banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

'Ambargo varken limanlar açılamaz'

AB Üyesi Olli Rehn, üyelik müzakerelerinde sorun yaşanmaması için Rumlara limanların açılmasını isterken, Dışişleri Bakanı Gül, ambargoların kaldırılması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL 09.03.2006, 00:01
1634
'Ambargo varken limanlar açılamaz'
Avrupa Birliği, Türkiye’den limanlarını Rumlara açmasını istedi. Avrupa Komisyonu Üyesi Olli Rehn, üyelik müzakerelerinde sorun yaşanmaması için bu yıl Kıbrıs’ta ilerleme sağlanmasını isterken, Dışişleri Bakanı Gül, ambargoların kaldırılması gerektğini söyledi.

Bakanlar düzeyindeki Türkiye-AB Troikası toplantısı AB Dönem Başkanı Avusturya’nın ev sahipliğinde Viyana’da yapıldı. Türkiye’nin AB süreci, Kıbrıs ile Irak, İran ve Ortadoğu gibi uluslararası konuların ele alındığı toplantıda "karikatür krizi" de görüşüldü.

Toplantı sonucunda Dışişleri Bakanı Gül, Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik ve Avrupa Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu Üyesi Olli Rehn, ortak basın toplantısı düzenledi.

'REFORMLAR SÜRDÜRÜLSÜN'

Ursula Plassnik, Türkiye ile tarama sürecinin iyi gittiğini, müzakere sürecinin sadece AB’ye bağlı olmayacağını belirterek, "Türkiye’deki gelişmeler müzakereleri etkileyecek" mesajını verdi. Türkiye’ye tam desteği ilettiklerini ifade eden Plassnik, sıranın reformların uygulamasına geldiğini kaydetti ve "Reformlarda umarız ki geri dönüş olmaz" ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Gül ise, reformlar konusunda hükümetin çok kararlı olduğunu belirtti ve Türkiye gibi bir ülkenin transformasyonunun kolay olmadığına dikkat çekti. 10 fasılda taramanın bittiğini anlatan Gül, Bilim ve Araştırma başlığında müzakerelerin başlaması konusunda  bir müzakere pozisyon belgesini hazırlayarak başkanlığına sunulması için Avusturya’dan davet aldıklarını da söyledi.

Tarama sürecinin iyi gittiğini söyleyen Olli Rehn ise, "Müzakere sürecinin ileriye görütülebilmesi için reformların sürdürülmesi lazım" diye konuştu. Rehn, Orhan Pamuk ve Hrank Dink hakkındaki davaların düşürülmesinden duyduklarını memnuniyeti de dile getirdi.

'AMBARGOLAR KALKSIN'

Abdullah Gül, Türkiye’nin Kıbrıs sorunun çözümlenmesini çok istediğini, Türkiye’nin konuya iyi niyet ve yapıcı bir biçimde yaklaştığını söyledi. Kıbrıslı Türklere uygulanan ambargoların hukuki bir temeli bulunmadığına işaret eden Gül, ambargoların kalkmasını istedi. Ankara’nın hazırladığı Eylem Planı’nın büyük bir fırsat oluşturduğunu da vurgulayan Gül "Biz  Kıbrıs meselesi ile AB müzakelerini birbirinden ayrı tutuyoruz" dedi.

Kıbrıs Eylem Planı’nın dikkatli incelenmesi gerektiğini belirten Rehn ise, müzakele süreci sırasında AB üyesi devletlerinin her başlığın açılması ve kapatılması konusunda veto haklarının bulunduğunu anımsatarak, bir devletin vetoya başvurması başarısızlık anlamına geleceğini söyledi. Rehn "Kıbrıs’ta 2006 yılında ilerleme sağlanmalı ki müzakere sürecinde aynı noktalar tekrarlanmasın" uyarısını yaptı.

'LİMANLAR AÇILMALI'

Türkiye’nin taahhütlerini yerine getirmesini beklediklerini ifade eden Rehn, Uyum Protokolünün tam uygulanmasını beklentisini dile getirerek Türk limanlarının Rum limanlarına açılması gerektiği mesajını verdi.

Kıbrıslı Türklere yönelik doğrudan ticaret tüzüğü konusunun sorulması üzerine Rehn, "Ben, her taraf taahütlerine bağlı kalsın önerisinde bulundum" dedi ve söz konusu tüzüğün hala masada olduğunu belirtti.

Kaynak:TRANSPORTHABER.COM

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Karikatürü Tümü