banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

ALTO'da IMDG Kod Eğitimi

Aliağa Ticaret Odasını üyelerine yönelik yapmış olduğu seminerlere devam ediyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen eğitimler kapsamında katılanlara IMDG Kod eğitimleri verildi.

GÜNCEL 06.12.2011, 10:54
2112
ALTO'da IMDG Kod Eğitimi

Aliağa Ticaret Odasını üyelerine yönelik yapmış olduğu seminerlere devam ediyor. Geçtiğimiz gün düzenlenen eğitimler kapsamında katılanlara IMDG Kod eğitimleri verildi. Aliağa Ticaret Odası(ALTO) yasal değişikliklerin getirdiği zorunlulukları üyelerine duyurmaya ve gereklilikleri yerine getirmeye devam ediyor.
 
IMDG Kod’da (Tehlikeli Yüklerin Taşınmasına Yönelik Uluslararası Sözleşme) yapılan değişiklikle, 1 Ocak 2010 tarihinden itibaren Kodun uygulanması ile ilgili personelin eğitimi zorunlu hale getirilmiştir. Denizcilik Müsteşarlığı tarafından, konu ile ilgili olarak 4 Şubat 2011 tarih ve 27836 sayılı Resmi Gazete’de “Denizyoluyla Taşınan Tehlikeli Yüklere İlişkin Uluslararası Kod Kapsamında Eğitim ve Yetkilendirme Yönetmeliği (IMDG Kod Eğitim Yönetmeliği)” yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
Yapılan değişiklikler ile IMDG Kod Eğitim Yönetmeliğine göre (Md.1); “Deniz yoluyla taşınan tehlikeli yüklerle ilgili olarak; sınıflandırma, ambalajlama, işaretleme, etiketleme, plakalandırma, taşıma ünitesine ve gemiye yükleme, taşıma ünitesinden veya gemiden boşaltma, yük teklifi isteme, yük teklifini hazırlama ve kabul etme, yükü elleçleme, istifleme ve tahliye planlarını hazırlama, taşıma, depolama, ilgili sevk belgelerini hazırlama, kontrol ve denetim yapma konularında görev alacak kişiler Denizcilik Müsteşarlığı tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan 04 Şubat 2012’ye kadar eğitim almak ve sertifikalandırılmak zorundadırlar” diye belirtilmiştir.
 
IMDG Kod eğitimleri kapsamında; gemiye yükleme ve gemiden tahliye yapanlar, paketleyenler,  taşıma ve gemi acentesi personeli, taşıma işleri komisyoncuları (freight forwarder), stivedor, liman işletmesi ilgilisi, gemi personeli, şoför personel… vb.)  için “1 Günlük Genel Farkındalık Eğitimi Semineri”  ve “3 Günlük Göreve Yönelik Eğitim Seminerleri”nin zorunlu olduğu dile getirilmiştir.
 
Aliağa Ticaret Odası da yaşanan bu gelişmelerin üzerine, 24-25-26-27 Kasım tarihlerinde üyemiz firmaların ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olarak, ALTO tarafından da desteklenen, Denizcilik Müsteşarlığı’nca yetkilendirilmiş bir eğitim şirketi (3e Danışmanlık – Ruçhen Derici) tarafından ALTO Seminer Salonunda, 1 günlük “Genel Farkındalık Semineri” 24 Kasım 2011 tarihinde ve 3 Günlük “Göreve Yönelik Eğitim Semineri” 25-26-27 Kasım tarihlerinde gerçekleşti.
 
Üyelerimizin Yasal Zorunlulukları Yerine Getirmelerine İmkan Tanıyoruz
 
ALTO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Saka ALTO’nun üyelerine yönelik hizmetlerine devam ettiğini, bu anlamda da Odaların görevleri arasında yer alan yasal değişikliklerin üyelere aktarılması konusunda Oda olarak gerek eğitim gerek de seminerler düzenlendiğini ifade etti. Ayrıca Başkan Saka: “Tehlikeli madde taşıyıcılığı işverenleri ilgilendirdiği kadar, faaliyetlerin gerçekleştiği çevreyi de ilgilendiriyor. Çalışan ve çevre güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılan bu yasal değişikliğe ilgili kurumlar Odamızda düzenlenen eğitime katılarak yasa tarafından gerekli görülen sertifikaları almaya hak kazandılar ve yasal zorunluluklarını yerine getirmiş oldular. Bundan sonraki dönemde de Oda olarak üyelerimize yönelik faaliyetlere hem bu tür faaliyetlerle hem de sosyal faaliyetlerle devam edeceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
20
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü