banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Albatros Denizcilik Lisesi'nden GEMİSANDER'e ziyaret

İzmir Albatros Denizcilik Koleji’nin kurucu öğretmenlerini ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Başkan Şimşek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek misafirlerine ayrı ayrı teşekkür etti.

GÜNCEL 27.03.2015, 08:13
3088
Albatros Denizcilik Lisesi'nden GEMİSANDER'e ziyaret

Albatros Denizcilik Lisesi'nden GEMİSANDER'e ziyaret

Özel Albatros Koleji Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi GEMİSANDER'i ziyaret eti.

Başkan Adem Şimşek, “Bir ülkenin ikbali o ülkede yaşayan insanların alacağı eğitime bağlıdır. Biz eğitim kurumlarına elimizden geldiğince destek olmaya çalışıyoruz' dedi. Geçtiğimiz yıl İzmir’in Torbalı ilçesinde Özbek Eğitim Kurumları tarafından açılarak eğitim-öğretim hayatına başlayan Özel Albatros Koleji Denizcilik Anadolu Meslek Lisesi’nin kurucuları Sevim ve Serpil Özbek, Türkiye Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Yönetim Kurulu Başkanı Adem Şimşek’i ziyaret etti.

İzmir Albatros Denizcilik Koleji’nin kurucu öğretmenlerini ve beraberindeki heyeti makamında kabul eden Başkan Şimşek, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek misafirlerine ayrı ayrı teşekkür etti.GEMİSANDER Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazır bulunduğu ziyarette; Denizcilik Koleji’nin yapısı, müfredatı ve projeleri hakkında bilgi veren Serpil Özbek, Başkan Adem Şimşek’ten kolejin tanıtımı, gençlerin denizciliğe özendirilmesi ve yerinde uygulamalı eğitimler konusunda manevi destek istedi.

albartros_denizcilik.jpg

“DENİZCİLİK GELİŞMELİ”

Eğitim ve öğretim kurumlarının önemine vurgu yapan Başkan Adem Şimşek, “Bir ülkenin ikbali o ülkede yaşayan insanların alacağı eğitime bağlıdır. Bu bağlamda biz GEMİSANDER olarak muhtelif eğitim kurumlarına elimizden geldiğince destek olmaya çaba gösteriyoruz. İmkanlarımızın müsaade ettiği çerçevede sizlere de destek olmak isteriz. Kaldı ki sizin denizcilik alanında eğitim veriyor olmanız bizim için önem arz ediyor. Çünkü bizlerde denizcilik sektörünün paydaşları arasındayız. Denizciliğin gelişmesi ve gelecek nesillere aktarılması adına üzerimize düşen sosyal sorumluluğumuzun gerekliliklerini yerine getirmekten mutlu ve memnun oluruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

Ziyaret sonrası gazetecilere Albatros Denizcilik Koleji hakkında bilgi veren Serpil Özbek, okulun Türkiye genelinde güverte ve gemi makine zabiti eğitimlerini öğrencilerine aynı çatı altında sunabilen tek özel okul olduğunu söyledi.

480 ÖĞRENCİ KAPASİTESİ

10 dönüm arazi üzerine kurulan kolejin 3 bin metrekare kapalı alana, 18 sınıfa ve 480 öğrenci kapasitesine sahip olduğunun bilgisini veren Özbek, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim veren Albatros Koleji’nin aynı zamanda Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile de bağlantılı olarak hizmet verdiğini belirtti.

“İYİ ANLATILMIYOR, YETERİNCE TANITILMIYOR”

Albatros Denizcilik Lisesi’nde dört yıl boyunca örgün eğitim gören öğrencilerin okullarını bitirir bitirmez iş bulma olanağına sahip olabileceğini kaydeden Özbek, “Denizcilik yeterince iyi anlatılamadığı ve tanıtılamadığı için günümüzde gençlerimiz tarafından maalesef çok fazla tercih edilmiyor. Halbuki denizcilik birçok mesleğe göre daha keyifli, mali kazancı daha yüksek, istihdam alanı geniş ve okulundan mezun olan bir öğrenci için hemen iş bulabilme noktasında çok daha büyük potansiyele sahiptir. Zira ülkemizde denizcilik bölümünden mezun olan kişi sayısı sektörün ihtiyacını karşılamıyor” dedi.

