banner191

banner148

banner179

banner176

ABD; "Çin Havliyle" navlun yükseltti

Çin'in gemi talebini artırması ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselme nedeniyle ABD'li armatörler navlunu konteynır başına 400 dolar artırttı.

GÜNCEL 15.04.2005, 11:41
ABD;

Çin'in hırsı, ABD'ye navlun fiyatını artırdı

Çin'in kiralık gemi talebini artırması ve akaryakıt fiyatlarındaki yükselme nedeniyle ABD'li armatörler ve gemi şirketleri, navlun fiyatlarını konteynır başına 400 dolar artırttı.

Çin'in ticarette etkin olmaya çatışmasının kiralık gemi talebini son 5 yılda 5 kat artırdığını vurgulayan İzmir Deniz Ticaret Odası Başkanı Ceza Dologh, navlun fiyatlarına gelen zamı söyle eleştirdi:

"Akdeniz limanlarıyla ABD limanları arasında çalışan gemi sayısında azalma yaşandı. Zam tamamen bir arz talep meselesi. Bu sadece Türkiye'de değil. dünya genelinde yaşanıyor. ABD'ye mal ihraç edenler, bu konuda tepkili. Ancak yapacak bir sey yok."

Ege Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı Fikret Mısırlı, zammın ABD'ye çalışan üç gemi şirketinin ortak kararıyla alındığını Öne sürdü. "Bu zam, iş yoğunluğunun artmasından kaynaklanan fırsatçılık zammıdır" diven Mısırlı, şrivle devam etti;

"ABD'ye yapılan ihracatta artış yaşanması nedeniyle aeentalar, ihracatın az olduğu dönemde yaptıkları indirimi dengelemek için şimdi zam yapma kararı aldı. Bu zam sadece Amerika değil. Avrupa için de uygulanıyor. Getirilen son zamla birlikte daha Önce 1600 dolar olan 20'lik kon teynır taşıma tiyatı 2060 dolar civarına yükseldi" diye konuştu.

Mısırlı. "ElB'ye bağlı 12 birlik ve Denizli Tekstil-Konfeksiyon İhracatçıları Birtiği'nin ortaklığıyla Ege İhracatçı Birlikleri Liman Hizmetleri AŞ'yi oluşturduk. Zam kararlarında diğer gemi acentalanyla anlaşarak kendimizi koruyacağız" diye konuştu.

Ege Maden İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Alimoğlu da, gelen zammın özellikle ABD'ye İhracat yapan mermer ve doğaltaş sektörünü etkileyeceğini ve artışın diğer Akdeniz limanlarında da uygulanıp uygulanmadığını araştırdıklarını ekledi.

(Haber: AKŞAM Gazetesi)

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?