banner191

banner148

banner179

banner176

"Amaç dünya kalitesinde denizci yetiştirmek"

13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde yapıldı.

GÜNCEL 23.10.2015, 08:20

13. Meslek Yüksekokulları Denizcilik Programları Çalışma Grubu Toplantısı, Muğla'nın Bodrum ilçesinde yapıldı.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Ortakent Yerleşkesi'nde düzenlenen toplantıya, denizcilik eğitimi veren 29 kurumun temsilcileri katıldı.

 "Amaç dünya kalitesinde denizci yetiştirmek"

İnsan kaynağının çok iyi kullanılması gerektiğine işaret eden Çeşmeci, yaptığı konuşmada, "Denizcilik sektörü Türkiye'de layık olduğu yerde değil. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde denizcilik sektörünün layık olduğu yere ulaştırılması için çalışılıyor. Bunun için de en değerli kaynak, insan kaynağı. Eğitim kurumları da bu amaca yönelik mücadele ediyorlar. Büyük gayretler gösteriyorlar. Son yıllarda gerçekten çok önemli aşamalar kaydedildi" diye konuştu. 

Türkiye'de ihtiyacı karşılayacak sayıda denizci bulunduğunu, bundan sonraki çabaların dünya kalitesinde denizciler yetiştirmek olduğunu belirten Nazmi Çeşmeci, sadece gemide hizmet verecek zabit ve mühendisler değil, tersanecilik, acentecilik, sigorta gibi alanlarda da nitelikli insan gücü yetiştirmeyi amaçladıklarını da sözlerine ekledi.

 Sonuç bildirgesi Denizcilik Müsteşarlığına iletilecek

Gazetecilere açıklama yapan Bodrum Denizcilik Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Kuleli de toplantıda denizcilik eğitimiyle ilgili gelişmeler, yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığını bildirdi. Kuleli, toplantının sonunda bütün kurumların katılımıyla hazırlanacak sonuç bildirgesinin, rektörlükler kanalıyla Denizcilik Müsteşarlığına iletileceğini kaydetti.

Okullarının gelişmiş bir altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Tuncay Kuleli, şöyle konuştu: "Yangın eğitim kulesi, uygulama laboratuvarı, iki simülatör, can kurtarma yatları, uygulama STS okul gemisi gibi tamamı devlete ait olan, dışarıdan herhangi bir protokol ve sözleşmeye ihtiyaç duymadan tüm eğitimi kendi imkanlarıyla verecek bir altyapıya sahibiz. Şu anda bu altyapıya en yakın okul, İzmir veya Antalya'ya konuşlanmış durumda. Bu okul sadece Bodrum'a değil, çevresine de hizmet edebilecek duruma gelmiştir."

Yorumlar (1)
Hüseyin Sami Çelebi 5 yıl önce
İyi günler,Sn. Nazmi bey ve sn.Tuncay bey çok doğru bir noktatya temas ediyorlar.

Ülkem izdeki birçok denizcilik okulu güverte ve makine ağırlıklı eğitimi tercih ediyorlar.Ancak son derece geniş bir yelpazeye sahip denizcilik sektörünün her allanında eğitim almış insan gücüne ihtiyaç var.Bu itibarla diğer bölümlerde de eğitim verilmesi ve hatta gemi yük elleçlemelerine yönelik stevadoring bölümlerininde oluşturulması ve uygulamalı eğitim yapılması gereklidir.

Sayg ılarımla,

Kapt.H .Sami Celebi/denizcilik fed.iktisadi işletmesi
24°
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?