banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

ABD Gemicileri Zengin Ediyor

Atlas denizcilik Amerikan mahkemesi tarafından büyük cezaya mahkum oldu: 900 bin $. Çalıştığı gemiyi ihbar eden iki gemiciye ise 250 bin dolar ödül verildi.

GÜNCEL 27.12.2010, 09:33
2150
ABD Gemicileri Zengin Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri, denizleri kirleten gemileri affetmiyor. Kirliliği ihbar eden muhbirleri ise ödüllendiriyor. Aksay’ın ardından Atlas denizcilik de Amerikan mahkemesi tarafından büyük cezaya mahkum oldu: 900 bin $. Çalıştığı gemiyi ihbar eden iki gemiciye ise 250 bin dolar ödül verildi.

Bu yıl içinde 2.7 milyon dolar ceza alan armatör de var 540 bin dolar ödül kazanan gemi adamları da…

Tampa Federal Mahkemesi aynı yıl, benzer bir suçtan dolayı, Japonya merkezli Hiong Guan şirketine de 1.75 milyon dolarlık para cezası vermiş ve şirkete ait diğer gemilerin de 3 yıl boyunca gözaltında tutulacağına karar vermişti. Bu olayda da federal mahkeme, suçu ihbar eden geminin iki personeline 337 bin 500 dolar ödül vermeyi garanti etti.

OSV’nin kontrolünde olan Amerikan bayraklı buz kırma gemisi R/V Goul ise 2.1 milyon dolar ceza aldı.

Yılın en büyük cezası Yunanistan merkezli Polembros Shipping’e kısmet oldu. New Orleans mahkemesi tarafından şirkete ait M/V Theotokos gemisine denizi kirlettiği suçlamasıyla 2.7 milyon dolar ceza kesildi. Mahkeme ayrıca, geminin denizi kirlettiğini ihbar eden 9 personele 540 bin dolarlık ödül verilmesine karar verdi.

Amerika ödüllendiriyor

Amerika Birleşik Devletleri, yeni aldığı kanunla birlikte sadece ABD karasularını değil, dünyanın herhangi bir yerinde denizi kirlettiği ispatlanan her gemiye ceza uyguluyor.  Gemilere suç ve kamu hizmet cezası olarak ayrı para cezaları uyguluyor. Kamu cezası olarak elde edilen gelirler, ülkenin çevreye uyumlu plan çerçevesinde, Antarktika bölgesinde deniz ekosistemin korunması, deniz kirliliğini önlemek gibi çeşitli Ar-Ge de kullanılabilecek bir fona aktarıyor.

Ayrıca, ABD yasalarına göre, gemiadamları deniz kirliliğine neden olan gemileri ihbar etmeleri halinde ödüllendiriliyor. Bazı davalarda gemiye verilen para cezasının yarısı ödül olarak ihbarcıya verilebiliyor.

Haberin devamı 23 Aralık tarihli PERŞEMBE ROTASI’nda

Yorumlar (7)
erdem 11 yıl önce
artık denizi kirletip kendi gemisini ihbar edecek birçok denizci çıkacak. ucunda ödül var nasılsa. bu iyi mi oldu kötü mü oldu zamanla belli olacak.
mehmet tektas 11 yıl önce
bu ilginç haberi okuduğumda; kendi kendime ,sefere artık zabit olarak degil..gemici veya yagcı olarak çikmak varmiş

NE kadar iyi!!! diye düşündüm..( inşalllah herkez benim gibi düşünmez')
putin zede 11 yıl önce
gemiler deniz kirletmez ?? denizi lavaba sularıda kirletmez denizi fabrikalar kirletiyor bu kirletmede herkesin gözü önünde oluyor örnek pendik sahilden tuvalet suyu denize gidiyor kimsenin umurunda bile degil ama geminin arkasından bardak büyüklügünde örnek şişeyle dolaşıyollar lavabayı acık unuttuysan denizi o kirletiyo cezası 15k usd arkadaşım
hakan Y 11 yıl önce
bence bu her devletin yapması gereken şey. asıl suçlu onu denize bastıran 2. kaptan, çarkçı başı süvari neyse onlarda. gemiciler en iyisini yapmış. onu denize basanlara müstehaktır bu cezalar. ben bunları gemide çalışan bi 3. mühendis olarak söylüyorsam benim üstlerimin buralarda yapmayın kirletmeyin denizleri diye bangır bangır bağırmaları gerek ve kendileri yapmamaları da. ama ortalık sessiz ve sakin. sanki herkes mutlu bu durumdan. umarım yanılıyorumdur...
mert sasmaz 11 yıl önce
gemi sahipleri insan olsalar böyleb si şey türk personeli yapmaz haklarından kesebildikce kesip ucuz paralara insanları sömuruyorlar az bilr yapmışlar
11 yıl önce
YA NE BICIM BIR YAYIN ORGANIZINIZ SIZ. KENDINI BILMEZ BIRI CIKIYOR, "GEMI SAHIPLERI INSAN OLSA" DIYE BIR YAZI YAZIYOR VE SIZDE BU YAZIYI YAYINLIYORSUNUZ. BU ZIBIDININ 2 AYLIK GEMI HAYATI VARDIR. VE SIZ BURDAN ARMATORLERE LAF ATMASINA GOZ YUMUYORSUNUZ. NE BICIM BIR YAYIN ANLAYISIDIR BU ANLAMAK COK ZOR. DENIZHABER TAMAMEN ANARŞİK BIR YAYIN ORGANIDIR. VE AYNEN BU SEKILDE SIZI BUTUN TURK ARMATORLERINE VE ISLETMELERE SIRKULE EDECEGIZ. SIZIN SAYFANIZIN SEVIYESI BELLI OLMUS DURUMDA
DenizHaber Editör 11 yıl önce
Sayın İsimsiz okurumuza, gördüğünüz gibi biz bize de eleştiri dozunu aşan biğr mesajı yayınlayacak kadar hoşgörülü olabiliyoruz. Onun için siz de insanların içlerini dökmelerine bu kadar tepki göstermeyin. Gösterecekseniz de en azından adınızı yazacak kadar cesaretiniz olmalıydı.
banner255
0
hafif kar duşu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü