banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

3. köprü ihalesi teşvik bekliyor

İstanbul üçüncü köprü dahil Kuzey Marmara otoyolu ihalesinde daha önce 5 Nisan olarak belirlenen teklif verme tarihi ertelendi.

GÜNCEL 27.03.2012, 10:06
3. köprü ihalesi teşvik bekliyor

3. köprü ihalesi teşvik bekliyor

İstanbul üçüncü köprü dahil Kuzey Marmara otoyolu ihalesinde daha önce 5 Nisan olarak belirlenen teklif verme tarihi, TBMM’de görüşmeleri devam eden ve önümüzdeki hafta yasalaşması beklenen Yap-İşlet-Devret (YİD) projelerine KDV istisnası tanınmasını öngören düzenlemenin getireceği katkıdan da yararlanılması amacıyla 20 Nisan’a ertelendi.
 
Reuters’a konu ile ilgili bilgi veren üst düzey bir Karayolları Genel Müdürlüğü yetkilisi, “YİD projelerinde KDV istisnası getiren teklifin Meclis’te görüşmeleri devam ediyor. Bu düzenleme nedeniyle ihale 20 Nisan’a ertelendi. KDV ile ilgili değişiklik ilgiyi de artıracaktır” dedi.

KDV istisnası

Resmi adı Kuzey Marmara Otoyol İhalesi olan İstanbul’a üçüncü köprü ve bağlantı yolları ihalesi için, ocakta şartname alan 18 firmanın hiç birinden teklif gelmemesi üzerine ihale iptal edilmiş, Başbakan Tayyip Erdoğan gerekirse köprünün milli bütçeyle yapılabileceğini kaydetmişti.

Projenin etap etap ihale edilmesine karar verilerek, ocak sonunda yayımlanan  yeni ihale ilanında, bir önceki ihalenin kapsadığı bağlantı yollarında değişikliğe gidilmiş, ihale üçüncü köprünün de dahil olduğu Odayeri-Paşaköy kesiminin yapım, işletim ve devir işi olarak belirlenmişti.

Üçüncü köprüye KDV istisnası getirilmesi durumunda, teklif verecek şirketlerin tahmini işletme süresini kısaltması bekleniyor.

Yorumlar (0)
13°
açık
banner102