banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Ali Can: "Pendik Sulzer Yeniden Açılsın"

Denizcilik Mensupları Derneğinin geleneksel buluşmalarından 3.sü, 20 Nisan 2013 Cumartesi günü Kadıköy Vapur İskelesi üzerindeki konferans salonunda yapıldı.

GÜNCEL 21.04.2013, 12:33
2746
Ali Can:

DENİZ – DER’İN CUMARTESİ BULUŞMALARI

Kısa adı DENİZ-DER olan Denizcilik Mensupları Derneğinin geleneksel buluşmalarından 3. 20 Nisan 2013 Cumartesi günü Kadıköy Vapur İskelesi üzerindeki konferans salonun da gerçekleştirdi.

Toplantının gündeminde Pendik Tersanesi ile Pendik Sulzer Motor Fabrikası vardı. Toplantı diğer toplantılar gibi klasik olarak konuşmalarla açılmadı.

Dernek Başkanı Ali CAN tarafından muhafaza edilen 1 Temmuz 1982 tarihinde TRT ‘nin çektiği Pendik Tersanesi’nin açılış töreni görüntüleri ile başladı görüntüler toplantıya katılan davetliler tarafından adeta nefes almadan izlendi bu gösterinin sonunda DENİZ-DER Başkanı Ali CAN davetlilerin alkışları ile mikrofona geldi. 

Ali Can konuşmasına başlamadan evvel bu gün aramızda olmayan Denizcilik Bankası T.A.O bünyesinde çalışmış kişiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunmaya çağırdı.

Bu gün aramızda olmayanlar rahmet ve minnetle anıldıktan sonra  Pendik Tersanesi ve Motor Fabrikasının tarihsel gelişimini anlattı yaşadığı acı ve tatlı anılarını davetlilerle paylaştı. Açılışında duyduğu mutluluğu anlatmakta kelimelerin yetersiz kaldığını ne yazık ki kapandığını duyduğu andaki üzüntülerini de anlatmakta kelimelerin yetersiz kaldığını söyledi bundan sonraki amacının Pendik Sulzer Motor Fabrikası’nın yeniden açılması temin etmek olduğunu bunun için ömrünün sonuna kadar bu amaç uğruna savaşacağını söyledi.

Dernek Başkanı Ali CAN’ın konuşmasından sonra Pendik Tersanesi ve Pendik Sulzer Motor fabrikasının açılışında emekleri geçen Emrettik Ati, Sabri Kolgu, Günnur Dikeç, Turan Seçer, Neptün Algan,Ferhat Özer, Mustafa Erkan, İrfan Balçık, Nejat Aşcıgil, Cemal Temel Alişanoğlu, Hasan Güven,Mehmet Aygün, Osman Yıldırım, Arif Gündüz, Basri Aktaş’a teşekkür plaketleri verdi.

Toplantı Pendik Tersanesi ve Pendik Sulzer Motor fabrikasında çalışıp bu gün hayatta olmayanların resimleri teker teker ekrana getirilerek yakınları ve arkadaşları tarafından yaşadıkları günlere ilişkin anılar anlatıldı. Katılımcılar bir sonraki toplantının yapılacağı 27 Nisan 2013 Cumartesi günü Yeni Kadıköy İskelesi Toplantı salonunda buluşmak üzere ayrılmışlardır.

Yorumlar (3)
haydar yılmaz 8 yıl önce
99 Depreminin ardından deniz kuvvetlerine devredilen Dünyanın en büyük tersanelerinden birisi olan Pendik Tersanesi 170 DWT luk gemi yapabilme kapasitesine sahip iken maalesef bugün düşük kapasite ile çalışmakta ve tamir bakım tersanesine döndürelerek can çekiştirilmektedir.

Pendik Sulzer Motor Fabrikası ise 35.000 BG gücünde GEMİ MOTORU yapabilecekken kapısına mantıksızca akılsız bir tutum ile kilit vurulmuştur.Bugün Türkiyenin Pendik Sulzer Motor fabrikasına hava kadar su kadar ihtiyacı vardır.
Yanlış yapan kim olursa olsun ,ucu kime kadar giderse gitsin Türkiyeye yapılan bu kötülük sona ermelidir.Pendik sulzer Motor Fabrikasını açan tarihe en büyük vatansever olarak geçecektir.Açmayan ise vatan haini olarak anılacaktır.
HAKAN TAMER 8 yıl önce
Pendik Tersanesi ve Motor fabrikası ile ilgili değerli büyüklerimin ve sevgili arkadaşlarımın görüş ve sözleri üzerine çoğumuzun söyleyecek ilave bir sözümüz bulunmuyor. Zira gönüllerimiz ve aklın yolu mantalitelerimiz bir. Bu düşünce ve temennilere, düne kadar hepimiz samimiyetle sahip olsak da sesimizi duyurabilecek bir platformumuzun olmayışı, sahip olduğumuz bu cevheri layık olduğu konuma getirebilme erkini bize tanımadı. Ancak bu gün DENİZDER var. Yani artık bizler de bu konuda sözümüzü söyleme ve farkındalık yaratabilme konumundayız. Sayın Başkanımızın ve değerli çalışma arkadaşlarının oluşturdukları gündemin mutlaka bir cevap bulacağına ve sonuç getireceğine inancım tamdır. Sevgi ve saygılarımla. Hakan TAMER - GYML - 1979 MAKİNA BÖL.
murat birecik 8 yıl önce
lakin, kimse laftan başka destek vermiyor.
söyleceklerim, bundan ibarettir.

murat birecik
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü