banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

400 metrelik canavarı joistik ile yönetiyorlar

Monster (canavar) lakabı takılan dünyanın en büyük konteyner gemisi Majestic Maersk kapılarını Hürriyet’e açtı.

GÜNCEL 01.10.2013, 00:04
400 metrelik canavarı joistik ile yönetiyorlar
Monster (canavar) lakabı takılan dünyanın en büyük konteyner gemisi Majestic Maersk kapılarını Hürriyet’e açtı.

DANİMARKA’nın Maersk firmasına ait dünyanın en büyük Konteyner gemisi Kopenhag’da düzenlenen isim töreninin ardından halkın ziyaretine açıldı. Dev gemi halkın ziyaretine açılmadan önce kapılarını Hürriyet’e açtı.  260 basamakla çıkılan 16 katlı geminin en üst güvertesinden bakıldığında, binaların ve limandaki diğer gemilerin minyatür gibi kaldığı görüldü. Avrupa ve Asya arasında turlar yapacak olan dünyanın en büyük gemisinin en ilginç tarafı ise sadece küçük bir joistik ile yönetilmesi.

20 SİPARİŞ DAHA VAR  
Geminin isim töreninde ise Veliaht Prens Frederik ve eşi Prenses Mary’nin hazır bulunması da Danimarka halkının verdiği önemi belgeler nitelikteydi.  Adı “Majestic Maersk” olan gemide şampanyayı Prenses Mary patlattı. Geminin çevresinde ve içinde özel güvenlik elemanları, polis, deniz polisi tarafından çok yoğun güvenlik önlemleri alındı, gemiye girenler özel yetiştirilmiş polis köpeklerinin denetiminden geçti.

DANİMARKA’NIN GURUR KAYNAĞI
Maersk firmasından Claus Hövelt, Claus Hövelt “dünyanın en büyük Konteyner gemisi olan Majestic Maersk, ilk kez Kopenhag’a geldiği için halkımızın gemiyi ziyaret etmesine olanak tanıdık. Gerek Danimarka halkı gerekse Turistler çok büyük ilgi gösteriyor. Gemi, sadece Maersk’in değil, Danimarka’nın gurur kaynağıdır” dedi. Maersk firmasının Triple-E modeli denilen gemiden 20 adet daha sipariş verdiği bildirildi.

5 bin villalık elektrik harcıyor
- Güney Korede Daewoo firması tersanesi tarafından inşa edilengeminin 40 Bin Beygir gücünde iki motor, toplam 86 bin beygir gücünde motorları var.

- 100 bin litre yakıt alıyor.

- 18 bin 270 konteyner taşıyor.

- 400 metre uzunluğunda, 59 metre genişliğinde, 73 metre yüksekliğinde.

- 5 bin villanın kullandığı kadar elektrik kullanıyor

- Saatte ortalama 12.8 knot (24 km/s) hız yapıyor. Hız 19 knot’a (35 km/s) kadar çıkabiliyor.

- 22 mürettebat var.

- Boşken 64 bin ton yük ile 190 bin ton ağırlığında.

- Özel yapılan pervaneleri sayesinde diğer diğer gemilere göre yüzde 4 daha az yakıt kullanıyor.

- Silikonlu boyası sayesinde yıpranmaya karşı mukavemeti daha fazla.

- Motordan çıkan dumanın yıkanması nedeniyle havayı diğer gemilere göre yüzde 80 daha az kirletiyor. 
Yorumlar (7)
Harun Şişmanyazıcı 6 yıl önce
Majestic Maersk

1-Yukarıda bu geminin boş ağırlığının 64.000 ton yüklü ağırlığının ise 190.000 ton olduğundan söz edilmektedir. Bu ifade bir çok denizcilik sitesinde de tekrarlanmıştır.
Bu geminin DWT'i bazı kaynaklarda 194.431 Ton,bazı kaynaklarda 192.800 ton ,bazı kaynaklarda 196.000 ton olduğuna göre ,Dwt'i diyelim ki 194.431 ton ve boş ağırlığı(lıght deplasman) 64.000 ton olan geminin yüklü ağırlığı(yüklü deplasman)nasıl 190.000 ton olur ???
Yüklü Deplasman =Lıght Deplasman+DWT(Yük+Ya kıt+Su+Sabite)

2- Trıple E Sınıfı ilk hizmete girdiği zaman Maersk Mc Kınney Moller 165.000 dwt ,14.5 metre draft,59 metre en 400 metre boy 73 metre yükseklik olarak ve konteyner taşıma kapasitesi 18.000 TEU olarak deklare edilmiş ve bu bilgiler gemi ile ilgili sitelerde yer almıştır. Bu gemi hizmete girene kadar en büyük konteyner gemisi olarak Marco POLO(CMA-CGM) 187.625 DWT ve 16 Metre draft 10.000 TEU(14 ton each)/normal konteyner kapasitesi 16.020 TEU olarak en büyük gemi olarak yerini almıştı. Buna göre Trıple E Class Mc Kınney Moller gibi 165.000 dwt ise tonaj olarak en büyük Marco Polo ,konteyner kapasitesi olarak ise en büyük ise Trıple E sınıfı olmaktaydı,ancak Majestic Maersk hizmete girince Trıple E DWT i 190.000 tonun üstüne çıkmış(16.5 Metre Draft) konteyner kapasitesi de 18.000 TEU yu aşmıştır.(Bazı kaynaklarda 18.000 TEU bazı kaynaklarda 18.270 TEU dur). Bu durumda Trıple E sınıfı gemilerin DWT nin ne olduğu konusunda kafamız iyice karışmıştır. Bu farkın metrik ton ,long ton farkından kaynaklandığı düşünülebilir,ancak bu kadar fark olmaz,kaldı ki yeni yapılan gemilerde artık eskisi gibi long ton değil metrik ton esas alınmaktadır. Ayrıca Majestic Maersk'in Gross Tonu ile ilgili olarak ta farklı rakamlar yer almaktadır,bazı sitelerde 194.849 bazı sitelerde 183.000 bazı sitelerde 180.000 ton dur.
Kısaca bu geminin spcesleri hususunda piyasada tam bir kargaşa vardır. Aynı durum hızı içinde geçerlidir. Bazı sitelerde servıce speed 19 knot saat (desıgn speed)(slow steamıng)politikası uygulanmaktadır.(En azından Mc Kınney Moller için böyleydi)Majestic Maersk için ise bazı sitelerde en çok 19 knot /saat ortalama 10.6 Knot/saat olarak,bazı sitelerde ise 22.7 Knot /Saat hız yaptığı ,bazı sitelerde ise max speed 25 knot /saat ,ancak 20 knot/saat ile yakıt tüketiminin %37 düşük olacağı 17.5 knot ile yakıt tüketiminin yarı yarıya azalacağı yer almaktadır. KISACA BU GEMİ İLE İLGİLİ RIVAYET ÇOK OLUP bana göre özellikleri aşağıdaki gibidir. DTW 194.431 dwt Drft 16.50, En 59 Metre ,Boy 399 Metre,Yükseklik 73 Metre ,Gross 194.849 ton Konteyner Kapasitesi 18.270 Teu ,İnşa tarihi 2013 Eylül ,Bu gemi şu an boyu itibari ile dünyanın en uzun boya sahip olan gemisidir. Vale Brazil bile 400.000 dwt kapasitede olmasına karşın boyu 362 Metredir.

3-Genel likle denizcilik siteleri ihtisas gerektiren siteler olması gerekmesine rağmen terminoloji ve meslek dili doğru kullanılmamaktadır. VALE BRAZİL de hizmete girdiğinde bir sitede 400.000 ton ağırlığında dünyanın en büyük gemisi hizmete girdi diye duyuru yapılmıştır. Bilindiği üzere geminin kendi ağırlığı ile DWT'i hatta DWTCC si farklı farklı kavramlardır.

Say gılarımla,
Harun Şişmanyazıcı
Mustafa Bağcılar 6 yıl önce
84 yılında Siroz adasındaki tersanede ilk defa Maersk gemisini görmüştüm.O zaman şirketin yaklaşık 100 parça gemisi vardı , bizim devlet şirketimiz ve Denizciliğimizin göz bebeği olan Deniz Nakliyatında 70 parça gemisi vardı , bir de şimdiki duruma bak nereden nereye .Genç denizcilerimizin Maersk ile ilgilenmelerini ve bu kurumda gerek karada ve gerekse denizde çalışma imkanlarını zorlamalarını tavsiye ederim.Denizcilikle ilgili eğitim veren kurumlarında bir başarı örneği olarak bu şirketi ve stratejisini yakından izlemelerini öneririm.
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Sayın Mustafa Bağcılar, Danimarka küçük bir devlet olmasına karşın bir deniz ülkesi olarak denizciliğe çok önem vermiş bir millettir. Şayet bilginiz varsa Danimarka devletinin denizciliğine nasıl yardım ettiğini burada yazarsanız sevinirim.Çünkü böyle bir gemi devlet desteği olmadan yapılamaz ya da ayakta duramaz. Acaba diyorum ismi Danimarkaca da bayrağı kolay bayrak mı? Gençlerimizin Marsk firması ve gemileriyle alakadar olmalarını istemenizi de çok beğendim. Ama velakin sanırım onların istediği düzeyde eğitim veremediğimiz için mezunlarımızın böyle firmalarda ne kadar iş bulabileceğini düşünemiyorum. Ayrıca Kenan Bağcılar ağabeyimizle bir akrabalığınızın var mı? Allah selamet versin. www.refikakdogan.com
hakkı gürleyen 6 yıl önce
bu ve bunun gibi şirketlerde ve dahi daha özel gemilerde çalışan mezunlarımız mevcuttur...hangi birinin değerini biliyoruz acaba....genç mezunlar bizim gibi değiller..her şeyi daha yakından takip ediyor ve girişimde bulunuyorlar...
Mustafa Bağcılar 6 yıl önce
Saygıdeğer Refik Abim gerçekten de buyurduğunuz üzere Maersk 'da iş imkanları için çok ciddi bir eğitim gerekiyor.Gerek Maersk' in gerekse de Maersk Sealand adlı ortak kuruluşunun career sitelerinde hem münhal posizyonlar hemde gerekli eğitimler ve bilgiler mevcuttur.Eski mezunlarımızdan bir abimizin orada Kaptanlık da yaptığını duymuştum ama arkası gelmedi,gerçekten ufuk açıcı ve denizciliğin ülke menfaatine nasıl yapılması gerektiğini deniz ticaretindeki rolüyle gösteren bir şirket.Ben liman başkanlığı ve genel müdürlük nezdinde bir iki girişimde bulunmuş olmama rağmen sadece konuşmada kaldı.İnşallah yeni yetişen genç denizci nesiller Türkiyemizde Maersk'ten daha büyük ve güçlü denizcilik şirketlerine önayak olurlar.
Saygılarım la
Kaptan Mustafa Bağcılar
Kenan Bağcılar ile akrabalığım yoktur.Doğma Büyüme Beykozluyum halihazırda Beykoz'da ikamet etmekteyim.
YDO /1982 İşletme
Ümraniye Beyaz Erguvan Denizcilik Kursu
Dursun Özgül 6 yıl önce
Yukarıdaki geminin toplam yakıt kapasitesini 100.000 litre olarak belirtmişsiniz.nBu tip gemilerin min yakıt kapasitesi 2000 tondur. Bu ayrıntılara dikkat edilmelidir.
Ömer Kabakcıoğlu 6 yıl önce
Günlük yakıt tüketimi 100000 litre olmalıydı.
12°
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?