banner191

banner148

banner179

banner176

Aramco, Bangladeş’e 3 milyar dolarlık gaz yatırımı yapacak

Suudi Arabistan enerji şirketleri ACWA ve Aramco, 3 milyar dolar yatırımla Bangladeş’te LNG terminali ve doğalgaz santrali kuracak.

GÜNCEL 29.10.2019, 10:07
Aramco, Bangladeş’e 3 milyar dolarlık gaz yatırımı yapacak

Suudi elektrik şirketi ACWA Power ve Saudi Aramco, Bangladeş'teki bir elektrik enerjisi projesine 3 milyar dolar yatırım yapacak.

 Proje, sıvılaştırılmış bir doğalgaz (LNG) terminali ile 3.600 MW kapasiteli doğalgaz yakıtlı bir elektrik santralinin yapımını içeriyor.

Santralin 2.5 milyar dolarlık kısmının elektrik santraline tahsis edilmesi ve kalan 500 milyon dolarlık bütçenin de LNG terminalini inşa etmek için harcanması bekleniyor.

Santralin ve terminalin Bangladeş’in Chittagong Bölgesindeki Cox'un Bazar’da bulunan Maheshkhali veya Payra Limanı’nda kurulması planlanıyor. Şirketler hangi bölgenin daha uygun olduğunu belirlemek için önümüzdeki altı ay içinde bazı fizibilite çalışmaları yapacaklar.

ACWA Başkanı Mohammad Abdullah Abunayyan, projenin şimdiye kadarki en büyük gaz yakıtlı elektrik santrali projeleri olduğunu ve Aramco ile de böylesi bir alanda gerçekleştirdikleri ilk ortak çalışma olduğunu kaydetti.

DENİZHABER 

Yorumlar (0)
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?