banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Amerikan Gemisini Kasten Vurmuşlar

Ortadoğu'da ne zaman karışıklık çıksa meşhur 6. filoyu Akdeniz'e yollayan ABD, 1947 yılında hiç beklemediği bir saldırıyla karşılaştı.

GÜNCEL 02.11.2014, 09:41
3255
Amerikan Gemisini Kasten Vurmuşlar

İsrail uçakları, Amerikan gemisini kasten vurmuş

Ortadoğu'da ne zaman karışıklık çıksa meşhur 6. filoyu Akdeniz'e yollayan ABD, 1947 yılında hiç beklemediği bir saldırıyla karşılaştı.

Ünlü USS Liberty zırlısı savaş uçakları tarafından vuruldu. Kazara vurulduğu açıklanan saldırının üstünden 47 yıl geçti. Facebook'ta Paylaş Tweetle Google+ Paylaş LinkedIn'de Paylaş İsrail uçakları, Amerikan gemisini kasten vurmuş İsrail uçakları, Amerikan gemisini kasten vurmuş.

Üstünden tam 47 yıy geçti. İsrail ile Araplar arasında yaşanan 6 gün savaşlarında Akdeniz'de vurulan Amerikan Savaş Gemisi USS Liberty konusunda ortaya çıkan ses kayıtlarında İsrail uçakları'nda görev yapan pilotların ses kayıtları yayınlandı.

İlk kez yayınlanan ses kayıtları, İsrail uçaklarının 1967’de Amerikan gemisi USS Liberty’i, bildiği halde vurduğunu ortaya koyuyor. Al Jazeera’nin olayla ilgili ulaştığı ve daha önce hiç yayınlanmayan belgeler, 1967’deki Altı Gün Savaşı (Arap-İsrail savaşı) sırasında yaşanan olayın detaylarını ve İsrail’in olayın üzerini örtmek için ortaya koyduğu çabayı gösteriyor.

Arap-İsrail savaşını gözlemlemek üzere Sina açıklarına giden ABD zırhlı gemisi USS Liberty 8 Haziran 1967’de İsrail hava ve deniz güçleri tarafından bir saatten uzun süren bir operasyonla vuruldu. 34 Amerikan askerinin öldü, 171’i yaralandı. İsrail olaydan sonra ABD’den özür diledi ve geminin düşman ülke Mısır’a ait bir gemi olduğu düşünülerek vurulduğunu açıkladı. Al Jazeera’nin ulaştığı gerçek kayıtlara göre, saldırıyı gerçekleştiren İsrailli pilotlar ile kontrol kulesi arasında yapılan konuşmalarda vurulan geminin Amerikan gemisi olduğu açıkça tespit ediliyor ve bu tespitten yaklaşık 20 dakika sonra İsrail hücum botlarının 25 Amerikan askerinin ölümüne neden olan torpido füzesi saldırısı gerçekleşiyor.

Kayıtlara göre o gün saat 14.00’da geçen konuşmada şu ifadeler yer alıyor:

Pilot: Amerikan mı?

2. Pilot: Ne demek Amerikan mı?

Kontrol kulesi: Neden bahsediyorsunuz? Yorum yok.

Bu konuşmadan sonra İsrail jetleri gemiyi bombalıyor. Jetler çekiliyor, ve üç adet İsrail hücum botu gemiye yaklaşıyor.

Saat 14.12’de yapılan görüşmedeki konuşmada ise tam olarak şu ifadeler kullanılıyor:

Pilot: Gemi hangi devlete ait?

Kontrol kulesi: Amerika.

Yıllar sonra saldırı ve sonrasıyla ilgili detayları Al Jazeera’ya anlatan birinci derecede tanıklar, İsrail’in özellikle saldırıyla ilgili gerçekleri örtbas etmek ve bunun için Amerikan yönetimini etki altına almak için yaptıklarını ortaya koyuyor. ABD yönetiminin olaya yönelik ilk tepkisini dönemin ABD Dışişleri Bakanlığı Arap-İsrail Masası Sorumlusu Bill Wolle şöyle anlatıyor: "Hemen yedinci kata çıkmam söylendi, çünkü Dışişleri Bakanı Dean Rusk, İsrail Büyükelçisi Harman'ı bizzat çağırmıştı. Görüşmeleri boyunca oturup not aldım.

Bakan, yüksek sesle bu olayın neden ve nasıl olduğuna dair açıklama istiyor; olaydan habersiz görünen Büyükelçi ise 'Bu anlattıklarınıza inanamıyorum. Böyle bir şey mümkün değil Duyulmuş şey değil.' diyordu."

Yorumlar (0)
30
az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 06 Temmuz 2022
İmsak 03:33
Güneş 05:31
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü