banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılma kararı aldık

TÜRKİYE, Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılma kararı aldı. Buna ilişkin hükümet tasarısı Meclis'e gönderildi.

GÜNCEL 30.12.2014, 20:59
3345
 Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılma kararı aldık

Türkiye Antarktika'ya açılıyor!

TÜRKİYE, Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü'ne katılma kararı aldı. Buna ilişkin hükümet tasarısı Meclis'e gönderildi.

Meclis'in onaylanmasıyla gerçekleşecek bu katılımla birlikte Türkiye, Antarktika'ya bilimsel seferler düzenleyip, bilimsel istasyonlar kurabilecek. Facebook'ta Paylaş inPaylaşın Türkiye , bu katılımla Antarktika’yla ilgili oy hakkına da sahip “Danışman Devlet” statüsü de elde edecek. Hükümetin Meclis’e gönderdiği tasarıda da protokole katılım gerekçesi şöyle açıklandı:

“Ülkemizin Antarktika ile ilgili çalışmalara ilk elden dahil olabilmesini teminen Antarktika bölgesinde bir bilimsel istasyon kurabilmesi ve işletebilmesi, ülkemiz menfaatlerine uygun olarak Antarktika kara kıtası coğrafyası kapsamında canlı ve cansız doğal kaynakların bugünkü ve gelecek nesillerin haklarını bir arada gözeten sürdürülebilir kullanımının sağlanması, bilimsel araştırmaların teşviki ve milletlerarası bilimsel işbirliğinin desteklenmesi için gerçekleştirilen araştırmaların sonuçlarından ülkemizin de yararlanabilmesi, ülkemizin Antarktika’ya olan ilgisinin görünürlüğünün artması, çevreye karşı duyarlılığımızın vurgulanması, diğer ülke temsilcileriyle bir araya gelinerek bilgi paylaşımı, eşgüdüm ve iletişin ve uluslararası değişim programlarına ve projelerine katılım sağlanması ve desteklenmesi amacıyla ülkemizin Antarktika Antlaşması Çevre Koruma Protokolü’ne katılması kararlaştırılmıştır.”

“Antarktika kıtası, bilim adamları tarafından deniz bilimleri araştırmaları, iklim değişikliğinin canlılar ve deniz seviyesi üzerindeki etkileri, balıkçılık, jeoloji, tıp, astronomi gibi alanlarda önemli araştırmaların yapıldığı ve bununla birlikte zengin maden rezervlerinin bulunduğu değerlendirilen bir bölgedir” denilen gerekçede, 1961 yılında yürürlüğe giren antlaşmaya 50 ülkenin taraf olduğu belirtildi.

Yorumlar (0)
31
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü