banner191

banner148

banner179

banner176

Akdeniz'deki Limanlar İşbirliğine Gitmeli

Marseille Europort Başkanı Raymond Vidil, Akdeniz'in yanlış politikalar nedeniyle özellikle konteynerli yük potansiyelini Kuzey Avrupa Atlantik limanlarına kaptırdığını belirtti.

GÜNCEL 20.11.2009, 09:03
Akdeniz'deki Limanlar İşbirliğine Gitmeli

Akdeniz'deki limanlar işbirliğine gitmeli

Marseille Europort Başkanı Raymond Vidil, Akdeniz'in yanlış politikalar nedeniyle özellikle konteynerli yük potansiyelini Kuzey Avrupa Atlantik limanlarına kaptırdığını belirtti. Vidil, Akdeniz'de limanı olan her ülke yönetimini işbirliğine davet etti.

Çözümün nasıl olacağını kestirmenin günümüz itibariyle net olmadığını vurgulayan Vidil,

 "Bıkmadan usanmadan işbirliği için her ülke yönetimi biraraya gelerek çözümler aramalı ve tasarılar üretilmelidir. Akdeniz'deki taşıma trafiği çoğunlukla bu denizdeki limanlara uğramadan Avrupa Atlantik limanlarına gidiyor. SonuçtaAkdeniz'de seyreden konteyner gemilerin taşıdığı toplam hacme bakarsak, uğraksız transit geçen yüklerin Akdeniz'in içindeki trafiğin çok üstünde gerçekleştiğini görürüz. O halde Akdeniz ülkelerinin işbirliğini geliştirmeleri öncelikle kendi ülkelerinin menfaatine olacaktır" dedi.

Vidil, bu doğrultuda Türk limanları ile örneğin İstanbul-İzmir ve Marsilya arasındaki ilişkilerinı artırılması gerektiğini ifade etti. Vidil yapılacak işbirliği ile bu limanların yük trafiğinden daha fazla pay almasının sağlanabileceğini kaydetti.
 
İşbirliği artacak

Marsilya Fos Limanı Meclis Başkanı Jean-Claude Terrier ise amaçlarının Marsilya Limanı'nı Avrupa'nın güneydeki en büyük limanı haline getirmek olduğunu söyledi. Türkiye'nin Marsilya için konteyner trafiğinde 5, dökme yükte 6. sırada yer aldığını dile getiren Terrier,

"Türkiye ile ortaklığımızı geliştirmeyi amaçlıyoruz. Çünkü Türkiye çok iyi bir sanayi, otomotiv, tekstil, beyaz eşya ve elektronik ülkesi. Türkiye ile bağımızı güçlendirirsek 5. sıralardan çok daha yuka rıları çıkacağız" dedi.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?