banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

555 Yıllık Haliç Tersanesi'ne Hayat Verecek

Asırlarca Osmanlı donanmasının üssü ve 16. yüzyılda dünyanın en büyük 2 tersanesinden biri olan Haliç Tersanesi, yeni kurulan Şehir Hatları AŞ'nin yönetim merkezi oldu.

GÜNCEL 19.11.2010, 13:03
555 Yıllık Haliç Tersanesi'ne Hayat Verecek

Karaköy'den Kağıthane'ye kadar uzanan bölgede tarih boyunca gemi yapımı ve onarımı amacıyla binlerce zanaatkâr çalıştı. Tarihî mekan artık İstanbulluları şehiriçi deniz taşımacılığına yönlendirecek. Haliç Tersanesi, sahip olduğu yönetim binaları, gemi inşa tezgahları, havuzları, malzeme depoları, sosyal tesisleri ile yaşayan tarihî bir mekan hüviyetinde. Fatih Sultan Mehmet tarafından 1455 yılında kurulan Tersane-i Amire günümüzde Haliç Tersaneleri adıyla anılıyor. Tarihî yapı 3 havuzu, 3 atölye binası, kapı ve çeşmesiyle 555 yıllık sanayi mirası niteliği taşıyor. Haliç'te gemi sanayi bakımından 3 ayrı teknolojik döneme ait gemiler yapılmış. Kürekli dönemde kadırga ve benzeri türde gemiler, yelkenli dönemde kalyon ve buharlı dönemde vapur makineleri inşa ve imal edilmiş. Tersane-i Amire'de 100 yıl içinde binden fazla gemi inşa ve tamir edilmiş.

555 yıllık bir tarihî mekan Haliç Tersane-si'nin bulunan her taş ve toprağın "3 kere sit alanı" olduğunu belirten Şehir Hatları AŞ Genel Müdürü Süleyman Genç şöyle konuşuyor: " Buraya bir dokundunuz mu 3 ah işitirsiniz. Haliç Tersanesi sadece İstanbul değil dünya açısından önemli bir bölge. Bugünün ve geleceğin keyfi için tarihî yapıları dejenere edemeyiz, bunun bilincinde olarak burada yerleşimimizi sağlıyoruz. İşlerimizi yoğunlaştırmadan şehir hattı konseptindeki gemilerimizin bakım ve onarımlarını rıhtım ve havuz şartlarına göre yapacağız. Haliç şehrin göbeğinde Tuzla'daki büyük tersaneler ölçeğinde bir mekan. Şirket olarak 380'i kadrolu olmak üzere toplam 1034 personelle bu tarihî mekanda olmaktan büyük gurur duyuyoruz."

Tersane-i Amire'nin Haliç'ten Karaköy'e kadar Beyoğlu'nda yıllarca hizmet verdiğini vurgulayan Genç şu bilgileri verdi: "İçinde geçmişi 250 yıl önceye uzayan orijinal taş havuzlar bulunuyor. Dünyada aktif olarak çalışan en eski tersane. Venedik Tersanesi yaş olarak Haliç'ten yaşlı ama aktif olarak çalışmıyor. Havuzların taşları Napoli'nin doğusunda bulunan Vezüv yanardağının eteklerinden getirilmiş. Burası biraz da Venedik'e nazire olarak yapılmış, Venedik 15 bin çalışana kadar ulaşmış ama Haliç 45 bin çalışana kadar çıkmış. Andrea Doria'nın gemileri Venedik'te yapıldıysa da Kıbrıs'ın fethinde kullanılan gemiler de burada yapıldı."

Şehir Hatları'nın İDO'ya nazaran kamusal hizmete ağırlıklı vereceğini belirten Genç, "Şirketimiz kültürel ve tarihî yönü ağırlıklı gelecekte Boğaz hattı üzerinden turizm taşımacılığını kendine hizmet edinmiş İstanbul içinde hizmetini sürdürmeyi devam ettiren bir şirket olacak." dedi.
 

Yorumlar (1)
Cemal Alişanoğlu 10 yıl önce
Haliç Tersanesinin içindeki Gemi Yapı Teknisyen Okulundan mezun olmuş , aynı tersanenin makina atölyesi deniz postası servisinde tesviyeci ve deniz motorcusu olarak çalışmış,üniversite tahsilinden sonrada tersane ile irtibatını kesmemiş ve en önemlisi evinin penceresinden bile Haliç Tersanesini gören birisi olarak bu tür haberler beni o kadar sevindiriyorki tarifi mümkün değil.Tuzladaki birçok tersaneden daha mükemmel imkanlara sahip,son derece yetenekli ve yetişmiş elemanları bünyesinde bulunduran Haliç Tersanemizde neler yapılmazki.Üç kuru havuz bugün hangi tersanede var.Ancak en önemli engel köprüler.Tersane sürekli olarak köprülerin açılmasını beklemek durumunda.Herşeye rağmen Haliç Tersanesinin hem tarihi ve kültürel ve hemde teknik bakımdan denizcilik sektörüne hizmet verdirilerek yaşatılması harika bir olay.İnşallah bu gidişat birilerinin müdahalesi ile değişmez.Eğer böyle devam ederse değerli Genel Müdürümüz Sn.Süleymen Genç ve ekibinin mükemmel işler yapacağına inanıyor ve başarılar diliyorum.
14°
hafif yağmur
banner102