banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

1.5 Milyar Dolarlık Kapışma!

Milgem programı kapsamında son altı korvetin yapımı için açılan 1.5 milyar dolarlık ihale için Türk tersaneleri yarışıyor.

GÜNCEL 06.06.2012, 00:11
2144
1.5  Milyar Dolarlık Kapışma!

Milgem, Türkiye'nin ilk ulusal savaş gemisi üretme projesi olma özelliğini taşıyor.

İki büyük Türk tersanesi RMK Marine ve Dearsan, Türkiye'nin milyarlarca dolarlık Milgem programı için son altı korvetin yapımı için birbiriyle yarışıyor. Hürriyet'in haberine göre, Savunma Sanayii İcra Komitesi'nin gelecek ay toplanarak RMK Marine ile Dearsan A.Ş. arasında bir seçim yapması bekleniyor.

Normalde yılda üç kez olağan olarak toplanan komitenin üyeri arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ve Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar yer alıyor.

Milgem programı kapsamında yapılması planlanan sekiz korvetten ilk ikisi askeri tersanelerde inşa edilmişti.

Komite toplantısında belirlenecek olan özel tersane, geri kalan altı korvetin yapımını 1.5 milyar dolar karşılığında üstlenecek.

Milgem programı, Türkiye'nin ilk ulusal savaş gemisi üretme projesi. Korvetlerin özelliği, savaş filosu içindeki en küçük savaş gemileri olmaları.

Yorumlar (1)
ahmet cavit gür 9 yıl önce
buna kapışma demesek de yarışma desek daha iyi.

sonuçta hangi tersaneda olursa olsun çok hayırlı bir iş yapılacak.

yerli oranı en üst düzeye çıkarılan milli gemilerimiz inşa edilecek.

70 li yıllarda "ilk türk muhribi" denilen gemilerin inşası ile başlamıştık.kırk yıldır bu sevdamız devam ediyor.emekleri geçenlere ne mutlu.

milli gemi yapımında gelinen bugünkü seviye gerçekten de gurur verici.ilgililere ve yetkililere akıl vermek gibi olmasın amma..

mademki altı gemi yapılacak.üçer üçer taksim edilsin.her iki tersanede de bu gemiler inşa edilsin.kısa zamanda altı gemimiz daha olsun.maliyet de belli standart da.hem böylece kimse de darılmamış olur.
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü