banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Araştırma gemisi dalgalara yakalandı

''Arar'' isimli deniz kirliliğini araştıran gemi, Gelibolu'ya geldiğinde şiddetli rüzgar nedeniyle oluşan dalgalara yakalanınca, Gelibolu Limanı'na demir attı.

GÜNCEL 21.08.2009, 20:38
2004
Araştırma gemisi dalgalara yakalandı

Gelibolu'da araştırma gemisi dalgalara yakalandı 
 
İstanbul Üniversitesine ait ''Arar'' isimli deniz kirliliğini araştıran gemi, Gelibolu'ya geldiğinde şiddetli rüzgar nedeniyle oluşan dalgalara yakalanınca, Gelibolu Limanı'na demir attı.  
 
Edinilen bilgiye göre, Çevre Bakanlığının isteği üzerine Marmara ve çevresindeki deniz kirliliği ve sorunlarının tespiti için İstanbul'dan yola çıkan ve 10 kişilik ekibin içinde bulunduğu gemi, İstanbul, İzmit ve Tekirdağ'da araştırmalarını yaptıktan sonra Gelibolu önlerine geldi.

Bu sırada meydana gelen şiddetli rüzgarın oluşturduğu dalgalara yakalanan gemi, Gelibolu Limanı'na demirledi.

Arar Araştırma Gemisi'nin ekip başı İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletme Enstitüsünden Yard. Doçent Dr. Ahsen Yüksek, yaptığı açıklamada, Marmara Denizi ve çevresindeki problemlerin ortaya konulması ve bioçeşitliliğini araştırmak amacıyla denize açıldıklarını söyledi.

Gelibolu önlerine geldiklerinde meydana gelen aşırı dalgalara yakalandıklarını ifade eden Yüksek, ''Dalgalara yakalanınca Gelibolu Limanı'na sığındık. Denizin durmasından sonra görevimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Gelibolu, Çanakkale, Erdek, Bandırma ve Gemlik Körfezi'nde araştırmalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

32 metre boyundaki Arar'ın, Türkiye'nin ilk araştırma gemisi olduğunu belirten Yüksek, geminin, Akdeniz, Ege ve Marmara denizlerinde 1951 yılından beri araştırma yaptığını sözlerine ekledi.
 

Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü