banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Antalya turizmde 2 milyar dolar kaybedebilir, 30 bin kişi işsiz kalabilir

Türkiye’nin 35 milyar dolara yakın turizm gelirinin yarısını sağlayan Antalya, Rusya krizine çözüm bulunamazsa yıllık 2 milyar dolar kayıpla karşı karşıya.

GÜNCEL 25.03.2015, 09:53
Antalya turizmde 2 milyar dolar kaybedebilir, 30 bin kişi işsiz kalabilir

Antalya turizmde 2 milyar dolar kaybedebilir, 30 bin kişi işsiz kalabilir

Türkiye’nin 35 milyar dolara yakın turizm gelirinin yarısını sağlayan Antalya, Rusya krizine çözüm bulunamazsa yıllık 2 milyar dolar kayıpla karşı karşıya. 1 milyon turist kaybı anlamına gelen bu durum, sadece Antalya’da turizmden ekmek yiyen 30 bin kişinin işsiz kalmasına sebep olacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ATSO) mart ayı meclis toplantısı yapıldı. Meclisin işadamı üyelerine seslenen ATSO Yönetim Kurulu Başkan Davut Çetin, ekonominin 2009’dakine benzer bir durgunluk içine girdiğini söyledi.

Bunun hükümete ve kamuoyuna doğru şekilde yansıtılması gerektiğini ifade eden Çetin, şubat ayından itibaren kur dalgalanması ve faiz tartışmalarının piyasada olumsuz etki oluşturduğunu belirtti. Gelişmelerin Antalya ekonomisini de yakından ilgilendirdiğini ifade eden Davut Çetin, ekonomideki kötü gidişe kentten örnekler verdi. ATSO’nun şirket kayıtlarında geçen yıla göre yüzde 8’e yakın düşüş yaşandığını, gümrük verilerinde yüzde 6, ihracat rakamlarında yüzde 4’e yakın düşüş olduğunu ifade eden Çetin, inşaat yapı ruhsatlarında da yüzde 17 ile 35 arasında düşüş yaşandığına işaret etti.

Çetin, turizmde ise düşüşün yüzde 6’ya ulaştığını, Rusya pazarında yüzde 41 gibi yüksek bir düşüş yaşandığını ifade etti.

Turizmde 2 Milyar Dolarlık Kayıp

Antalya turizmini yakından ilgilendiren Berlin ve Moskova turizm fuarlarıyla ilgili değerlendirmede de bulunan Çetin, Almanya pazarında durumun olumsuz olmadığını, ancak Avrupa pazarına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’daki kaybın Avrupa’dan kapatılması gerektiğini ifade eden Çetin, “Rusya için beklentiler olumsuz olmaya devam ediyor. Rusya pazarı demek Türkiye için 4,5 milyondan fazla, Antalya için 3,5 milyon turist demek. Rus turist 9-10 gün kalan bir turist. Bu pazarda yüzde 20 düşüş 1 milyon turist demek. Bu Türkiye için milyondan fazla, Antalya için milyona yakın turist, yani doğrudan nereden baksanız 2 milyar dolardan fazla gelir kaybı demektir. Bunu çok önemsiyorum. Hepimiz bundan etkileneceğiz. Hepimizin Rusya’daki düşüyle ilgili çalışma yapmamız gerekiyor. Bu, Antalya için 30 bin, Türkiye için 40-50 bin istihdam kaybı ve işsizlik de yaratır.” diye konuştu.

Çetin, krize karşı atılacak adımlar arasında Türkiye’ye 400 bin turist getiren operatörlere verilecek desteğin 100 bin turist ve üzeri getirenlere yayılacak şekilde genişletilmesini ve uçak başına 6 bin dolar verilecek desteğin süresinin uzatılmasını talep etti.

Yorumlar (0)
11°
orta şiddetli yağmur
banner102