banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ankara-Reina 1 Kazasında Kritik Konuşmalar

Vatan Gazetesi, Adriyatik'te meydana gelen Ankara Feribotu-Reina 1 Kazasının VDR kayıtlarını yayınladı.

GÜNCEL 19.11.2012, 13:30
5085
Ankara-Reina 1 Kazasında Kritik Konuşmalar

Adriyatik Denizi, 19 Ekim 2011 gecesi iki Türk gemisinin çarpışmasıyla tam bir faciaya sahne olmuştu. Arnavutluk açıklarında Ankara Feribotu ile Reina 1 adlı yük gemisi birbirine çarpmış, Reina 1 sulara gömülmüştü. Gemide bulunan 10 denizciden sadece 2’si kurtarılabilirken, 6’sı halen buluna-mayan 8 Türk denizci de hayatını kaybetmişti. Ankara Feribotu, kaza öncesinde Arnavutluk’un Durres kentinden İtalya’nın Bari kentine yolcu taşımak için yola çıkarken, sulara gömülen Malta Bayraklı Reina 1 adlı 3100 ton alüminyum yüklü kuru yük gemisi de Rusya Novoro-sisk’ten Karadağ’ın Bar kentine doğru ilerliyordu.

İşte VDR kayıtlarındaki diyaloglar:

22:41:43 - Reina 1’in 3. Kaptanı İlyas Güney: Ankara Reina 1 gemisi iskele başomuzluğunuzdaki gemiyim niyetiniz nedir tamam.

22:41:49 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Ben geçiyorum sizi zaten bu şekilde devam edersem.

22:41:55 - Reina 1’in 3. Kaptanı İlyas Güney: Anladım biraz çapariz veriyorsunuz peşinize doğru alacağım o zaman anlaşıldı tamam

22:42:05 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Bu şekilde neta (düzgün) geçiyoruz. Ama biraz iskeleye (sola) alırsan daha rahat edersin

22:42:06 - Reina 1’in 3.Kaptanı İlyas Güney: Tamam oldu anlaşıldı. Teşekkürler selametle kalın...

Efendim niyetiniz ne?

22:43:43 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur’un gözcüsü Orhan Şirin ile konuşması: Baksana ben araba gibi geçiyorum onu zaten, bir sıkıntı yok paralel olarak geçeceğim. O zaman ben peşinize kalayım diyor. Peşime sen nasıl kalırsın benim ya. Peşime kalman için sancağına dönmen lazım ya da taa iskeleden dönüş yapman lazım. 5 derece iskeleye alırsın paralel rotada. Kaldı ki bu vaziyette de ben seni geçiyorum zaten. Geçmesine geçiyoruz da, biraz daha iskelesine alsa daha rahat geçeriz.

22:48:45 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Dümenle döneceğiz.

22:48:57 - Ankara Feribotu, dümen ele alınmadan otomatik pilotla sancağa (sağa) doğru dönüş yapmaya başlıyor.

22:49:16 - Reina 1’in 3.Kaptanı İlyas Güney: Efendim niyetiniz nedir çok yakın geçiyorsunuz.

22:49:20 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: İskeleye alsın iskeleye.

22:49:24 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: İskele alabanda yap iskele alabanda yap.

Allah belanı versin!

22:49:24 - Ankara Feribotu gözcüsü Orhan Şirin: Bismillah.

22:49:30 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Allah belanı versin senin, Allah belanı versin senin, Allah belanı versin senin, Allah belanı versin senin..

22:49:45 - Ankara Feribotu’nda Türk kadın: Ne oluyor?

Ohh my God!

22:49:45 - Ankara Feribotu’nda yabancı kadın: Ohh my God!

22:49:51 - Reina 1’in 3. Kaptanı İlyas Güney: Ne yaptığını sanıyorsun sen be.

22:49:51 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Allah belanı versin senin. Kumandayı aşağıya doğru alalım.

22:50:10 - Reina 1’in 3. Kaptanı İlyas Güney: Allah senin belanı vermesin.

22:50:10 - Ankara Feribotu’nda Türk kadın: Nasıl çarpabiliriz biz bu gemiye ya?

Adam batıyor abi...

22:50:38 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: 50 kere söyledim iskelesine al diye, alacağım dedi almadı

22:53:07 - Ankara Feribotu Baş Makinisti Mehmet: Adam batıyor abi, adam batıyor.

22:53:27 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet: Gemidekiler, gemidekiler ne yaptı.

22:53:27 - Ankara Feribotu Baş Makinisti Mehmet: Gemidekiler de gitti.

22:53:32 - Ankara Feribotu’nda Türk kadın: Kurtulan yok mu ya. Bize bir şey olur mu?

22:53:32 - Ankara Feribotu’ndan bir ses: Yok yok olmaz.

22:55:44 - Ankara Feribotu Kaptanı Atilla Günsur: Ya paralel giderken birden önüme kırdı adam ya. İnanılmaz bir şey ya. İskelene al diyorum, inanılmaz bir şey ya adam üzerime aldı.

Uyuyan mı kalır lan!

23:02:17 - Ankara Feribotu 3. Kaptan Tahsin: Üzerindeydiler abi. Uyuyan adam mı kalır lan o çarpışmada. Adı adı Reina’ydı. Artık gözükmüyordur.

23:02:17 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet : Söylesene şey diye, gemileri uyaralım abi.

23:02:17 - Ankara Feribotu 3. Kaptan Tahsin : Ne diyeyim May day mi (yardım sözü) diyeyim. Ne diyelim?

23:02:17 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet : May day değil. Şu mevkide, şimdiki mevkiyi ver yarım mil çerçevesinde gemi battı de. Şartlar bu elemanlar içinde falan bir şeyler de.