“ÖĞRENCİLERİMİZİ HEYECANLI BİR MESLEĞE HAZIRLIYORUZ”

Albatros Denizcilik Koleji’nden Gemi Yönetimi Güverte bölümünden mezun olacak olan öğrencilerin 3 bin grostona kadar olan gemilerde 3. kaptanlık yapabileceğine, Makine Zabitliği bölümünü bitiren öğrencilerin ise 3 bin kilovata kadar makine gücüne sahip gemilerde ve yine 3. makinist olarak çalışabileceğine dikkat çeken Özbek, şöyle konuştu: “Deneyimli, profesyonel mesleki eğitim kadromuz ve vizyon sahibi yenilikçi yöneticilerimiz ile öğrencilerimiz geleceği parlak, yüksek kazanç elde edebileceği, hareketli, heyecanlı bir mesleğe hazırlıyoruz. Yaşıtlarına göre erken bir yaşta üstlenecekleri yüksek sorumluluk onları aydınlık ve güvenli bir geleceğe taşıyacaktır.”

GEMİ ADAMLARINA AB STANDARTLARINDA KURS İMKANI

Denizcilik sektöründe gemi adamı olarak çalışmak için ilk defa gemi adamı ehliyeti almak isteyenlere ve ehliyet sahibi mevcut gemi adamlarının terfi dönemlerinde aldıkları kurs hizmetini de verebilmek adına bir süredir hazırlık çalışmalarını yürüttüklerini anlatan Özbek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizde bugüne kadar gemi adamları kursları teorik olarak kağıt üzerinde gerçekleştirildi. Biz, denizcilik gibi ciddi bir meslek eğitiminin formaliteden ibaret olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle de elzem olan her türlü donanıma sahip olan eğitim kompleksimizde tıpkı öğrencilerimizde olduğu gibi her yaştan kursiyerlerimizde de AB standartlarında uygulamalı eğitimi hayata geçireceğiz.”

YEREL YÖNETİMLERE VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

Denizciliği sevdirmenin ve yaygınlaştırmanın hem topluma hem de ülkeye büyük fayda sağlayacağını sözlerine ekleyen Özbek, “Biz Albatros Denizcilik Koleji Anadolu Meslek Lisesi olarak son derece iddialıyız. Türk denizcilik sektörüne nice başarılı denizciler kazandırmayı hedefliyoruz. Özellikle İzmir’de denizcilik eğitiminin lokomotifi olmak istiyoruz. Bu bağlamda yerel yönetimlerle denizcilikle iştigal eden sivil toplum örgütleriyle iş birliği yapmaya hazırız. Foça, Aliağa ve Dikili sahil ilçelerimizde şubeler açmayı ve yine sivil toplum örgütlerimizin öncülüğünde gemi adamı yeterlilik kursları organize etmeyi planlıyoruz” diyerek, yerel yönetimlere ve sivil toplum örgütlerine çağrıda bulundu.

Yorumlar (2)
Serdar S YUKSEL 6 yıl önce
Ulkemizde yeni yeni Ozel Denizcilik meslek lisesi ve Universite lerinin acilmasi son derece guzel bir girisim.Ancak,bilhas sa meslek lisesi mufredati incelelendiginde fen derslerinin olmayisi ve daha sonra ogrencinin Denizcilik Unv.yonelisi ile alt yapidan dolayi ciddi bir bilgi eksikligi ile mezun olduguna sahit oluyoruz.Ornek lersek ogrenci hukukcu olmayacak sada , koca Dnz,Tic,Hukukunun . 6 sayfalik soru cevap notu ile nasil ogrenebilir .Son donemde Hukuk ve Tip Fak.girise YOK puan baraj getirdi,sebebi son derece carpici.Ders takip edecek bilgi ve beceride ogrenci olmayisi.Sanirim yeni denizciler ne dedigimi iyi anlayacaklardir.Kola y ehliyet,soru kitapcigi calisma bu meslek icin yeterli degil kanaatindeyim.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Tebrik eder başarılar dilerim. web sayfamdan Allah razı olsun karşılığında öğrenciler brtdava kitaplarımı print out yapabilrler. Allah selamet versin
31
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü