banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

AB'den Somali'ye İlk "Korsan" Saldırısı

Avrupa Birliği (AB) deniz kuvvetleri, Somali kıyılarında bulunan ve korsanlar tarafından kullanılan üslere ilk kez bir operasyon düzenledi.

GÜNCEL 15.05.2012, 12:27
AB'den Somali'ye İlk

Avrupa Birliği (AB) deniz kuvvetleri, Somali kıyılarında bulunan ve korsanlar tarafından kullanılan üslere ilk kez bir operasyon düzenledi. Operasyonda, korsanlara ait beş geminin vurularak, kullanılamaz hale geldiği açıklandı. 

Sabaha karşı düzenlenen hava operasyonunda, AB güçleri, Haradhire limanına yakın bir noktada bulunan korsan üslerine helikopterlerle taarruza geçti. Operasyon sırasında iki savaş gemisi de helikopterlere destek verdi.

AB'den yapılan açıklamada, "Konsantre, nokta atışı ve orantılı bir şekilde yapılan bu operasyon havadan düzenlendi ve tamamlanmasının ardından AB'nin tüm savaş gemileri güvenli bir şekilde geri döndü" denildi.

Uzmanlar, korsanların Somali'nin deniz kenarındaki topraklarında bulunan üslere yapılan bu operasyonu, korsanlarla mücadelede bir dönüm noktası olarak nitelendiriyor.

AB, korsanların elindeki rehinelerin zarar göreceği endişesiyle şu ana kadar bu tarz bir operasyona dahil olmaktan kaçınıyordu. Korsanların elinde 17 gemi ve 300 kişinin tutsak olduğu tahmin ediliyor. 

Yorumlar (2)
Erdal Tekin 9 yıl önce
Yıllardır yapmaları gerekli operasyonu nihayet gerçekleştirdiler..

Gariban denizcilere sorun olan uyuz Korsanlar ancak benzeri şekilde yok edilir.Denizde kovalamaca ile bitmez .İnlerinde yok edilmeliler.. Kim akıl ettiyse TEŞEKKÜRLER
Garib Mammadov 9 yıl önce
Bu operasion korsanların ellerınde tutuklu olan denizcılerin kurtuluşlarından sonra yapılması gerekirdi
2
açık
banner102