banner191

banner148

banner179

banner176

"AKIN" Törenle Denize İndirildi

“Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projesi”nin ikinci gemisi “AKIN” bugün denize indirildi.

GÜNCEL 03.09.2014, 16:30

İkinci Kurtarma gemisi "AKIN" denize indirildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yürütülen “Kurtarma ve Yedekleme Gemileri Projesi”nin ikinci gemisi “AKIN” bugün denize indirildi.

Bu proje kapsamımda inşa edilen ilk gemi "IŞIN" geçtiğimiz 25 Haziran’da törenle denize indirilmişti. KURYED gemileri ile yara alan, karaya oturan, arıza yapan gemilerin kurtarılması ve yedeklenmesi ile gemi yangınlarına müdahale faaliyetleri icra edilecek. Bununla birlikte uzaktan kumandalı sualtı aracı, atmosferik dalış elbisesi, denizaltı havalandırma sistemi ve basınç odası gibi modern kurtarma sistemleri ile donatılacak gemiler, sualtı onarım ve enkaz çıkarma gibi çalışmaların icrasını da gerçekleştirebilecek. Bütün tasarım çalışmaları %100 Milli sermayeli SEFT Gemi Tasarım’ın Türk mühendisleri tarafından yapılan Kurtarma ve Yedekleme Gemilerinin; inşa, donatım ve sistemlerinin entegrasyonu tamamen İstanbul Tersanesi tarafından gerçekleştirildi.

Yetkililer “KURYED Projesinde, gemi inşa malzeme ve hizmetlerinin yanı sıra gemiye entegre edilen sistemlerin büyük bölümünün de yurt içinden temin edildiğini ve proje bedellerinin yaklaşık %65’inin sanayii katılımı ve offset olarak gerçekleştirilmesi suretiyle Türk sanayiinin imkan ve kabiliyetlerinin etkin bir şekilde kullanıldığını” ifade ettiler. Kurtarma gemisi IŞIN bugün denize iniyor bağlantı

Yorumlar (2)
Alp ŞARMAN 5 yıl önce
Ülkemiz dahilinde herhangi bir gemininin bu savaş,ticari veya kurtarma gemisi olabilir.Tabii ki yerli kaynaklarla daha doğrusu geminin en hayati parçaları olan hareket(ana makine)elektrik üreten(yardımcıl ar)seyrüsefer 0;cayro,Gps,Gmdss v.b. gibi)sistemleri gibi ekipmanları ne yazıkki dışardan ithal ediyoruz.Milgem projesi dahilinde inşa edilen Büyükada fırkateyninde ana makineler Alman "MTU" jeneratörlerde tabii ki yabamcı menşeli.Bu sektörde olanlar bilir veya duymuşlardır.Pendikt e'ki İstanbul tersanesi Deniz kuvvetlerine devr olmadan burada lisanslı "Sulzer" makine üretilmekteydi.Sonra dan tersaneden birileri makine üretmekten evvel bizim tamir atelyesine ihtiyaç var diyerek bu üretimi sonlandırdı.Köprüüst ündeki "devval camını"yapsak oh diyeceğiz.
T.C.Müh.Kaptan Refi Akdoğan 5 yıl önce
"AKIN"a Allah tan selamet dileriz. Bakalım Dumlupınar denizaltımız ne zaman kurtarılacak? Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
25°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?