banner191

banner148

banner179

banner176

Aliağa Deniz Kirliliği Tatbikatından Fotoğraflar

Aliağa Ulusal Deniz Kirliliği Tatbikatı 25–28 Mayıs 2009 tarihlerinde İzmir ili Aliağa ilçesinde Denizcilik Müsteşarlığı koordinesinde gerçekleştirildi.

GÜNCEL 29.05.2009, 03:01
Aliağa Deniz Kirliliği Tatbikatından Fotoğraflar

Aliağa Deniz Kirliliği Tatbikatından Fotoğraflar 

Aliağa Ulusal Deniz Kirliliği Tatbikatı 25–28 Mayıs 2009 tarihlerinde İzmir ili Aliağa ilçesinde Denizcilik Müsteşarlığı koordinesinde, ilgili ulusal kurum ve kuruluşların katılımı ile gerçekleştirildi.

5312 sayılı “Deniz Çevresinin Petrol ve Diğer Zararlı Maddelerle Kirlenmesinde Acil Durumlarda Müdahale ve Zararların Tazmini Esaslarına Dair Kanun” ve bu Kanunun Uygulama Yönetmeliği ile deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik acil müdahale planlarının uygulanması, hazırlıklı olma, kirliliğe müdahale, zararların tazmini ve mali sorumluluk garantilerinin bildirimi konuları Başbakanlık Denizcilik Müsteşarlığı’nın görev ve sorumluluğunda olduğu için Müsteşarlığımız tarafından planlı bir takvim çerçevesinde deniz kirliliği tatbikatları yapılıyor.

27 Mayıs 2009 tarih ve saat 11.00 itibari ile Aliağa körfezi içerisinde iki petrol tankerinin çarpışması sonucunda denize düşen kazazedelerin kurtarılması, patlama sonucu çıkan yangının söndürülmesi ve denize yayılan ham petrole müdahale edilerek deniz alanının temizlenmesi çalışmaları planlı bir senaryo kapsamında İzmir Valisi başkanlığında yapıldı.

Tatbikatta amaçlanan; denizlerimizde meydana gelebilecek kazalar sonucunda oluşabilecek deniz kirliliğine zamanında ve etkin müdahale edilmesi ve bu konuda kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesi; bölgesel imkan ve kabiliyetlerin gözden geçirilmesi ile tüm resmi ve özel paydaşlar arasında koordinasyonlu olarak hazırlıklı  olma, ayrıca kamuoyunda deniz ve çevre bilincinin oluşturulması hedeflerine ulaşıldı.

Tatbikatın açılış toplantısında Denizcilik Müsteşarlığı Deniz Ulaştırması Genel Müdürü  Dr. Özkan POYRAZ Aliağa Ulusal Deniz Kirliliği Tatbikatı’nın 5312 sayılı kanun ve ilgili mevzuat kapsamında yapılan dördüncü tatbikat olduğunu belirtti. POYRAZ, tatbikatlar sonucunda gerçekleşen “koordinasyon”un önemine dikkat çekmiş ve Aliağa’nın Türkiye’deki petrol trafiğinin %30’unu kapsadığını ve bu sebeple de tatbikatın Aliağa’da gerçekleştirilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Tatbikatın açılış toplantısında İzmir Vali Yardımcısı Sayın Günhan SARIKAYA Denizcilik Müsteşarlığı koordinasyonunda İzmir Valiliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen Aliağa Ulusal Deniz Kirliliği Tatbikatı’nın çevrenin korunması çalışmalarına katkı sağladığını ve bu tatbikat neticesinde muhtemel bir deniz kirliliği durumunda düzenlenecek acil müdahale operasyonlarının denenmiş olacağını belirtti.

Tatbikat sonrasında Denizcilik Müsteşarlığı İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından tatbikatta emeği geçenlere plaket verilmiş ve değerlendirme toplantısı sonucunda Aliağa Ulusal Deniz Kirliliği Tatbikatı sona erdi.

 

 

 

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?