banner191

banner148

banner179

banner176

AB, Gemi İnşaya Geri Dönüyor

DTO Başkanı Metin Kalkavan Avrupa'nın gemi inşaya tüm fonlarıyla geri dönmeye karar verdiğini söyledi.

GÜNCEL 01.03.2013, 00:12
AB, Gemi İnşaya Geri Dönüyor

AB, Gemi İnşaya Geri Dönüyor

Yoğun katılmla Avrupa Birliği yolunda Türk gemi inşa sanayinin tartışıldığı konferansta DTO Başkanı Metin Kalkavan Avrupa'nın gemi inşaya tüm fonlarıyla geri dönmeye karar verdiğini söyledi. 

Gemi Mühendisleri Odası'nın organize ettiği gemi inşa sanayi ağırlıklı 'AB Yolunda Türk Denizcilik Sempozyumu' Avrupalı ve yerli gemi sanayi üreticilerini bir araya getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, bakanlığının himayesinde düzenlenen 'AB Yolunda Türk Denizcilik Sektörü Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada sempozyum vesilesiyle sektörün sorunlarını ve taleplerini daha yakından öğrenme fırsatı bulduğunu, bu bilgileri AB'deki görüşmelerde kullanacaklarını kaydetti.

Bağış: Limanları açabiliriz Türkiye'nin, Avrupa'nın kronikleşmiş sorunlarını çözebilecek kilit ülke olduğunu savunan Bağış, Güney Kıbrıs'ta yeni yönetimin, Annan Planı'nın reddedilmesinin en büyük mağdurunun Güney Kıbrıs olduğunu fark etmesini temenni ettiğini belirterek şunları söyledi: "AB'nin dönem başkanlığını yürütürken iflaslarını ilan etme noktasına geldiler. Neden iflas noktasına geldiler, çünkü yarın ne olacağı bilinmeyen bir adada kimse yatırım yapmak istemiyor. Güney Kıbrıs, dünya deniz taşımacılığında en büyük filoya sahip fakat Türkiye limanlarına giremiyor. Taşımacılıkta ciddi kayıplara uğruyorlar. Barış Planı'nı kabul etmiş olsalardı, ada da istikrar, güven altına alınmış olacaktı. Dünyanın en önemli turizm cennetlerinden biri olacaktı, oraya yatırım akacaktı ama inat nelere mal oldu, çok iyi gördük" şeklinde konuştu.

Bağış, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne "Gerçekten kurtulmak istiyorsanız, gerçekten barış istiyorsanız, AB üyesi ülkelerin Ercan Havalimanı'na uçmasına koyduğunuz engeli kaldırın, biz de limanlarımızı size açalım" şeklinde çağrıda bulundu. Türkiye'nin limanlarının Güney Kıbrıs'a 1987 yılına kadar açık kaldığını anımsatan Bağış, "Yeniden açarız, limanları açmamız onları tanımamız anlamına gelmez. AB ülkelerinin de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin Ercan Havalimanı'na uçması diplomatik tanıma olarak algılanmamalıdır. Nasıl bugün dünyada birçok ülke Tayvan'ı tanımazken Tayvan'la ticaret yapıyorsa, KKTC'yle de bal gibi ticaret yapabilirler " dedi.

DTO Başkanı Metin Kalkavan: Avrupa gemi inşaya geri dönüyor

20 Şubat'ta Brüksel'de yapılan önemli bir toplantıya katıldıklarını söyleyen DTO Başkanı Metin Kalkavan, AB'nin çok büyük bir hatadan geri dönmek için adım attığını ifade ederek ''Avrupa'yı işsiz bıraktılar şükür ki geri dönüyorlar. AB'nin üst düzey bürokratlarının katılımıyla 2020 Avrupa gemi inşa sanayi hedefi belirlediler. Gemi inşayı Avrupa'ya geri getirmek için her şeyi yapmaya ve bütün fonlarıyla Uzakdoğu tersaneleri ile rekabete hazırlar" dedi.

Türkiye'nin dünyada gemi inşa sanayisine teşviği olmayan tek ülke olduğunu dile getiren Kalkavan, "Sadece bir geminin binde 6'sı oranındaki SSK'da işveren payı vardı o da sona erdi. AB'de 88 çeşit destekleme vardır. Türkiye'de 400'ün üzerinde düzenleme yapıldı fakat gemi inşa sanayiye destek sıfırdır" diye konuştu.

Kalkavan "Avrupa'nın yeniden gemi inşayı geri getirme kararının etkisi bize de çok olumlu olacaktır'' dedi.

Kalkavan'ın ardından söz alan Sea Europe Teknik Direktörü Lanfranco Benedetti, Leadership 2020'de bir teşvikten bahsedilmediğini belirterek ''Üç ana konu ve tavsiyeler var. Yeni pazarlar ve yeni ürünlere odaklanılacağız" dedi.

Benedetti, gemi ve deniz ekipmanları birliği olan Sea Europe'nin 18 ülkeden 22 ulusal birliği temsil ettiğini belirterek, "500 bin kişiye istihdam sağlıyor ve 80 milyar euroluk ciromuz bulunuyor" açıklamasını yaptı.

'Teknolojiye yatıran kazanır' Benedetti, gemi inşa sanayide tek seçeneğin teknoloji olduğunu ve Leadership'in de buna odaklandığını söyledi.

Avrupa Deniz Ekipmanları Kurulu (EMEC) eski başkanı Pim Van Gulpen de "Gemi inşa sanayisinde para kazanabilmeniz için inovasyon sağlamanız lazım. Sadece sektöre para teşviği vermekle olmaz. Şirketlerin yeni ve teknolojik malzemeler üretilebilmesi için teşvik edilmesi lazım. Bu şekilde ayakta kalabilirsiniz. İngiltere'de bir tane tersane kalmadı fakat çok ciddi ekipman üreticileri var ve kazanıyorlar. Para kazanmak için ekipmana yatırım yapılmalı" diyerek Benedetti'ye katıldığını ifade etti.

Yorumlar (1)
husamettin Canbilen 7 yıl önce
Armatörler nedense teşvik deyince.Sayın Bülent Ulusu döneminde verilen ballı kaymaklı parasal teşvikleri anlıyor.
Zaten sorunda buradan kaynaklanıyor.Devlet in parasını biz yiyelim,palikaryalar üretip vergi versinler.
Anadolu kaplanlarına ne teşvik verecek acaba devlet????
Siz hiç Konya Ticaret ve Sanayi Odası başkanının teşvik diye devletten para dilendiğini gördünüz mü??? veya Sivas Ticaret Odası devletten para dilendimi???
Millet alınteri ile kazandığı paranın vergisini sizlere teşvik diye devletin vermesine razı olur mu??? Son teşvik furyasında verilen paranın ne kadarı geri ödendi?? Türk armatörlerinin Alman bankalarına olan borcunu Sn Mesut yılmaz hükümeti devlet bankasına devretti ama geriye ne kadar para ödendi???
Biz geçmişte yapılan kötü ve istismarcı hareketlerinizi unutmadık!!!
Sizler de unutmayın!!! İnşallah sayın devlet büyükleri de unutmaz.
ben şahsen hakkımı helal etmiyorum.Eden varsa helal olsun.
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?