banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ar-Ge ve Tasarımla Tam Yol İleri

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin (GYİB) organize ettiği ‘3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda ödüller sahibini buldu.

GÜNCEL 25.10.2014, 12:12
3305
Ar-Ge ve Tasarımla Tam Yol İleri

Gemi ve Yatta Ar-Ge ve Tasarımla Tam Yol İleri

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin (GYİB) organize ettiği ‘3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda ödüller sahibini buldu.

GYİB Başkanı Başaran Bayrak, “2023 hedefine klasik yöntemlerle ulaşmak mümkün değil. Kendimize has özgün ürünler üreterek ülkemizin marka değerini arttırmak zorundayız. Bu nedenle tasarım yarışmalarına büyük önem veriyoruz” dedi.

Başarılı ihracatçılar ödüllerini aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu da “Ar-Ge tasarım ve inovasyon için gençlerimizin önünü açalım, potansiyellerinin dışa çıkmasını sağlayalım” diye konuştu. Törene katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da yarışmaya katılan gençleri işaret ederek, “Bu gençlerimize istisnasız sahip çıkmalısınız. Müesseselerinizde istihdam etmelisiniz” şeklinde konuştu.

Türkiye ihracatına en fazla katma değer sağlayan sektörlerin başında gelen gemi ve yatçılıkta bu değeri daha da yukarılara taşıyabilmek, Ar-Ge ile inovasyonun önemini vurgulamak amacıyla düzenlenen tasarım yarışmalarından çevreci, engelli dostu projeler öne çıktı.

‘3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’na 7 üniversiteden 27 öğrenci katılırken, organizasyon sanayici üniversite işbirliği açısından da önemli bir birliktelik ortaya koydu. Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak, yarışmanın ödül töreninde etkinlikle ilgili en büyük hayallerinin çalışmalarını tabana yaymak olduğunu ve bunu başardıklarını söyledi.

Gençlere sahip çıkın ‘3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’ ödül töreni sanayici, akademisyen, öğrenci ve ihracatçıları bir araya getirdi. Ödül törenine katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, gençlerin çalışmalarının Türkiye için bir ışık olduğunu belirterek, “Bu ülkemiz için bir güç olacaktır. Bu gençlerimize istisnasız sahip çıkmalısınız. Müesseselerinizde istihdam etmelisiniz. 2023 hedeflerine ulaşacaksak bu gençlerimizle ulaşacağız” diye konuştu.

Sürdürülebilir büyüme için inovasyon GYİB Başkanı Başaran Bayrak da 2013’ün gemi ve yat sektörü açısından tekrar ayağa kalkma yılı olduğunu, gerçekleşen ihracatın bir önceki yıla göre yüzde 43.5’luk artışla 1 milyar 163 milyon dolara ulaşıldığını hatırlattı. Uzun süreli düşüşün ardından gerçekleşen bu artışın kendilerini cesaretlendirdiğini dile getiren Bayrak, büyümenin sürdürülebilir olması için Ar-Ge, tasarım, inovasyonun önemine değindi.

GYİB Başkanı Başaran Bayrak, Bakan Elvan, TİM Başkanvekili Çıkrıkçıoğlu ve sektör temsilcileri başarılı öğrencilerle bir arada.

Marka değeri artmalı Bayrak, “2023 doğrultusunda sektörümüzün ihracat hedefi 10 milyar dolardır. Biliyoruz ki, bu rakamlara ulaşmak klasik yöntemlerle mümkün değil, kendimize has özgün ürünler üreterek ülkemizin marka değerini arttırmak zorundayız. Düzenlediğimiz tasarım yarışmasının bir amacı da yetişmekte olan öğrencilerimizin bu bağlamda dikkatlerini çekerek özgün ürünler üretmelerine katkı sağlamak ve bu konuda motivasyonlarını arttırmaktır. Ülkemizin marka değerini ve imajını ancak kendi tasarımcılarımızın tasarladığı kendi ürünlerimizle yükseltebiliriz” diye konuştu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu’da 2023 hedefleri için katma değeri yüksek gemi ve yat sektörünün ihracatçılar için büyük önem taşıdığını söyledi. Çıkrıkçıoğlu, “Ar-Ge tasarım ve inovasyon için gençlerimizin önünü açalım, potansiyellerinin dışa çıkmasını sağlayalım. Hedeflerimize böyle ulaşabileceğimize inanıyorum” dedi.

İki kategoride ödüller verildi

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonu ve TİM’in desteğiyle GYİB’in organize ettiği motor yat ve yelkenli kategorilerinde düzenlenen ‘3. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması”nda başarılı proje sahiplerine ödüllerini Bakan Elvan, TİM Başkanvekili Çıkrıkçıoğlu, GYİB Başkanı Bayrak ile birlikte Deniz Ticaret Odası Başkanı Metin Kalkavan birlikte verdi.

Buna göre motoryat kategorisinde 15 bin TL ödüllü birinciliği ‘Atrium’ isimli projesiyle Tayfun Bilgili, 10 bin TL ödüllü ikinciliği ‘Fevkalhad’ projesiyle Taha Türkoğlu, Gökhan Gökalp ve Turgut Fidan, 5 bin TL ödüllü üçüncülüğü ise ‘Dalga’ isimli çevreci projeleriyle Berkant Kayha ile Ömer Yeşildal kazandı.

Yelkenli kategorisinde de 15 bin TL ödüllü birinciliği “Ocenaid” adlı projeyle Harun Kemali, Işık Gören ve Gürbüz Bilici alırken, 10 bin TL ödüllü ikinciliği ‘Grapena’ adlı projesiyle Rümeysa Arış, Yıldırım Dirik ve Doğukan Melih Görmüş paylaştı. 5 bin TL ödüllü üçüncülüğü de ‘Samyeli’ isimli projeleriyle yine Berkant Kayha ile Ömer Yeşildal kazandı.

GYİB Başkanı Başaran Bayrak

Başarılı ihracatçılar kürsüye çıktı

Düzenlenen törende ayrıca gemi ve yat sektöründe başarılı ihracatçılara da ödülleri verildi. Buna göre gemi kategorisinde ödül alan 5 firma sırasıyla şöyle: Marmara Tersanesi, Beşiktaş Gemi İnşa, Sanmar Denizcilik Makine ve Ticaret, Med Marine, Tersan Tersanecilik. Yat kategorisinde de sırasıyla Logos Denizcilik, RMK Merine Gemi Yapım, Proteksan Yat ve Gemi Sanayi, Yıldız Gemi ve Makine Sanayi ile Dünya Yatçılık ödül alan firmalar oldu.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü