacak. Ancak bize asıl gerekli olan Nautilus benzeri bir sualtı araştırmaları gemisi.

Nautilus,7 bin metre derinliğe kadar her türlü bilimsel ve tarihi araştırmayı yapıp gerekli doneleri toplarken bizler daha 100 metre derinlikteki sualtı kültür hazinelerimizi ve denizlerimizin jeofizik detaylı haritalarını çıkarmakta büyük zorluk çekiyoruz. Türk denizciliğine çağ atlatacak, Nautilus'tan daha donanımlı bilimsel araştırma gemisini yapmak için start verdik. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu da bu konudaki çalışmalara tam destek verdi. Projeyi sayın bakanımız Nihat Ergün'e anlatmak için Ankara'ya gideceğim" dedi.

DENİZCİLİK DÜNYASI İÇİN SEVİNDİRİCİ

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdürü Yaşar Yıldız da, sualtı kültür hazinelerini gün ışığına çıkarmak için yıllarca balıkçı ve süngercilerden yararlandıklarını belirtti.

Bugüne kadar sadece 50-70 metre derinlikteki batıkları maske ile görebildiklerini kaydeden Yıldız, "Yapılacak bu araştırma gemisi ile 4 bin metre derinlikteki anforaları bir metre yakındaymış gibi izleyip, indireceğimiz robotlarla her bir eseri rahatlıkla mühürleyebileceğiz. Yüzlerce metre derinlikteki tarihi eserlerimizin yerinin tespit edilmesi ile Ege ve Akdeniz'in su altı kültür turizminin merkezi haline gelmesi sağlanabilir.

Türkiye'nin böyle önemli bir araştırma gemisine sahip olması sadece sualtı arkeolojisi açıdan değil, sismik, jeofizik benzeri bilim alanları içinde ülkeye büyük katkı sağlayacak. Türk denizcilik dünyasının son yıllarda aldığı en sevindirici haber" dedi.

Yorumlar (3)
faruk üzüm 7 yıl önce
bu tip bilimsel çalışmalara maddi karşılığı ne olursa olsun ihtiyacımız var tam destek vermek gerekir.
Eda DENİZ 7 yıl önce
Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamıza rağmen deniz araştırmaları çok sınırlı. Denizlerimizden ve deniz ürünlerinden yeterince faydalanamıyoruz. Ben bir deniz biyoloğu olarak bu habere çok sevindim umarım ülkemiz için çok yararlı araştırmalar yapılır.

Niyazi Deniz 7 yıl önce
Haberde Türkiye'deki araştırma gemilerinden, sorunlarından bahsedilmemiş. Bunları bilmek gerekir.R/V ARAR Araştırma Gemisi: İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşt. Ens.'e aittir, boş zamanlarında Boğazda duruyor. Birçok projeyi başarıyla tamamlamladı. Biraz yaşlı olmasının eksikliğini deniz kurdu süvarisiyle kapatıyor. 31 metrelik ufak tefek ama Karadeniz 5-6 havada çalıştığını görmüşlüğüm var.R/V BİLİM: ODTÜ Deniz Bilimleri Ens.'a aittir. Mersin Erdemli'de duruyor. Genelde Akdeniz & Ege'de çalışır. Uluslararası çalışmaları da vardır.SİSMİK-1'i saymazsak Türkiye'deki en iyi araştırma gemisidir diyebiliriz.R/V KOCA PİRİ REİS: 9 Eylül Üniversite'sinindir. Ege Denizi üzerine yazılmış çoğu makale, tez örneklemelerini ona borçludur. Yılların emektarı, hala faal durumda.MTA SİSMİK-1: İTÜ'nündür. TÜBİTAK MAM'ın yeni inşa ettirdiği araştırma gemisi faaliyete geçene kadar Türkiye'nın en iyi araştırma gemisi olma özelliğini elinde tutacak gibi görünüyor. Üzerinde çalışma fırsatı bulamadım ama çalışanlarından hep övgü ile bahsediliyor.R/V YUNUS: İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fak.'e ait. Boş kaldımı boğazda bağlı duruyor. Yeni bir gemi ama sonradan boyu uzatıldığı için benim içim kendisine pek ısınmadı. Mürettebatı da araştırmacıları da işletmecileri de 10 numara adamdır. Fakülte böyle bir vasıtaya sahip olduğu için çok şanslı.ALEMDAR: Araştırma gemisi mi demeli, romörkör mü demeli bilinmez. Bir zamanlar KEGM, İstanbul Üniversitesine hibe etmişti. Araştırma gemisi olacaktı. Yüksek modifikasyon ve işletme maliyetlerinden dolayı bir türlü tam faal duruma gelemedi. Haberde öncelikle Alemdar'ın faal hale geleceğinden bahsedilmiş. 3-4 yıldır herkes bunu diyor ama bakalım yapan olacak mı?TÜBİTAK MAM: Kurum geçen sene bir araştırma gemisi ihale etti. İnşaası başladı. Bu Türkiye'nın en gelişmiş gemisi olacak. Üzerindeki ekipman ve yazılım Türkiye'deki hiçbir araştırma gemisinde yok, ciddi yüksek standartlarda dizayn edilmiş. Umarım bir an öne faaliyete geçer.SORUNLAR: Araştırma gemisine sahip olmak bir dert, araştırma yapabilmek ayrı bir dert. Gemilerin kalitesinden ve sayısından belki daha önemli olan, çözüm bekleyen sorunlar var. Mesela gemilerin yakıt, kumanya, sertifikalandırma giderlerini karşılayacak ödenek bulunamamasından dolayı çalışmaması ya da akademisyenlerin kadro eksikleri, araştırma ödeneği almak için atılması gereken taklalar gibi.Tüm sorunlara rağmen büyük özveri ile araştırmalarına devam eden akademisyenleri takdir etmek lazım.

27°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?