banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Ahırkapı Demiryerinde gemi kazası

Ahırkapı Demiryerinde demirli gemilerden ALMORTADA isimli gemi demir tarayarak EVANTHIA-M isimli gemiye sürtündü.

GÜNCEL 28.01.2012, 23:05
2231
Ahırkapı Demiryerinde gemi kazası

 İstanbul Ahırkapı demiryerinde demirli gemilerden 126 metre uzunluğundaki ALMORTADA ‎isimli kuru yük gemisi demir taramak suretiyle St‎.‎Kittis‎-‎Nevis bayrakli EVANTHIA‎- ‎M isimli 81 metre uzunluğundaki kuru yük gemisine iskele bas taraftan sürtünmek suretiyle deniz kazasina sebebiyet verdi. Her iki gemide de hafif çağta maddi hasarın oluştuğu kazada can veya mal kaybı yahut çevre kirliliği yaşanmadı.

 Ulaştırma Bakanlığı AAKKM Merkezi verilerine göre kaza detayları:

 

Kaza Tarihi 26.01.2012 Bölge ISTANBUL Yaralı  
Kaza Saati 21.42 Kaza Yeri Ahirkapi demir yeri Hasta  
Kaza Tipi Çatisma/ Collision Koordinatları Enlem:40 56  N Boylam: 28 55  E Kayıp  
Kaza Nedeni Hava Muhalefeti Çevre Kirliliği YOK Ölü  
Operasyona katılan birim KIYI EMNIYETI GENEL MÜDÜRLÜGÜ     Kurtarılan  

Geminin Adı ALMORTADA GRT 5744
IMO Numarası 7612395 Tam Boy 126m
Bayrağı COMOROS Geminin Yaşı  
Tipi KURUYÜK GEMISI Yük Durumu BOS
İmal Yılı   Yük Tipi  
Mürettebat 19 Pilot Gemide HAYIR

2.Gemi
Geminin Adı EVENTHIA-M GRT 5207
IMO Numarası 7702580 Tam Boy 80.6m
Bayrağı Geminin Yaşı  
Tipi KURUYÜK GEMISI Yük Durumu BOS
İmal Yılı   Yük Tipi  
Mürettebat 12 Pilot Gemide HAYIR

Düşünceler (Sonuç) :
26‎.‎01‎.‎2012 ‎günü‎, ‎saat ‎21‎:‎42‎'‎de Ahirkapi Demir mevkii‎,‎B demir bölgesinde bulunan Komoros bayrakli ALMORTADA ‎isimli kuru yük gemisi demir taramak suretiyle St‎.‎Kittis‎-‎Nevis bayrakli EVANTHIA‎- ‎M isimli kuru yük gemisine iskele bas taraftan sürtünmek suretiyle deniz kazasina sebebiyet vermistir‎.‎Kaza sonrasinda her iki gemide hafif hasar meydana ‎gelmis olup‎, ‎Almortada gemisi drift bölgesine‎,‎Evanthia‎-‎M gemisinin ise tekrar demir yeri olan B bölgesine ‎demirletilmistir‎.‎Olay yerine Kiyi Emniyeti Genel Müdürlügü‎'‎ne ait Kurtarma‎-‎3 ‎römorkörü ve Kiyi Emniyeti‎-‎1 ‎botu sevk edilmis olup‎, ‎deniz ‎kirliligi ve can kaybi meydana gelmemistir‎.‎

 

Yorumlar (6)
Yücel Aslan 11 yıl önce
İSTANBUL DEMİR BÖLGESİNİ DÜZENLEMEK İÇİN DAHA KAÇ KAZA OLMASI G E R E K İ Y O R!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
11 yıl önce
o kadar yazıldı, yorumlandı... maalesef ''b'' bölgesi hiç bir surette yeterli ve emniyetli değil. ''a'' bölgesi her zaman boş, kartal'ın ise eskisi gibi kullanılmasına izin verilmiyor.oysa bu sahalara izin verilse kaza riskleri minimize edilebilir.ama maalesef hiç bir yetkili birşey yapma gereği duymuyor.zira öncelikleri beyaz bayrak ve şimdilerde stcw'ler.

