banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

AB enerjide dersini aldı

AB, Rusya'nın Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatı üzerinde yaşanan anlaşmazlık sonrası birkaç ülkeye bağımlı enerji politikasını da sorgulamaya aldı.

GÜNCEL 05.01.2006, 09:59
AB enerjide dersini aldı

AB, enerji kaynaklarını çeşitlendirecek...

AB, Rusya'nın Ukrayna'ya sattığı doğalgazın fiyatı üzerinde yaşanan anlaşmazlığın sona ermesini memnuniyetle karşılarken, birkaç ülkeye bağımlı enerji politikasını da sorgulamaya aldı.

AB Komisyonu'nun enerjiden sorumlu üyesi Andris Piebalgs ile dönem başkanı Avusturya'nın Ekonomi ve Çalışma Bakanı Martin Bartenstein, ortak düzenledikleri basın toplantısında Rusya ve Ukrayna'nın doğal gaz anlaşmasına varmasını değerlendirdiler.

Rusya ve Ukrayna arasındaki doğal gaz krizinden "ders aldıklarını" anlatan Piebalgs, AB'nin enerji arzında "bazı ülkelere bağımlı kalınmaması ve çeşitlilik sağlanmasının" üzerinde durdu.

Özellikle doğalgazda AB'nin Rusya'ya büyük oranda bağımlı kaldığına dikkat çeken Piebalgs, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ithalatının artırılmasının ve yeni boru hatları inşa edilmesinin zorunluluğuna dikkat çekti.

Piebalgs, bütün bu çalışmalar ışığında bile AB'nin doğalgaz ithalinde "ana hattın" Rusya olarak kalacağını itiraf etti.

Avusturya Ekonomi Bakanı Bartenstein ise AB'nin Rusya ve Ukrayna arasında "arabuluculuk" yapmadığını fakat başarılı bir politik baskıyla iki tarafı anlaşmaya zorladığını söyledi.

AB içinde bu hafta doğalgaz arzı güvenliğiyle ilgili bir grup oluşturduklarını anlatan Bartenstein, "Kriz çözülene dek kısa toplantılar yaptık. Krizin ardından da çalışmaları sürdüreceğiz" diye konuştu. 

Kaynak: AA

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?