23:04:22 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet : Rescue’ya da güvenemiyorum ki ben.

Filika işe yaramaz ya...

23:04:22 - Ankara Feribotu baş makinisti Mehmet: Samet filika falan indirmiyor muyuz?

23:04:22 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet: Abi indirsek burada ne yapacağız ki filikayı ya, işe yaramaz ki. Adamları kaybettik. Fenerleri yanıp sönüyordu ya. Filika indirdiler galiba. Başta filika gibi bir şey var yanıp sönüyor.

23:04:22 - Ankara Feribotu’ndan bir mürettebat: Karşı geminin solunda, önünde yanıp sönen bir şeyler var.

23:04:22 - Ankara Feribotu 2. Kaptanı Samet : Başka bir gemi lan o. Ya şu ışıkları söndürsek daha iyi göreceğiz. Çok uzaklaştık oradan.

Yorumlar (5)
Umut Metin 9 yıl önce
Bu kazanın üzerinden 1 yıldan fazla geçti, suçlu kimdir nedir bilmem; telsiz konuşmaları ışığında çatışmayı önleme kurallarına göre Ankara feribotunun kaptanının büyük bir hataya neden olduğunu görebiliyorum. Reina 1 gemisini iskele baş omuzluğunda görüyor, geçiş hakkı kendisinin. "Rahat geçiyorum biraz iskeleye al rahat edersin" cümlesi çok önemli bence. İskele baş omuzluktaki bir gemi rotasını iskeleye değiştirirse çatışmaya neden olur, Bu durumda Reina 1 gemisinin ilk söylemi doğrudur, sancağa aldığında feribotun kıçına kalacaktır. Hatayı yapan Reina 1 gemisidir, ancak neden olan feribot kaptanıdır.Ayrıca kaza olduktan sonra arama kurtarma çalışması adına pek de bir uğraş yok sanki telsiz konuşmalarında. İnsan olan kişi bunları duymak bilmek istemiyor, insanlığından utanıyor. Ancak gerçek olanı unutmamak gerekiyor ki, bu kaza ne kadar feci bir olay lakin günümüz koşullarında halen ulaşılamayan denizcilerin olması vurdumduymazlıktan öte nedir?
ahmet 9 yıl önce
ölen denizcilerimize allah rahmet eylesin. anladığım kadarıyla yol hakkı ankaraya ait çünkü reina 1 in sancak baş omuzluğunda ilyas kaptan iskeleye alacağına ankaranın kıçına alsaydı veya yol kesseydi hiç olmadı iskele alabanda yapıp ankaranın rotasından kaçsaydı 360 derece dönüp yoluna devam etseydi bu kaza olmayacaktı .ankara gemisinin vurdumduymazlığıda ilginç. selametle
Gökhan 9 yıl önce
Umut bey yeterliliğiniz nedir bilemiyorum tabi fakat iskele basomuzlugunuzda geçmekte olduğunuz gemi rotasını iskeleye alırsa nasil çatışmaya neden olur onu anlayamadım kusura bakmayın . Ayrıca bu tip bir durumda kıçında kalması icin reina 1 in Ankara'nın geçişini beklemesi ve geçiş gerçekleştikten sonra neta olunca rotasını sancağa alması gerekir.rotayı iskeleye alarak kıçında kalması icin Ankara'nın kaptanın nin söylediği gibi Alabanda atması gerekir.bu arada çatışmayı önleme tüzüğüne gore asıl sorumluluk yetişen gemidedir vede yetişip geçtiği gemiyi uyarmalı vede neta bı sekilde geçmelidir.bu konuşmalardan anlaşılan Ankara feribotunun reina yi sancağından yetişip geçmesi icin yeteri kadar emniyetli mesafeye açmaması vede geçiş esnasında reina nin rotasını iskelede değil sancağa değiştirmesi bence..okurken tüylerim diken diken oldu Allah hiçbirimize bu tip bı durum yaşatmasın..
Umut Metin 9 yıl önce
Daha önceki AIS haritasında gemilerin rotaları birbirine dike yakın bir şekildeydi. Yani yetişip geçme değil de daha çok çapariz durumu söz konusuydu bu nedenle eğer iskele baş omuzluğunuzdaki gemi rotasını büyük bir açıyla değil de küçük bir açıyla değiştirirse ki burada 5 dereceden söz ediliyor çatışma olmayan bir durumda bile çatışmaya neden olabilir.
Hüseyin Deniz ÖZKORKMAZ 9 yıl önce
Başlıkta belirttiğim gibi denizcilik mesleğinde 'ŞÜPHE VARSA, ŞÜPHE YOKTUR'. Bunu tüm denizcilerin idrak etmesi gerekir.Olayımızda REINA-1 gemisi COLREG kuralları gereği ANKARA feribotuna yol vermeliydi. Bunu ister rotasını sancağa alarak feribotun kıçından geçerek, isterse de rotasını iskele alabanda yapıp feribotun geçişine müteakip kontrollü hareket edip bir yandan da feribotun neta geçişini gözlemleyerek yapabilmeliydi. Peki ANKARA feribotunun hiç mi hatası yok, tabii ki var. Karşında ki geminin hareket kabiliyeti ve süratinin ne olduğu seyir yardımcılarından apaçık belli iken karşındakine hele de 6 milin altında iken güvenmeyip kaçınma rotasını tatbik etmeliydi. İşte bu manevralar yapılmadığından çatışma kaçınılmaz olmuş. Ayrıca bela okuma gibi hiçte hoş olmayan bir söz söylenilmesi Kaptanlık mesleği ile de uyuşmamaktadır. Özetle ölenlere Allah'tan rahmet, kederli ailelerine de baş sağlığı dilerim. Allah bu tip kazalardan tüm denizcilerimizi korusun.
29
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü