banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

ABD’den Türkiye İçin Önemli STA Hamlesi

ABD’li Bakan Yardımcısı Arun M. Kumar AB ile yapılacak STA’da Türkiye’nin görüşmeler dışında bırakılmayacağını söyledi.

GÜNCEL 08.05.2014, 09:04
ABD’den Türkiye İçin Önemli STA Hamlesi

ABD’den Türkiye İçin Önemli STA Hamlesi

ABD’li Bakan Yardımcısı Arun M. Kumar AB ile yapılacak STA’da Türkiye’nin görüşmeler dışında bırakılmayacağını söyledi. 

İzmir Ticaret Odası’nı ziyaret eden ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Arun M. Kumar, Türkiye’nin Avrupa Birliği ile yapılacak serbest ticaret anlaşması görüşmelerinin tamamından haberdar edileceğini belirterek, Türkiye’yi de anlaşmaya dahil etmeye çalışacaklarını açıkladı.

Sağlık konusunda işbirlikleri kurmak amacıyla ABD Ankara Büyükelçiliği Ticaret Müsteşarı Michael Lally ve ABD’li 17 firmanın temsilcisiyle birlikte İzmir’e gelen ABD Ticaret Bakan Yardımcısı Arun M. Kumar, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. ABD ile Avrupa Birliği arasında yürütülen serbest ticaret antlaşmasına (STA) değinen Demirtaş bu süreçte Türkiye’nin dışarıda bırakılmaması gerektiğini vurguladı. ABD’nin Türkiye’yi stratejik kolaylıklar sağlanacak 7’nci ülke olarak belirlediğini hatırlatan Demirtaş, bunun iyi değerlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

20 milyar dolarlık ticaret hacmi yetersiz

ABD’li Bakan Yardımcısı Kumar ise AB ile yapılacak STA’ya Türkiye’nin de dahil edilmesi için çaba göstereceklerini belirterek, “STA kapsamında AB ile yürütülecek tüm görüşmelerden Türkiye haberdar edilecek ve görüşmelerin dışında bırakılmayacak” diye konuştu. Bakan Yardımcısı, her iki ülkenin de hedefinin ihracatını artırmak olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Başkanımız ihracatımızı artırmamız için bize baskı yapıyor. Tabi ki bu ihracat artışında Türkiye’nin çok önemli bir yeri olacak. ABD’li firmaların Türkiye ile kuracakları işbirliği çevre ülkelerin pazarlarından da pay almasını sağlayacaktır. Önümüzdeki hafta Afrika’ya gidiyoruz. Bu kıtada da Türkiye ile işbirliğini çok yararlı görüyoruz.”

Kumar, Türkiye ile ABD arasındaki 20 milyar dolarlık dış ticaretin yetersiz olduğunu, gelecek hafta Washington’da Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ile stratejik işbirliği odaklı görüşmelerin yapılacağını, bu görüşmelerin ABD için son derece önemli konuları içereceğinin altını çizdi. 'Türk firmalarını yatırım için ABD'ye bekliyoruz' İzmir’de sağlık konusunda 100 Türk firması ile görüşmeler yapılacağını kaydeden Kumar, “Ege Serbest Bölgesi’ni gezdik ve çok etkilendik. Buradaki firmaların ileri düzeyde teknoloji içeren, sofistike ürünler üreterek ABD’ye sattığını gördüm. Bu firmalar aracılığıyla ticaretimizi artırabiliriz. Bunun yanında Türk firmalarını da yatırım yapmak üzere ABD’ye çekmek istiyoruz” dedi. İzmir’in ABD ile 1.3 milyar dolarlık ticareti olduğunu söyleyen Ekrem Demirtaş da, İzmir’de ABD sermayeli 83 şirket olduğuna dikkat çekerek, “İzmir Ticaret Odası Vakfı’nın kurduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi’nin ABD’nin Pitsburg Üniversitesi işbirliği ile tıp fakültesi kuracağını, Houston Methodist Hastanesi’nin de, kanser hastanesi konusunda Ekonomi Üniversitesi için fizibilite çalışması yaptığını duyurdu. Demirtaş, “Önümüzdeki yıllarda ABD ile sağlık alanında üst düzeyinde işbirliği sağlayacağız” dedi.

ABD’den Türkiye için önemli STA hamlesi

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102