sektör kadıköyün söylediği gibi emniyetli bir yer bulun demirleyin deniyor. artık o emniyetli yer ve mesafe neyse???
Yücel Aslan 11 yıl önce
2012 yılında türkiye nin ayıbıdır bu konu... evet kimse bir şey yapmıyor çünki akıl ve beceri isteyen konu kim yapacak bu düzenlemeyi 3.kapt ken karaya geçenlermi !!!!
Mustafa PEHLİVAN 11 yıl önce
Bu tip kazaların önüne geçmek için yapılacak tek şey var, İstanbul Boğaz Güney Yaklaşma Trafik Ayrım Düzeni 2-3 mil kadar güneye doğru kaydırılarak, demirleme sahaları aynı miktarda güneye doğru genişletilmelidir. Bir çok gemi kaptanı fırtınalı ve sisli havalarda kazadan kaçınmak için ihtiyacı olduğu halde demirlemek yerine travers yapmakta, (tabi travers yapan gemilerin İzmit Körfez ile Marmara Trafik hattı arasında transit seyir yapan gemiler için doğurduğu tehlikelerde cabası) zaten trafik kontrol merkezinin demirleyecek gemiler için tek söylediği "B bölgesinde emniyetli bir yere demir leyin". zaman zaman aralarındaki mesafe 3 gominaya kadar düşen demirli gemiler arasında nasıl bir emniyetli yer bulunacaksa. DEDİĞİM GİBİ TEK YAPILACAK ŞEY TRAFİK AYRIM DÜZENİNİN VE DEMİR SAHALARININ YENİDEN DÜZENLENMESİ.

MUSTAFA PEHLİVAN

UZAK YOL KAPTANI
Ufuk izgördü 10 yıl önce
Evet bencede şu anki b bölgesine girip cikarken eğer bir çatişma olmuyorsa sadece şansa olmuyordur.malesef bu konu hakkında hiçbir ilerlemede yok.uluslararasi standartlarda emniyetli mesafe 5 gomina biz b bölgesinde 1 gominalarla demirlemeye çalisiyoruz.sonra birsey oldugunda da kaptan suçlu,ALLAH korusun orda başiniza en ufak bir olay bile gelse gemi kaptaninin durumunu dusunebiliyomusunuz?ukrayna ve rusya demir sagalarinin cogunda port kontrol enlem ve boylam vererek demirletiyor,yarim mil mesafe var diger gemiyle.ne yapmak lazim bilmiyorum,girmiceksin b bölgesine igneada kuzeyi drifte gelsin kumanyada yakitta.neden bu is bukadar zor hake geldi kaptan olarak biz hic huzurlu calisamicazmi?

Ufuk izgördu
Hamdi Temiz 10 yıl önce
Ahırkapı'daki demir bölgeleri özellikle B sahası ile ilgili eleştiri yapan tüm meslekdaşlarım çok haklı.Maalesef VTS radar ekranında görünenle demir sahasındaki yaşananlar,görünenler aynı değil.Diğer yandan demir yerini belirleme VTS in yetki sahasında olmadığını biliyorum.Fakat onların bu konuda yapacağı bir şey de bizlerin bu şikayetlerini demir yerini belirleyici makama iletmek olmalı diye düşünüyorum.Bana göre diğer saçmalıkta yakıt ikmali yapacak gemilerin tanker sahsı olan C bölgesine demirletilmemesi.Umarım sesimizi duyan olur da çözüm üretilir.

Kpt Hamdi Temiz
25
az bulutlu
banner102
banner85
Namaz Vakti 10 Ağustos 2022
İmsak 04:22
Güneş 06:02
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:50
Günün Karikatürü Tümü