banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Adem Şimşek: 'Gemisander Çevrecidir'

GEMİSANDER, İngiliz HMS Ark Royal uçak gemisi hakkında Basında ve kamuoyunda yanlış anlamalara sebep veren haber ve açıklamalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

GÜNCEL 05.07.2013, 01:05
2726
Adem Şimşek: 'Gemisander Çevrecidir'

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (Gemisander) İngiliz HMS Ark Royal uçak gemisi hakkında Basında ve kamuoyunda yanlış anlamalara sebep veren haber ve açıklamalar hakkında bilgilendirmede bulundu.

GEMİ GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİCİLERİ DERNEĞİ (GEMİSANDER), BAŞKANI ADEM ŞİMŞEK GEMİSANDER ÇEVRECİ BİR KURULUŞTUR

ŞİMŞEK, “GERÇEK DIŞI AÇIKLAMALAR SEKTÖRÜMÜZE ULUSLARARASI REKABETTE ZARAR VERİYOR”

Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (Gemisander) İngiliz HMS Ark Royal uçak gemisi hakkında Basında ve kamuoyunda yanlış anlamalara sebep veren haber ve açıklamalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (Gemisander)  yönetim kurulu adına Başkan Adem Şimşek imzalı yaptığı yazılı basın açıklamasında, “Çevre duyarlılığı adı altında sektörümüzle ilgili özellikle yurt dışı kaynaklı gerçeklerle bağdaşmayan haberleri yayımlayan basın kuruluşları ve bu tip, haberleri gerekçe göstererek İlgili makamlara İhbar, şikayet niteliğinde aktaran kişilerin gemi geridönüşüm sektörümüze zarar verdiğini, bu tür dış kaynaklı bilgilerin yanlış anlamalara sebep olduğunu belirtti.”

Şimşek, “ Yapılan eylem Türk gemi geri dönüşüm sektörünün her alanda yükselişini engellemeye çalışan rakip gemi geri dönüşüm ülkelerine hizmet etmek anlamına gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde uluslararası bir basın ajansından alıntı yapılarak ANTIC gemisi İle İlgili yapılan asılsız bir haberden sonra şimdi de, yeşil gemi olan ARK ROYAL İsimli uçak gemisi ile ilgili bir vatandaşımızın yine dış kaynaklı, bîr yorumdan esinlenerek çevre koruma çığlıkları attığına şahit oluyoruz. Çevreye duyarlılık tüm dünyayı kapsamalıdır. Aynı duyarlılığı Asya ülkelerindeki gemi söküm faaliyetleri için de göstermek en anlamlısıdır. Nedense başta Avrupalı çevreciler Asya'da kirlenen Dünyaya sessiz kalmayı tercih ediyorlar. Kulaktan dolma bilgilerle hiçbir belge ve delile sahip olmadan şikâyet konusu yaparak bir sektöre zarar verenlerin ve haksız yere kamuoyu oluşturanlara sormak lazım "sizin vicdanınız ve gönlünüz rahat mı ? Ark Royal Uçak gemisi İle İlgili olarak tüm resmi belgeler İlgili makamlara verilmiştir. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi İçin açıklama yapma zorunluluğu doğmuştur.

TÜRKİYEDE EKSİK EVRAKLI GEMİ SÖKÜLEMEZ

Halen leyal Gemi Geri Dönüşüm Tesislerinde sökümü devam eden İngiliz Uçak Gemisi Ark Royal İle İlgili olarak gerçek bilgiler şöyledir.  Hms Ark Royal gemisi Basel sözleşmesi gereğince İngiliz ve Türkiye Çevre Bakanlıkları arasında yapılan notifikasyon İşlemleri (Atıkları sınırlar ötesine taşınması bildirimi) kapsamında, Türkiye Çevre ve Şehircilik Bakanlığının GB 0001 002 165 no. Notifikasyon onayı İle Leyal Gemi Geri Dönüşüm tesislerine baştankara edilmiştir. Hurda gemiler geri dönüşüm izni öncesinde İlgili tüm makamlar (Gümrük Müdürlüğü-Liman Başkanlığı-Deniz Ticaret odası -Survey ve Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Demeği Atık Yönetim Merkezi yetkililerince kontrol edilmekte, tespitler raporlamaktadır.  Ark Royal ve bugüne kadar, İngiltere'den geri dönüşüm maksadıyla Leyal tesislerine getirilen ve geri dönüşümü yapılan İngiliz donanmasına ait tüm gemilerde I.maddede belirtilen prosedürler uygulanmıştır.

UÇAK GEMİSİ ASBEST’TEN ARINDIRILMIŞ OLARAK TESLİM ALINDI

Notifikasyon bildirimleri " Green Pasaport" ve "Asbest Survey" raporunu ihtiva eder. Bu raporlar geminin bünyesinde bulunan tehlikeli atıkların yeri ve miktarlarını kapsar. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu belgelerin İncelenmesinden sonra uygun görmesi halinde notifikasyon onay İşlemlerini yapmaktadır. Ark Royal İsimli gemi de bu belgelere sahip bir gemidir. Geminin sahip olduğu Uluslararası akreditasyonlu kurum taralından hazırlanan "Asbest Survey raporunun İncelenmesi sonucunda geminin İddia edildiği üzere 1000 ton asbest İçermediği sadece ısı ileten bazı borularında asbestle kontamine contalar olduğu .(contaların asbestle İlgili risk derecelerinden 7.derece, ancak 10.dereceye kadar olan risk derecelerinde İnsan ve çevre sağlığı için bu tip yelerdeki asbestin risk teşkil etmediği açıkça görülmektedir.

GERÇEK DIŞI AÇIKLAMALAR SEKTÖRÜMÜZE ULUSLARARASI REKABETTE ZARAR VERİYOR

Geminin sahip olduğu Tehlikeli maddeler Envanter raporu İncelendiğinde İse, işçi ve çevre sağlığı İçin risk teşkil, edecek maddenin gemiden temizlendiği ve çevre ve iş sağlığına uygun olarak geri dönüşüme hazırlandığı görülmektedir. Hms Ark Royal gemisinin gerçekleri bunlardır basına ve kamuoyuna açıklarken sektörümüzün uluslar arası rekabette zarar görmemesi adına herkesi daha duyarlı olamaya davet ediyorum. Aliağa’da bulunan gemi geri dönüşüm sahamız devletin ilgili tüm kurumları tarafından zaman mefhumu olmaksızın denetlendiği gibi dileyen herkes sahamızı alacakları izinle söylediklerimizin doğruluğunu denetleme gezisinde bulunabilir. “

Yorumlar (0)
33
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü