banner191

banner148

banner179

banner176

"Alaybey'i taşıyalım ama yer yok"

Alaybey Tersanesi Komutanı Kıdemli Albay Murat Öztürk, ”Tersanenin taşınması için 6 yıldır baskı yapılıyor.Taşınalım ancak İzmir’de tersaneyi taşıyabileceğimiz yer yok” dedi.

GÜNCEL 06.08.2014, 11:51

Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı Yapıldı

Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Meclis Toplantısı’nda konuşan Alaybey Tersanesi Komutanı Kıdemli Albay Murat Öztürk, ”Tersanenin taşınması için 6 yıldır baskı yapılıyor.Taşınalım ancak İzmir’de tersaneyi taşıyabileceğimiz yer yok” dedi.

Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi Meclis toplantısı Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.Toplantıya konuk konuşmacı olarak katılan Alaybey Tersanesi Komutanı Kıdemli Albay Murat Öztürk tersane tersaneye yönelik eleştirilere cevap verdi.Öztürk, 6 yıldan bu yana tersanenin kapatılmasına yönelik çağrıların ve baskıların kamuoyunda sürekli dile getirildiğini belirterek şunları söyledi: "Taşınalım da nereye taşınacağız.İzmir'de tersaneyi taşıyabileceğiniz bir yer yok.Foça'da yine kendi alanımız var fakat buraya taşınmak bile 500 milyon doları buluyor.Böylesine maliyeti yüksek olan bir şeyi de yapmak için gerekli bakanlıklardan bütçe ayrılması gerekiyor.”

Yalova'dan Aksaz'a kadar teknelerin çekilebileceği bir havuz bulunmadığına dikkat çeken Albay Öztürk, “Alaybey tersanemizde üç tane çekek yerimiz ile 300 tona kadar gemileri çekebiliyoruz.Daha büyük gemilerin çekilmesi için yeni bir havuz kurmak istedik.Fakat 4 bin 500 tonluk mevcut havuza bile tahammül edemeyen kişiler yeni getireceğimiz 11 bin 500 tonluk havuza kim bilir ne derlerdi" diye konuştu.

Yorumlar (4)
İZMİRLİ 6 yıl önce
EGE BÖLGESİNDEKİ EN ÖNEMLİ ASKERİ STRATEJİK ÖNEME SAHİP TESİS OLAN BU TERSANENİN KAPATILMASI VEYA TAŞINMASI İÇİN BİR NEDEN YOKTUR. BÜTÜN SAHİLLER PARK YAPILSIN, ÜLKE SAVUNMASINI DA YUNANİSTANA VERELİM.BÖYLE ŞEY OLMAZ.TERSANENİN KAPATILMASINI İSTEMEK HAİNLİKTİR...ÖNCE İZMİRDEKİ DİĞER KIYIN TESİSLERİ ÇEVRE KONUSUNDA GEREKENİ YAPSIN, EKSİKLERİNİ GİDERSİN, EN SON ASKERİ TERSANEYE LAF EDİLSİN...
DENİZCİLER 6 yıl önce
Alaybey için Hakkı Toros ağabeyimiz yıllardır söylüyor.

Eski konumuna getirilerek hiç olmazsa yarısı sivil tersane olarak kullanılmalı idi.
cengiz tandoğan 6 yıl önce
Sayın Komutan bilmeyeler için yazıyorum;yardımcı sınıf gemiler için mevcut tersaneniz zaten vardı.Büyüme ele geçirme isteği denizcilik işletmelerindede vardı.Onlarda körfez desteği için başladılar. Gereksiz büyük kızaklarla pirina fabrikasını istila edip,günümüz büyüklüğe ulaştılar.Avuç içi kadar yere sizde büyük havuz düşünüyorsunuz,ödene k gelse kimseyi dinlemez havuzu alır, fırkateynler sonrası herhalde uçak gemilerini havuzlarsınız.Bu yoğunluğu ve sahil güvenlik gibi hukuksuz alan işgalini körfez kaldırmaz.Bu körfez sadece konteyner ve yolcu gemilerine hizmete odaklanmalı.Bulunduğ unuz yerler çok güzel marinalarla belediyemize gelir kaynağı olur.Lütfen İzmirliyi sözlerinizle üzmeyin.Sizlere saygılı ve sevgililer.Kolay ulaşımla metropolün göbeğinde mesai cazip ancak aksaz gibi yaratıcı üs donanmamıza yakışır.Yer niyetle başlar vede çok.

T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
İzmir iehrinin göbeğinde olan Alaybey Tersanesi tamamıyla şehirden bir hayli uzak bir yere taşınmalıdır. Burası Alybey Tersanesini anımsatan bir kısm müze olarak kalmalı ve gerisi park olmalıdır. İzmir'ın dışında yer mi yok? Bu tersane büyük olmalı ve ticaret gemilerinin de bakımlarını yapabilmelidir. Allah selamet versin,

www.refi kakdogan.com
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?