banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

AKDENİZ Gemisi Son Yolculuğuna Çıktı

Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından 1996 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne Eğitim gemisi olarak olarak devredilen AKDENİZ, sökülmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

GÜNCEL 17.09.2015, 07:22
6947
AKDENİZ Gemisi Son Yolculuğuna Çıktı

AKDENIZ Gemisi sökülmek üzere Aliağa'ya doğru uğurlandı

 Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından 1996 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne Eğitim gemisi olarak olarak devredilen  AKDENİZ Gemisi, sökülmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. tarafından 1996 yılında İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne Eğitim Gemisi olmak üzere devredilen AKDENİZ, sökülmek üzere Aliağa Gemi geri Dönüşüm Bölgesi'ne doğru son yolculuğuna uğurlandı. 1952 yılında Almanya'da inşa edilen, 145 metre boyunda, 19 metre genişliğinde ve 7 bin 864 GRT'luk M/S AKDENIZ isimli yolcu gemisi, 1996 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na bağlı Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş tarafından eğitim gemisi olması için İTÜ Denizcilik Fakültesi'ne devredilmişti.

AKDENIZ Gemisi 2006 yılında Denizcilik Fakültesi'nde iskeleye bağlanarak, denizcilik öğrencilerine hizmet vermeye başladı. Ancak gemide saçların çürümesi ve korozyon oluşmasından dolayı, bağlı bulunduğu iskelede batma ihtimaline karşın İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından sökülmek üzere, Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Bölgesi'ne gönderildi.

Yorumlar (5)
T.C.Müh. Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Açtığım bir kampanya sonucu bakanlık tarafından İTÜ Denizcilİk Fakültesine okul gemisi olarak ve hiç sefer yapmayan Akdeniz gemisinin hurdaya verilmesini üzüntü ile gördüm. Gemi okula verildiği zaman seferden gelmişti.Yani tüm sertifikaları geçerliydi.İşte ticaret denizciliğinin ne olduğunu bilmeyenler,bu ülke için okul gemilerinin ne kadar önemli olduğunu idrak edemeyenler, seferden dönen ve en az 4OO öğrenciye okul gemisi yapabilecek böyle bir gemiyi iskeleye bağlayarak hurdaya gönderirler. Gerçek okul gemileri olmadıkça dünyada diğer mezunlarla bizim mezunlarımız rekabet edemez.Okul gemisi işi devletin görevidir. Bugün sivil denizcilik okullarının adedi yüze yaklaştığına göre bu ülke bugün en az on okul gemisine muhtaçtır. Palavra ile denizci ülke denizci millet demek mümkün değildir. Palavralarla peynirden okul gemileri yürümez.Herkes aldığı maaşı hak etmeli ve bu okul gemilerini sağlamak için çalışmalıdır. Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
Cahit İstikbal 7 yıl önce
Akdeniz Gemisinde 1990-91 yıllarında 2 Zabit olarak görev yaptım. O zamanlar Tura Turizm ile Alman Phoenix turizm şirketi tarafından ortak işletilmekteydi. Denizyolları gemiyi kiralamıştı. Gemi ile yazın Bremerhaven kalkışlı Norbeç Fiyortları-Shetland adaları seferleri (haftalık) yapıyorduk, kışında Batı Afrika-Senegal-Cape Verde seferleri yapıyorduk. Yolcular Almanya'dan geliyordu. Güzel seferler yaptık, bizi bir keresinde İskoçya'da liman devleti kontrolü alıkoymuştu. İki pinpon İskoç ihtiyar gemiye gelip yaşlı geminin yangın tulumbalarının nozullardan kaç metreye su fışkırtabildiğini milim milim ölçmüşlerdi. 2. Mühendisimiz Mehmet Tekneci 3 adet nozuldan birini kısma çabaları sonuç vermemiş adamla-biraz da Kuzey denizlerinde bizi görmek istememeleri nedeniyle- gemiyi yolcusuz olarak limandan ayrılabilir tahdidi koymuştu. 2 ay Bremerhaven tersanelerinde tamirde kaldık. Kaptanımız-Rahmetli- Tuncel Baktır, Başmühendisimiz Yüksel Bey idi. Doktorumuz yolu açık olsun Raul Yağuboğlu idi. Gemi daha çalışırdı. denizyollarının müdürü değişti yeni müdür gemiyi kiradan çekti. Ondan sonra iflah etmedi. Almanlar bu gemiyi çok seviyordu. 2. Dünya savaşı sonrası yapılan ilk yolcu gemilerinden idi.
HAKKI TOROS 7 yıl önce
İTÜ ne ait ve hurdaya giden AKDENİZ Gemisi yeni bir okul gemisi yapımı için bir şanş olabilir.

UDHB nın okul gemisi projesi ile gündemde olan hurda gemi teşviği projesi birleştirilerek yeni okul gemisi yapımı başlayabilir.

Bi rde son günlerde epeyi uğraş verdiğim yerli gemi makinası üretimi kapsamında yeni okul gemisine makina konursa super olur vede örnek olur.Yetkili makamlarca konunun bir an önce görüşülmesini bekliyorum.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan. 7 yıl önce
Güzel bayrağımızı yedi denizlerde dalgalandıran on adet okul gemileri hayal ediyorum. Kuru yük gemileri, tankerler, Ro-ro'lar, container'lerde, yüze yaklaşan denizcilik okullarından staj için gelen öğrenciler yük alıp veriyorlar,arabaları taşıyorlar, tankerler çeşitli petrol ürünleri taşıyor. Denizde yıllarını vermiş kaptan ve baş mühendislerden oluşan Öğretim görevlileri gözetiminde. İşte böyle denizci millet, denizci devlet olunur. Palavralarla peynir gemileri yürümüyor. Lütfen biraz çalışın ne olur. NEREDESİNİZ EY BAŞTA DENİZİCİLİK FEDERASYONU, diğer sivil DENİZ TOPLUM KURULUŞLARI? ÜZERİNİZE ÖLÜ TOPRAĞI MI SERPİLDİ. Ayağa kalkın ve titreyerek kendinize gelin. Allah selamet versin.

www.refi kakdogan.com
HAKAN INCETAHTACI 7 yıl önce
Akdeniz gemisinde 92-94 yılları arasında Makine Zabiti olarak çalıştım. Herhalde okuldan mezun olup da böyle bir gemide ve muhteşem bir kadroda çalışmak herkese nasip olmaz. Ben o şanslılardanım. Baş Mühendis Maradona Mehmet, Kaptanımız Tuna Kaptan iki süper insan. Sonra Murat Kaptan, Yener Kaptan, Mesut Kardeş, Vehbi kardeş hepsi birbirinden değerli dostlar. Telsizci Metin ile Bekir'i unutmayayım.

Bu gemiye emeği geçen herkesin eminim ki bu haberi duyunca içi cız etmiştir.

Yıllar sonra en azından Adil'de gemiye bakıp eskileri hatırlıyorduk. Kuğu gibi duruyordu. O da gitti.27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Ağustos 2022
İmsak 04:17
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:56
Günün Karikatürü Tümü