banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Amerikan USS Saratoga Uçak Gemisi

Ege Denizi'nde 22 yıl önce NATO tatbikatında Türk muhribi Muavenet'i vuran,

GÜNCEL 11.05.2014, 18:27
 Amerikan USS Saratoga Uçak Gemisi

Katil Gemi Jilet Oluyor

 Ege Denizi'nde 22 yıl önce NATO tatbikatında Türk muhribi Muavenet'i vuran, komutan Kurmay Yarbay Kudret Güngör ve  5 denizciyi şehit eden Amerikan USS Saratoga uçak gemisi 1 sente (2 kuruş) satıldı. Habertürk'ten Kasım Cindemir'in haberine göre; 'Lanetli Gemi' olarak bilinen Saratoga'yı ABD Donanması'ndan 2 kuruşa satın alan Texas Firması ESCO, gemiyi tamamen söküp hurda olarak piyasaya sürecek.

1956 yılında ABD Donanması'na katılan 81 bin tonluk USS Saratoga, Ege'dekiMuavenet olayından 2 yıl sonra 1994'te hizmetten çekilmişti. Saratoga, Küba Füze Krizi, Vietnam, Libya ve Irak'ın bombalanması gibi operasyonlarda kullanılmıştı. Saratoga'da görev yapan 21 ABD'li denizciyse 1990'da bir feribot kazasında ölmüştü. "Geminizi batırdık özür dileriz" Ege Denizi'nde gerçekleştirilen NATO Kararlılık Gösterisi-92 Tatbikatı sırasında 1 Ekim 1992'de USS Saratoga (CV-60) uçak gemisinden atılan iki Sea Sparrow füzesiyle vuruldu. Bu olayda gemi komutanı Kurmay Yarbay Levent Kudret Güngör, Uçaksavar Yardımcı Subayı Teğmen Alper Tunga Akan, Tesis Astsubayı Serkan Aktepe, İkmal Çavuşu Mustafa Kılıç ve Er Recep Atak hayatını kaybetti ve 22 asker de yaralandı. Dönemin ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Lawrence Eagleburger haberi Washington Büyükelçisi Nüzhet Kandemir'e "Geminizi batırdık özür dileriz" diye iletti.

ABD bu olayın kaza olduğunu açıkladı.

Ancak kaza açıklaması "Saratoga mürettebatının iki atışının da tam isabet kaydetmesi; "Sea Sparrow" füzelerinin ateşlenebilmesi için 6 ayrı karara ihtiyaç olması, ayrıca bu işlemlerin ayrı ayrı odalarda bulunan personel tarafından yapılmakta olması" nedeniyle füzelerin peşpeşe kazayla ateşlenmesi kamuoyu tarafından inandırıcı bulunmadı ve olayın kasten yapıldığı düşünüldü. Bu elim olaydan sonra ABD Türkiye'ye 8 adet Knox sınıfı fırkateyn sattı. Muavenet için Türkiye'ye tazminat ödendi. 

Yorumlar (2)
arif bicer 7 yıl önce
hicbir savas gemısınden pes pese yanlıslıkla fuze atılmaz.bizim gemımızı bıleek vurdular....rusya olsaydı batırırdı o lanet gemıyı
erkan vural 6 ay önce
Saratoga adlı gemi iki adet sparrow füzesi atmış muavenete SPARROW Füzesi o füze için 2 gemi kodu 1 füze kodu 3 kumandan kodu gerekiyor nasıl olurda nato tatbikatında herşey off modundayken bunlar gönderiyor 2 füzeyi ben anlamadım
5
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102