banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

AB, Çelik Sanayisini Koruyacak

Avrupa Birliği (AB) Rekabet Konseyi, çelik sanayisini korumak için somut adımlar atılması kararını verdi.

GÜNCEL 10.11.2015, 08:02
530
AB, Çelik Sanayisini Koruyacak

AB, Çelik Sanayisini Koruyacak

Avrupa Birliği (AB) Rekabet Konseyi, çelik sanayisini korumak için somut adımlar atılması kararını verdi.

AB Rekabet Konseyi, Brüksel'de Avrupa çelik sanayisinin yaşadığı sıkıntıların değerlendirildiği olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdi. Konseyin sonuç bildirisinde, çelikte küresel üretim fazlasından dolayı fiyatların aşağı düştüğüne ve AB çelik sektörünün bu durumdan zarar gördüğüne dikkat çekilerek, bu durumda farklı bölgelerdeki çelik üreticilerinin ticarete zarar verici davranışlarda bulunduğu belirtildi.

Çelik sektöründe yüksek enerji maliyetlerinin kar marjlarını olumsuz etkilediğine işaret edilen bildiride, kapanmakta olan çelik işletmelerinin binlerce kişilik istihdam kaybına neden olduğunun altı çizildi. Bildiride, AB Konseyi'nin uzun vadede sürdürülebilir bir Avrupa çelik sektörünün hayatta kalmasını sağlamak için durumun ciddiyetinin farkında olduğu ve somut adımlar atılması konusunda anlaştığı ifade edildi. AB sanayisine yönelik alınacak tedbirlerin kapsayıcı bir yaklaşımla, rekabetçi çerçevede sağlanması gerektiği belirtilen bildiride, öngörülebilir, tutarlı düzenlemelerin yapılması gerektiği ve çelik sektörünün sıkıntılarının diğer enerjiyi yoğun kullanan sanayilerde de yaşandığı kaydedildi.

Önemli çelik üreticisi ülkelerle görüşme

Bildiride, OECD Çelik Komitesi ve AB Komisyonu'nun, Çin, Rusya, Beyaz Rusya, Türkiye ve Hindistan gibi bütün önemli çelik üreticisi ülkelerle görüşmeye yoğunlaşması gerektiği vurgulandı. Dünya'da herkes için adil olan bir çelik ticareti için AB'nin ticaret politikası enstrümanlarını tamamen ve zamanında kullanması gerektiği ifade edilen bildiride, üçüncü ülkelerin çelik sektörüne yönelik kısıtlayıcı önlemlerin alınması, yapıcı bir yaklaşımla ticaret savunma enstrümanlarının modernizasyonu ile operasyonların düzene konması, şeffaflığın arttırılması gerektiğine işaret edildi.

Bildiride, AB çelik sanayisinin üçüncü piyasalara girişinin geliştirilmesi, kamu alımlarında ikili ve çoklu pazarlık ve uygulamalarda değişiklikler yapılması, Avrupa Yatırım Planı ile çelik sektörünün modernizasyonu ve geliştirilmesinin sağlanması ile devlet yardımlarında kurallarına uygun şekilde imkanların en iyi şeklide kullanılarak enerji yoğunluklu sanayinin Ar-Ge yatırımı, eğitim, çevre, istihdam imkanlarının kullanımının sağlanmasına yönelik adımlar atılacağı belirtildi.

Toplantıda ayrıca, güvenli, karşılanabilir ve iklim dostu enerji için Avrupa Enerji Birliği'nin hızla uygulanmasının desteklenmesi, mevcut AB enstrümanları ve fonları ile işçilerin beceri kazandırılarak iş piyasalarına entegrasyonunun sağlanması, ilgili tarafların katılımıyla yüksek seviyede konferans düzenlenmesi ve mevcut durumun, alınacak politika eylemlerinin diğer enerji yoğunluklu sanayiler grubuyla beraber yapılması kararları alındı.

"Sektör aciliyeti olan sorunlar yaşıyor"

AB Dönem Başkanı Lüksemburg'un Ekonomi Bakanı Etienne Schneider, Rekabet Konseyi toplantısına ilişkin, "Toplantı, AB çelik sektörünün sıkıntıları nedeniyle düzenlendi. Sektörde son aylarda binlerce istihdam kaybı oldu. Sektör aciliyeti olan sorunlar yaşıyor" dedi. Çelik'te üretim kapasitesi fazlası olduğuna dikkati çeken Schneider,"Küresel çapta fazla kapasite, çelikte 500 milyon ton. Bu, AB'nin toplam üretiminin 3 katı. Bu fazla, fiyatları aşağıya çekiyor ve ticarete zarar veriyor" diye konuştu. Schneider, AB'de enerji maliyetlerinin diğer çelik üreticilerinin çok üzerinde olduğuna işaret ederek, "Bizim çelik üreticimiz enerjiye, ABD'li üreticinin iki kat fazlasını ödüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Çelik sektörünün AB için stratejik olmaya devam ettiğini vurgulayan Schneider, "Somut adımlar atılacak. Konsey, durumun ciddiyetinin farkında. Doğru koşullarla sektörün küresel anlamda rekabetçi olmasının sağlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

"Komisyon elindeki savunma mekanizmalarını kullanacak"

AB Komisyonu İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen de, "Komisyon, çelik sektörü için elindeki ticaret savunma mekanizmalarını kullanacak" dedi. Çelik sektöründe çok fazla istihdam kaybı yaşandığını anımsatan Katainen, çelik sektörünün adil koşullarda rekabet etmesinin sağlanması gerektiğini ifade etti. Katainen, çelik sanayisinin şikayetleri doğrultusunda komisyon olarak kurallar dahilinde incelemelerde bulunacaklarına dikkati çekerek, "Bu sadece küresel veya AB'nin meselesi değil. Aynı zamanda milli bir konu. AB üyesi ülkeler arasında enerji fiyatları, maliyetleri ve vergiler çok fark gösteriyor.

Bu, enerji yoğunluklu sektörlerin rekabet edebilirliğini etkiliyor. Enerji yoğunluklu sanayinin geleceğine bakmalıyız. Biz, ihracatçı bir kıtayız. Küresel piyasanın rekabete açık olması gerekiyor" diye konuştu. Öte yandan, Avrupa Çelik Birliği (EUROFER) dünyanın en büyük çelik üreticisi Çin'in çelikte damping uyguladığını iddia ediyor. EUROFER verilerine göre, AB'de çelik sektörünün iş hacmi yıllık 170 milyar avroyu buluyor ve sektörde 330 bin kişi istihdam ediliyor.

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü