banner191

banner148

banner179

banner176

ABD Savunma Bakanı uçak gemisini ziyaret edecek

ABD Savunma Bakanı, Güney Çin Denizi'nde Amerikan uçak gemisini ziyaret edecek

GÜNCEL 05.11.2015, 08:00
ABD Savunma Bakanı uçak gemisini ziyaret edecek

Güney Çin Denizi'ndeki gerginlik

ABD Savunma Bakanı, Güney Çin Denizi'nde Amerikan uçak gemisini ziyaret edecek

Pekin yönetiminin Güney Çin Denizi'nde suni adalar inşa etmesiyle ABD ile Çin arasında gerilimin artmasının ardından ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, bölgede bulunan bir Amerikan uçak gemisini ziyaret edecek.

Malezya'ya giden Carter'a, uçak gemisi USS Theodor Roosevelt'i ziyareti sırasında Maleyzalı mevkidaşı Hişamuddin Hüseyin de eşlik edecek. Ashton Carter, Malezya'da düzenlenen ASEAN toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Amerikan uçak gemisinin bölgede bulunmasının ve gemiye yapacağı ziyaretin Washington yönetiminin Asya Pasifik bölgesinde dengeye verdiği önemin göstergesi olduğunu söyledi.

Çin yönetimini adalardaki artan varlığı nedeniyle eleştiren Carter, gerilimin yükselmesinin sebebinin Çin olduğunu savundu. Carter, ABD savaş gemilerinin Güney Çin Denizi'nde bulunmasının da "yeni bir şey olmadığını" ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ise bölgede ABD'ye ait çok sayıda deniz unsuru bulunduğunu, bu nedenle Carter'ın uçak gemisini ziyaretinin de "çok normal" olduğunu söyledi. Çin, geçen yıl Güney Çin Denizi'nde uçaklar için pistlerin yapılabileceği ve gemilerin demirleyebileceği büyüklükte suni adalar inşa etmeye başlamış, ABD ve Japonya, askeri anlamda ulaşacağı alanın genişleyeceği ve diğer ülkelerin denizdeki hareketini kısıtlayacağı gerekçesiyle Pekin yönetiminin bu hamlesine tepki göstermişti.

Tepki gösteren bir başka ülke Filipinler de Çin'in hamlesini Lahey'deki Uluslararası Deniz Hukuku Mahkemesi'ne taşımıştı. Çin, adalar üzerinde egemenlik iddia ediyor ve başka ülkelere ait gemilerin adalara 12 deniz milinden fazla yaklaşmaması gerektiğini savunuyor.

ABD Donanması, son olarak bir savaş gemisini devriye için adaların bulunduğu bölgeye göndermiş, Çin yönetimi ise topraklarını savunmak için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Yorumlar (0)
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?