banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

1881 Atatürk Kordon Boyuna Demir Attı

İzmir körfezi için sipariş edilen katamaran tipi 15 gemiden 3'ncüsü olan "1881 Atatürk" adlı gemi, İzmir Körfezi'ne ulaştı.

GÜNCEL 02.08.2014, 08:21
1881 Atatürk Kordon Boyuna Demir Attı

1881 Atatürk' Kordon Boyuna Demir Attı 

İzmir körfezi için sipariş edilen katamaran tipi 15 gemiden 3'ncüsü olan "1881 Atatürk" adlı gemi, İzmir Körfezi'ne ulaştı.

İzmir Körfezi'nde deniz ulaşımının yaygınlaştırılması amacıyla sipariş verilen katamaran tipi 15 gemiden 3'üncüsü olan ve düzenlenen anketle "1881-Atatürk" adı verilen gemi, üretici firma tarafından teslim edilmesinin ardından İzmir'e getirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan ihaleyi kazanan Özata Denizcilik tarafından kataramarn tipinde dünyanın en büyük karbon kompozit yolcu gemisi olarak üretilen 15 yolcu gemisinden 3'ncüsü, hizmet vereceği İzmir Körfezi'ne kavuştu.

Üretici firmanın daha önce teslim ettiği 2 gemiye "Çakabey" ve "Dokuz Eylül" adları verilmesinin ardından geriye kalan 13 yolcu gemisi ile 3 feribota konulacak isimler için düzenlenen ankette, en fazla oyu alan "1881-Atatürk" adının verildiği gemi, Pasaport'ta kıyıya bağlandı.

İzmirliler, kıyaya bağlı gemiye yoğun ilgi gösterdi.

Kordon'da yürüyüş yapan vatandaşlar, modern yapısı ile ilgi odağı olan geminin önünde fotoğraf çektirdi.

Körfezdeki yolcu taşımacılığını saatte 18 mil süratle daha hızlı hale getirecek gemi, 420 yolcu kapasitesine sahip bulunuyor. Kablosuz internetten TV yayınına kadar bir çok konforu barındıran gemi, engelliler için de özel düzenlemeler yapılmış durumda. Görme engelliler için gerekli yerlerde kabartmalı uyarı ve yönlendirme işaretleri ile fiziksel engellilerin araçlarına uygun yerler bulunan gemide, şehir içi bisiklet kullanımını da özendirmek amacıyla bisiklet park yeri bulunuyor. Gemide ayrıca, yolcuların evcil hayvanlarını taşıyabilmeleri için birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesleri yer alıyor. Yeni gemi, yapılacak kontrollerin ardından İzmir Körfezi'nde hizmete alınacak.

Yorumlar (1)
Ali Ergezer 6 yıl önce
bu belediyeler gerek izmir gerek İstanbul olmak üzere özel yolcu tekne sahiplerini hedef almışçasına tekne yaptırıyor yani özel söktörü bitiriyor..belediyel er özel söktörde çalışanları düşünmüyormu
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?