banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

ABD'den Rusya'ya Yeni Yaptırımlar

Rus devletine ait, Rusya'daki en büyük gemi inşa şirketi olan "United Shipbuilding Corporation" da yeni yaptırım listesine dahil edildi.

GÜNCEL 30.07.2014, 19:57
ABD'den Rusya'ya Yeni Yaptırımlar

ABD'den Rusya'ya Yeni Yaptırımlar

ABD Başkanı Barack Obama, Ukrayna'daki ayrılıkçılara verdiği destekten dolayı Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıkladı. Rus devletine ait, Rusya'daki en büyük gemi inşa şirketi olan "United Shipbuilding Corporation" da yeni yaptırım listesine dahil edildi.

-YAPTIRIMLARIN DETAYLARI 

ABD Hazine Bakanlığının açıklamasına göre, Amerikan yönetiminin Rusya'ya yönelik açıkladığı yeni yaptırımlar, Rusya devletine ait üç önde gelen banka, Moskova Bankası, Rus Tarım Bankası ve Rusya'nın ikinci büyük banka grubu VTB Bankası OAO'yu hedef alıyor. Yaptırım kararı, Amerikalıların bu üç bankayla orta ve uzun vadeli finansal işlem yürütmesini ve yeni finansman sağlamasını yasaklarken, bu bankaların Amerikan sermaye piyasalarına erişimini de kısıtlıyor. Yine Rus devletine ait, Rusya'daki en büyük gemi inşa şirketi olan "United Shipbuilding Corporation" da yeni yaptırım listesine dahil edilirken, bu karar da şirketin ABD'deki malvarlıklarının dondurulması ve Amerikalıların bu şirketle iş yapmasının yasaklanmasını öngörüyor. Bunun yanında ABD Ticaret Bakanlığı da Rusya'yla ticareti kısıtlamaya yönelik birtakım tedbirler açıkladı.

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, ABD'nin, iki hafta önce açıkladığı yaptırımlara ilave olarak, bugün de Rus ekonomisinin kilit sektörlerine yeni yaptırımlar getirdiğini bildirdi. Obama, yeni yaptırımların Rusya'nın enerji, silah ve finans endüstrilerini hedef aldığını belirtti. Yeni yaptırımlar kapsamında, Rus enerji sektörüne belirli mal ve teknolojilerin ihracatını engellediklerini ve yaptırım listesini daha fazla Rus bankası ve savunma şirketini içine alacak şekilde genişlettiklerini kaydeden Obama, Rusya'ya ihracatı ve Rusya'daki ekonomik kalkınma projelerine fon sağlanmasını teşvik eden kredileri resmen askıya aldıklarını duyurdu. Rusya'nın şu anki izlediği çizgiyi sürdürmesi halinde maruz kalacağı bedellerin de artacağını daha önce dile getirdiğini hatırlatan Obama, bugünkü açıkladıkları adımlara işaret ederek, "ABD dediğini yapar" ifadesini kullandı.

-"RUSYA KENDİSİNİ ULUSLARARASI TOPLUMDAN YALNIZLAŞTIRIYOR"

Obama, Rusya'nın ayrılıkçılara desteğini sürdürdüğünü ve bunun da ötesinde, uydu görüntülerinin, Rusya içerisindeki güçlerin Ukrayna içerisine topçu ateşi açtığını gösterdiğini belirtti. Obama, Rusya'nın Ukrayna sınırında kendi güçlerini yığmaya devam ettiğini ve aralarında topçu birlikleri, zırhlı araçlar ve hava savunma teçhizatının da olduğu daha fazla sayıda Rus askeri teçhizatını sınır ötesinden ayrılıkçılara transfer ettiği yönünde de ellerinde bilgiler olduğunu kaydetti. Rusya'nın Ukrayna'daki faaliyetleri ve Rusya'ya yönelik bugüne kadarki yaptırımların Rus ekonomisini daha da zayıflattığını ifade eden Obama, "Bugün Rusya, yıllardır katedilen gerçek ilerlemeyi geriye götürerek, kendisini bir kez daha uluslararası toplumdan yalnızlaştırıyor. İş buraya varmak zorunda değildi. Bu, Rusya'nın ve özellikle de Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yaptığı bir seçim" diye konuştu.

-"BU YENİ BİR SOĞUK SAVAŞ DEĞİL"

Obama, bir gazetecinin "Yeni bir soğuk savaş mı yaşanıyor?" sorusunu, "Hayır, bu yeni bir soğuk savaş değil" diye yanıtladı ABD Başkanı Obama, "Ukrayna'ya silah yardımı düşünüyor musunuz?" şeklindeki bir soru üzerine, şu anda Ukrayna hükümetine silah yardımı yapmayı düşünmediklerinin işaretini verdi. Obama, "Şu anki mesele, Ukraynalıların kapasitesinin ayrılıkçılara üstün gelip gelmemesi değil. Onlar ayrılıkçılardan daha iyi silahlanmış durumdalar. Mesele, Ukrayna'nın doğusundaki kıyımı nasıl önleyeceğimiz. Bunu önlemeye çalışıyoruz ve bu aşamada Rusların davranışını etkilemek için elimizdeki ana araç, (Rus) ekonomisinin üzerinde görmekte oldukları etki" diye konuştu.

 

Yorumlar (0)
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102