banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Aliağa'daki Gemi Sökümcülere Ceza Yağdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'ne yapılan ani denetimde 23 tesis ve işletmeye 3 milyon 565 bin TL ceza kesti.

GÜNCEL 10.10.2013, 13:18
2872
Aliağa'daki Gemi Sökümcülere Ceza Yağdı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'ne yapılan ani denetimde 23 tesis ve işletmeye 3 milyon 565 bin TL ceza kesti.


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın talimatı ile Çed İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü'nden 10 uzman personel İzmir'e gönderilerek, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte Aliağa gemi söküm bölgesinde Çevre Mevzuatı kapsamında ani denetimler gerçekleştirdi. Gerçekleştirilen denetimlerde işletmelerin atık yönetim planları, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu Mali sorumluluk sigortalarının yanı sıra gemi söküm faaliyeti sırasında oluşan atıkların bertarafına ilişkin incelemeler yapıldı. Yapılan denetimlerde atık yönetim planları, tehlikeli maddeler ve tehlikeli atıklar zorunlu Mali sorumluluk sigortası olmayan ve gemi söküm faaliyeti sırasında oluşan atıklarını Çevre Kanunu ve ilgili yönetmeliklere aykırı olarak bertaraf ettiği tespit edilen 23 tesis ve işletmeye toplam 3 milyon 565 bin TL tutarında idari para cezası uygulandı. Bölgede faaliyette bulunan tesislerin yürürlükte bulunan Çevre Mevzuatı hükümlerine uygun olarak çalışması gerektiği yönünde uyarıldığı öğrenildi.

Yorumlar (2)
gemi sökümü 8 yıl önce
Linkte (http://www.aksam.co m.tr/guncel/hurda-ge milerden-10-milyar-d olarlik-katma-deger/ haber-148842) yer alan haberde; Avrupa Komisyonu Brüksel Atık Departmanı Başkanı ve temsilcileri ile Uluslar arası Denizcilik Örgütü Yetkilisi Aliağa Gemi Geri Dönüşüm bölgesini 18-19.Ekim.2012 tarihlerinde ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ortak olarak yapılan çalışmalar ve mevzuat hakkında komisyonu bilgilendirdi. Sahada teknik gezi de yapan Komisyon temsilcileri Aliağa’ya tam not verdi.

Atık Departmanı Başkanı “Türkiye’nin hem Hong Kong Sözleşmesi hem de kendi hazırladıkları Taslak tüzüğe uyduğunu ve Aliağa’da çevreye duyarlı gemi geri dönüşümünün yapıldığını” ifade etti deniliyordu.

Bu haberle anlaşılıyor ki, gemi sökümü yapan işletmeler aslında çevreye duyarlı olan yerler değilmiş.. :)
Amatör denizci 8 yıl önce
Kentsel dönüşüme para lazım , nasıl olsa denetimde birşeyler bulunur ondan sonra gelsin cezalar zaten en paralı sektörler denizciler ve sanayiciler peşindende işgüvenliği müfettişleri gelir :)
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü