banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Amerigo Vespucci", Salı Günü Ayrılacak

Gemiyi Pazar günü saat 15.00-19.00 arasında, Türkiye'de yaşayan İtalyanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve aileleri ziyaret edebilecek...

GÜNCEL 10.08.2009, 07:58

 "Amerigo Vespucci",  Salı Günü Ayrılacak

78 Yıllık Yelkenli Okul Gemisi İstanbul'daİtalya Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 78 yıllık yelkenli okul gemisi "Amerigo Vespucci", İstanbul Limanı'nı ziyaret etti.

İtalya Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 78 yıllık yelkenli okul gemisi "Amerigo Vespucci", İstanbul Limanı'nı ziyaret etti. Salıpazarı Rıhtımı'na demirleyen geminin kaptanı Albay Claudio Confalonieri, İtalya'nın Savunma Ateşesi Tuğamiral Pietro Luciano Rıcca ile gemide basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda, Albay Claudio Confalonieri İtalyan Donanması'nın yelkenli okul gemisi olan "Amerigo Vespucci"de İtalya Livorno Deniz Harp Okulunda öğrenim gören 3'üncü ve 4'üncü sınıf öğrencilerinin eğitim gördüğünü söyledi.

Bütün İtalyan deniz subaylarının bu gemide eğitim gördüğünü ifade eden Confalonieri, öğrencilerin her yıl haziran ile eylül ayları arasında "Amerigo Vespucci"de eğitim aldıklarını anlattı.

Gemide, 22'si kız toplam 99 öğrencinin bulunduğunu, toplam mürettebat sayısının ise 270 olduğunu belirten Confalonieri, şunları kaydetti:
"20 Haziran'da İtalya'dan yola çıktık, 20 Eylül'de döneceğiz. İstanbul'dan sonra Bulgaristan'ın Varna, Ukrayna'nın Odessa, Romanya'nın Constanta ve Yunanistan'ın Girit Adası limanlarına uğrayacağız. Eğitim kapsamında bütün öğrenciler donanma hayatını yaşayacaklar. Bütün subaylar için iyi bir başlangıç olacağını ve geleneklerimizin devam edeceğini düşünüyorum. Tecrübe için ilk basamak Amerigo Vespucci'dir."

Gemi mürettebatının en çok İstanbul Limanı'nı görmek istediğini dile getiren Confalonieri, "Mürettebatımız İstanbul'un tarihi özellikleri dışında, iki ülke arasındaki iyi ilişkilerden ötürü de bu şehri özellikle görmek istiyor" dedi. Confalonieri, "Amerigo Vespucci"nin, İstanbul'u bugüne kadar 9 kez ziyaret ettiğini ve her ziyaretin çok iyi geçtiğini dile getirdi.

"Amerigo Vespucci" aslına uygun olarak 1920 yılında yapılmaya başlandı ve 1931 yılında hizmete girdi. Beş serenli üç adet direğe sahip gemide, 3 bin metre karelik yelken bulunuyor. Geminin direkleri, deniz seviyesinden 54 metre yüksekliğe sahip.

Gemiyi Pazar günü saat 15.00-19.00 arasında, Türkiye'de yaşayan İtalyanlar ile Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ve aileleri ziyaret edebilecek. "Amerigo Vespucci", 11 Ağustos Salı günü Türkiye'den ayrılacak.

Yorumlar (2)
mustafa erbaş 10 yıl önce
Amerıca Vespuccı ve SAVARONA Yatı aynı yllda ınsa edılen ıkı klasık gemı.Aerıca vespuccı hala ıtalyan denız kuvvetlerınde egıtım gemısı ve ıtalyanların goz bebegı.SAVORONA ıse ATATURK un tarıhı yatı.Denız kuvvetlerınde yandı ve hurduya ayrıldı.Tam sokume gıdecekken Turkıyenın eskı armatorlerınden Sn. Kahraman Sadıkoglu tarafından alınarak kompple yenılendı ve eskı heybetıyle kıcında Turk bayragını dalgalandırıyor.Bu gemıde Amerıca vespuccı gıbı Turk denız kuvvetlerı ne egıtım gemısı ve ya ITU DENIZCILIK fak egıtım gemısı yaılamazmı?Yalnız denız kuvvetlerıne verılıp tekrar yanmasın ve ya ITU denızcılık fakultesıne verılıp parasızlık tan bakılmaksızın tekrar hurdaya gıtmesın.SAVORONA muze olmadan calısarak degerını korusun.T.C nın bu gezel gemıye sahıp cıkmasını dılerım.

kaptan

mustafa erbaş
hüsamettin canbilen 10 yıl önce
Sayın Kaptan Erbaş,

mesleğimiz icabı Savarona okul gemisi iken maalesef orada staj yapan subaylar ile konuyu tartışıp onların anılarını dinledikten sonra bu olay olmıyacak duaya amin demekle eş anlamda olduğunu gördüm.Her gemi amacına uygun olarak yapılır ve ona göre kullanılmalıdır. Romenlerin okul gemisi Mircea 'da aynı yıl aynı tersanede okul gemisi olarak yapılmıştır ve halen kullanılmaktadır. Ama okul gemisi olarak dizayn edilmiştir.25 milyon ABD doları harcanan bir gemiyi nasıl okul gemisi yapacaksın? sonra max 8-9 kamaralı ve mermer banyolu bir süper yat nasıl okul gemisi olacak.Biraz akıl ve mantık dahilinde araştırma yaparak konuşalım. Hatta okulun önündeki Akdeniz yolcu gemisi bile eğitim için olmaz masrafından gemi sefere çıkamıyor bile.Şimdi ne işe yarayacak o gemi? yerinde batacak zavallı .Bari fiyatlar yüksek iken satıp maksada uygun başka bir proje yapsalardı.
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?