banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

2 Ay Önce Çürük Raporu Verilmiş

Tekirdağ'da araçları ile denize düşerek 4 kişinin öldüğü limanın 2 ay önce yapı denetim firması tarafından denetlendiği ve çürük raporu verildiği ortaya çıktı.

GÜNCEL 31.05.2012, 01:20
1994
2 Ay Önce Çürük Raporu Verilmiş

Tekirdağ Limanı'na geldikleri sırada yeterli aydınlatma ve çıkış yönü için yönlendirme görevlisi bulunmaması sonucu içinde bulundukları otomobilin denize düşmesi sonucu ölen dünürler; Zeynep ve Ahmet Gülhan ile Aysel ve Vecdet Eriş çiftinin ölümü ile ilgili olarak adli ve idari soruşturma başlatılmıştı.

Bakanlık Müfettişleri inceleme yaptı

Soruşturma kapsamında Ankara'dan gelen Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığı müfettişleri liman içinde inceleme yaptı. Tekirdağ Liman Başkanı Murat Gül'den bilgi alan müfettişler, aracın denize düştüğü yerde 2 saat incelemede bulundu. İncelemenin ardından bakanlık müfettişleri limandan ayrıldı.

Öte yandan, ihmal iddiaları araştırılırken limanla ilgili bir gerçek ortaya çıktı. 50 yıl önce yapılan limana 2 ay önce çürük raporu verildi. Mülkiyeti Maliye Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü'ne ait olan liman 1997 yılında Özkök Grubu'na Akport Liman İşletmeleri'ne kiraya verildi. Özkök Grubu Maliye Bakanlığı'nın yüksek kira iddiasıyla ilgili olarak limanı kapatma kararı aldı. Limanın işletmesi Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredildi.

Limana çürük raporu verilmiş

Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nün ise 2 ay önce gelen şikayetler üzerine özel bir yapı denetim firmasına denetleme yaptırdı. 50 yıl önce yapılan ve 10 yıl önce güçlendirme yapıldığı kaydedilen limana yapı denetim firması tarafından çürük raporu verildiği ortaya çıktı. Limanın dalga aşınmasına bağlı olarak betonlarının deformasyona uğradığı ve dışarı çıkan demirleri çürüdüğü rapor edildi. Liman iskelesini denize bağlayan kolonların güçlendirilmesi gerektiğinin belirtildiği raporda limanın çökme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu bildirildi. Limanın betonlarının çatladığı ve demirlerinin ise çürüdüğü gözlendi.

Limana yön çizgisi çizildi ve tabela konuldu

Yön gösteren tabela ve işaret bulunmayan limanda Tekirdağ Belediyesi tarafından yön çizgileri ve tabelaları konuldu. Belediye tarafından görevlendirildiklerini ifade eden işçiler, 'Aracın düştüğü yere yön çizgisi çizip tabela koyacağız' dedi.

Yorumlar (3)
Mehmet Haldun Tokay 10 yıl önce
Tekirdag Limaninda yasanan bu olay INSANIN BASIRETININ BAGLANDIGI bir olay olarak UNUTULMAZ anilarimizin arasinda yer alacaktir. Yasanmis olaylardan dersler cikartarak tedbir almak ve olasiliklari tekrarlarini yasamadan onlemek AKILLI ve SAGLIKLI toplumlarin takdir goren becerileridir.

Haberlerden izledigimiz bu olay, PES DOGRUSU boylesi de ancak TURKIYEDE gorulur dedirtse de, toplumumuza kolay yollu bir haksizlik daha edilmis olur kanaatindeyim. Sanirim on yil kadar once ARON isimli konteynir gemisi ile Marsilyali bir kiracinin yuklerini Cezayir limanlarina goturup getiriyoruz. Bir Marsilya donusumuzde ozellikle liman otoriteleri cok duyarli ve uzgun vaziyette. Ogrendik ki, yanastigimiz rihtimin hemen ilerisinde (yanlis hatirlamiyorsam Korsika fery-boat'unun yanastigi rihtimda ilk cikan araba hemen cikisin karsisindaki kapak indirme kismindan bir IKAZ isareti olmadigi icin direkt giderek denize dusmus ve icindekiler bogularak can vermisler. Olay Tekirdag Limaninda yasanan olay ile bire bir ayni. Yasanan bu olay, insanin cok onemsendigi FRANSA'da digeri de insani onemseme mucadelesi veren TURKIYE'mizde ceryan etmis. Her ikisinde de tartisilmaz kusurlar var ama gorulen o ki: "boyle seyler olsa olsa Turkiyede olur" on yargisi hatalidir. Olayda hayatini kaybetmis insanlarimiza Allahtan Rahmet ve sevenlerine bassagligi dilerim. Kapt. M.Haldun TOKAY
10 yıl önce
TDK BTS den alıntı;LİMAN İng. harbour

Gemilerin yolcu indirip-bindirme, yükleme-boşaltma, bağlama ve beklemelerine elverişli yeterli su derinliğine sahip, teknik ve sosyal altyapı tesisleri, yönetim, destek, bakım-onarım ve depolama birimleri bulunan doğal veya yapay olarak rüzgâr ve deniz tesirlerinden korunmuş kıyı yapıları.

Müh.Kaptan Refik Akdoğan 10 yıl önce
Resimlerden anladığım kadarıyla tam bir gecekondu liman görünümünde. Gemiden çıkınca hemen karşınızda dar bir yol sonra bir rampa ve deniz. Acaba araçlar gemiden çıkarken yolu gösteren işaretler ve bir memur varmıydı yolu gösteren? Bu bir gerçek ama arabayı kullananda hiç mi kusur yoktu? Allah selamet versin www.refikakdogan.com
25
az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü