banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Alfa Sun Güvenli Bölgede Demirledi

Çanakkale Boğazı geçiş hattında 16.5 saat bekleyen Türk bandıralı ‘Alfa Sun’ adlı 99 metre boyundaki gemi, güvenli bölge olarak bilinen İnceburun Mevkii’ne yöneldi.

GÜNCEL 25.12.2008, 12:26
1867
Alfa Sun Güvenli Bölgede Demirledi

Alfa Sun Güvenli Bölgede

SLOVENYA’nın Kopen Limanı’ndan Bandırma’ya giderken, dün saat 16.15 sıralarında Çanakkale Boğazı’nda makine arızası yapıp sürüklenmeye başlayan, sonrasında emercensi demirleyerek geçiş hattında 16.5 saat bekleyen Türk bandıralı ‘Alfa Sun’ adlı 99 metre boyundaki gemi, güvenli bölge olarak bilinen İnceburun Mevkii’ne yöneldi.

Boğazın manevra yapması en güç noktalarından Nara Burnu’nun 1.2 mil kuzeyinde bekleyen ve makine arızası kısmen giderilen 4 bin 109 grostonluk 99 metre boyundaki boş kuru yük gemisi, İnceburun’a demirleyecek. Bugün saat 09.30 sıralarında İnceburun’a doğru hareket eden Alfa Sun’un klavuz kaptan aldığı öğrenildi. Arızalı Türk gemisinin, öğle saatlerinde ‘Sörvey’ adı verilen sualtı ve suüstü kontrolünden geçtikten sonra yoluna devam edebileceği öğrenildi.

Slovenya’nın Kopen Limanı’ndan Bandırma’ya hareket eden Alfa Sun, Çanakkale Boğazı’nı geçişi sırasında makine arızası yapıp sürüklenmeye başlamıştı. Nara Burnu önlerinde kontrolden çıkan gemi, trafik ayırım şeması içinde geçiş yapan diğer gemiler için tehlike oluşturmuştu. Çanakkale Boğazı Gemi Trafik Hizmetleri Merkezi Müdürlüğü (VTS), telsizle geçiş güzergahındaki gemileri uyarmış, Kıyı Emniyeti Müdürlüğü’ne bağlı ‘Söndüren- 10’ adlı römorkör de olası bir kazayı önlemek ve sürüklenmeyi durdurmak için bölgeye sevk edilmişti. Römorkörün, kurtarma yardımı yapmak için halat isteğine olumsuz yanıt veren gemi, yaklaşık 35 dakika sonra Nara Burnu’nun 1.2 mil kuzeyinde emercensi demir atarak  sürüklenmekten kurtulmuştu. Ancak halen boğaz geçişi güzergahında olan Alfa Sun, diğer gemiler için tehlike oluşturduğu düşünülmekteydi.

Yorumlar (3)
Murat Safa BAYHAN 13 yıl önce
Söz konusu haberin Hürriyet gazetesi web sayfasından alınmış olduğunu varsayarak (hurriyet.com.tr adresi referans verilmiş)- sektörümüzde "acil durum çapası" nın terminoloji dışı olduğunu, söz konusu geminin acilen demirlemiş olduğunun anlaşıldığı.

-"Çapa" denilen aygıtın bahçe işlerinde ziraatçiler tarafından kullanıldığı, denizcilik terimi olan "çipo" nun ise eskiden kullanılan bir demir aparatı olduğu, bu sebeple mevcut terminolojimiz içinde yer almadığı. Günlük hayatta "demir atmak" "demirlemek" veya "demir almak" olarak kullanılan terimlerin biz denizciler camiasına ait olduğu.-"seferasyon hattı" teriminin, muhtemelen dilimizdeki Türkçe - İngilizce karmaşası sebebi ile, "ayrım" - "seperasyon" hattı olacağı,Çoğunluğunu denizcilik sektörünün okuduğu DenizHaber'in bu güzel sayfalarında, bu çeşit yanlışların düzeltilmesi ve hassasiyetime göstereceğiniz saygıya, teşekkür ederim.
MUSTAFA DURSUN 13 yıl önce
BU GEMI KALKTIGI SLOVENYA KOPER LİMANINDAN PORT STATE KONTROL DEN SIFIR REMARKS İLE GEÇMİŞ OLUP ESKİ PSC LERİDE TEMİZ OLAN BİR DÜZGÜN BİR GEMİDİR.

BOGAZDA OLAN UFAK BİR HATADAN DOLAYI ARIZA OLMUŞTUR.

HEMEN ROMORKÖR GÖNDERİP HALATINI GEMİNİN ALINDIGINDA 200.000 USD GİBİ BİR RAKAM ARMATÖRDEN TALEB EDİLMEKTEDİR.

BUNU ÇOGU KİMSE BİLMEZ GEMİ KISA SÜRE SONRA TRAFİGE ENGEL OLMADAN VE SIKINTI YARATMADAN KENDİ İMKANLARI İLE DEMİRLEMİŞ AKABİNDEDE KISA SÜREDE ARIZA GİDERİLMİŞTİR.

SABAH GEMİ SURVEY KURULUŞINDAN GELEN ARKADAŞLARDA GEMİDE GEREKLİ KONTROLLERI YAPTIGINDA GEMİNİN EMNİYETLİ OLMASI İLE KALKIŞINA İZİN VERMİŞLERDİR.

LÜTFEN KARALAYICI VE YANLIŞ HABER YAPMAYIN DİGER GEMİLER İÇİN TEHLİKE OLUŞTURMASI SÖZ KONUSU DEGİLDİR.

DenizHaber Editör 13 yıl önce
Sayın Murat Safa Bayhan isimli okuyucumuz;Haklı uyarılarınız için teşekkür ederiz.Belirttiğiniz gibi bu alıntı bir haberdir.Biz elbette ki denizcilik uzmanı danışmanlarımıza elimizden geldiğince soruyoruz ama takdir edersiniz ki yoğun haber trafiği içerisinde haber editörlerimiz büyük gazetelerden aldıkları haberleri bazen hızlı hareket etmek adına koyuyor ve eksikliklerimiz olabiliyor.Uyarınız için teşekkür ediyoruz.
19
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü