banner191

banner148

banner179

banner176

Aç Kalan Mürettebat İsyan Çıkardı

Nil-K isimli 82 metrelik kuru yük gemisinde görevli personel, iddiaya göre erzak almak için karaya çıkmaları kaptan tarafından engellenince isyan çıkardı.

GÜNCEL 06.11.2011, 02:20
Aç Kalan Mürettebat İsyan Çıkardı

Ukraynadan Mısıra hayvan yemi götürürken, mazot ve gıda yetersizliği nedeniyle demirleyen Nil-K isimli 82 metrelik kuru yük gemisinde görevli personel, iddiaya göre erzak almak için karaya çıkmaları kaptan tarafından engellenince isyan çıkardı.

İsyanda 1 kişinin de yaralandığı öğrenildi.

Merkezi İstanbulda bulunan bir şirkete ait Nil-K isimli kuru yük gemisi, Ukraynadan Mısıra, hayvan yemi götürmek üzere geçen 22 Ekim günü yola çıktı.

Seyir halindeki gemide gıda ve mazot sıkıntısı başladı. Gemi yaklaşık 1 hafta önce yiyecek ve mazot almak için Yunanistana ait Kilimli (Kalimnos) adasına gitti.

Geminin bağlı olduğu şirketten beklenen yardımın gelmemesi üzerine, Yunanistanlı gemicilerdan aldıkları borç parayla, bir miktar daha mazot alarak Bodrumun 4 mil uzağındaki Kara Ada açıklarına demirledi.

Nil-K adlı kuru yük gemisinin 12si Türk 2si Ukraynalı personel, erzak almak için karaya çıkmak istedi. İddaya göre gemicilerin teklifi kaptan tarafından reddedilince gemide isyan çıktı.

Gemideki isyan Sahil Güvenlik Komutanlığına bildirildi. Bunun üzerine Sahil Güvenlik ekipleri gemiye yiyecek ve gıda yardımı yaptı. Türk personelin ifadelerini alınmaya başlandı. Başından yaralanan ahçı Erdal Kocaman ise sağlık ekipleri tarafından tedavi edildi.

Gemide yaşananları telefonla DHA muhabirine anlatan kamarot Hakan Uğurlu, Geçen ayın ortalarında Abazhada iken yiyecek ve mazot sıkıntısı başladı.

Mazot olmadığı için gemide elektrik ve suda yok. Şirket bize sahip çıkmadığı gibi yiyecek ve mazot takviyesi yapılamadı. Ukraynadan Mısıra hayvan yemi götürüyorduk. Bir haftadır Kilimli adası açıklarında bekliyorduk. Maaşları alamadık. Yiyecek ve mazotta bitince gemide tartışmalar başladı. Çareyi son olarak Yunanlı gemicilerden borç aldığımız bir miktar mazot ile Bodrum açıklarına gelip, sahil güvenlikten yardım istedik. Karaya çıkmak istedik. Kaptan izin vermeyince tartışmalar yaşandı. Bu nedenle acil yardım çağrısında bulunduk dedi.

Sahil Güvenlik ekiplerinin, Bodrum AKUT ve Bodrum Deniz Kurtarma Ekibi ile birlikte gemiye yiyecek takviyesi yapılmak üzere çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Yorumlar (6)
8 yıl önce
denizcilerin hak aramasının adının isyan olarak adlandırılması üzücü. AÇLIKTAN ÖLÜME TERK EDİLEN DENİZÇİLER YASAMAYA ÇALISIYOR bence... allah yardımcıları olsun.bu arada sahil güvenliğin kafasına tasmı dustu yıyecek yardımında bulunuyor..
Erkan Tuysuz 8 yıl önce
TURKIYEDE malesef biz denizcilerin haklarini sosyal guvenligini, maaslarina sahip cikan bir sendikamiz olsa bu tur sorunlar gemide olmaz. Ada parcasi olan filipinli denizcilerin bile sendikasi var.Biz ise PIRI REIS in toronlari olarak,hic bir hakka sahip degiliz,
8 yıl önce
PİRİ REİS TORUNLARI MARMARADAN VE TURK LİMANLARINDAN GECİP TE YUNAN ADALARINDA HAK ARAMAMIŞTIR

BURDAKİ AMAC ACIK ACIK ORDADA İTF İCİN GİTTİLER
8 yıl önce
BENCE HİCDE İLGİNC DEGİL

ALIŞTILAR BAZI ARKADAŞLAR 2 AY CALIŞIPTA KONTURAT PARASINI ALMAYA İTF ARACILIGIYLA TABİ
Ercan Şener 8 yıl önce
Bende bu gemıde calısıyorum coğu yalan adamı bız kendımız tedavi ettık mesela :D
Emir Üstünay 8 yıl önce
Aşağıda bir arkadaş Marmaradan geçipde Yunan adasına sığınmışlar diye yazmış . Gemi İstanbuldan geçerken şirket kumanya ve yakıt göndermişde personel gemiye almamış mı ?

Kalimnos adasının yakıt ikmal yeri olduğunu herkes bilmektedir. Şirket muhtemelen yakıtın orada alınacağını söylemiş ve gemiye oraya gitmesi talimatını vermiştir. Ordaki ikmalcide muhtemelen peşin para istemiş , para bulunamayınca yakıt vermemiştir.

Gemi 1 hafta demirde kalınca kumanya sıkıntısıda baş göstermiştir.

Şunu hatırlatmak isterimki maaşını düzgün alan hiçbir personel ITF meraklısı değildir. Bir gemide ITF yapılıyorsa elbet bir sebebi vardır.
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?