banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

131 Kişi Ölümden Döndü

Mersin'de hava şartlarının kötü olması nedeni ile açık denizde batma tehlikesi olan Suriyeli kaçak göçmenleri taşıyan balıkçı teknesindeki Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

GÜNCEL 29.12.2014, 15:07
2247
131 Kişi Ölümden Döndü

Mersin'de can pazarı... 

Mersin'de hava şartlarının kötü olması nedeni ile açık denizde batma tehlikesi olan Suriyeli kaçak göçmenleri taşıyan balıkçı teknesindeki Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı.

Helikopter destekli olarak gerçekleştirilen kurtarma saniye saniye Sahil Güvenlik kamerasına yansırken 98 erkek, aralarında bir hamile 12 kadın ve 21 çocuk olmak üzere toplam 131 kişi ölümden döndü.

Mersin'de Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'na açık denizde bir balıkçı teknesinin batma tehlikesi geçirdiğine dair ihbar telefonu geldi. İhbar üzerine balıkçı teknesinin açık denizde bulunduğu yer belirlenerek Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'na 1 arama kurtarma gemisi ile 1 Ani Müdahale Botu süratle olay yerine sevk edilirken diğer limanlarda bulunan botlar ile Sahil Güvenlik helikopteri destek amacıyla yönlendirildi.

Balıkçı teknesinin bulunduğu alana giden Arama Kurtarma Gemisi TCSG Umut ve Sahil Güvenlik Ani Müdahale botu. 16 metre boyundaki Yiğit Kaptan-2 isimli tekne ile telsiz irtibatı kurdu. Ekipler irtibat sırasında teknenin arızalı olduğu, su almaya devam ettiği, içinde de çok sayıda düzensiz göçmenin olduğunu öğrendi. Bunun üzerine tekneye ulaşan ekipler, batma tehlikesi geçiren tekne karinasındaki deliklere ahşap takoz çakılarak su girişini önledi.

Ardından tekne içene dolan suyun boşaltılmasını sağladı. Ardından da teknede bulunan göçmenler Sahil Güvenlik Arama Kurtarma Gemisi'ne alındı. 98 erkek, 12 kadın ve 21 çocuk olmak üzere toplam 131 kişi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Mersin Limanı'na getirildi. Burada bitkin, yorgun ve aç olanlarla ilgilenen ekipler, aralarında çocuk ve kadınların bulunduğu göçmelere süt, meyve suyu, bisküvi ve yiyecek ikram etti. 1 hamile kadın ile kalp ameliyatı geçirmiş 1 erkek sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürülerek tedavi altına alındı. İşlemleri tamamlanan göçmenler, sınır dışı edilmek üzere Mersin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Bu arada, Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı, operasyonu havada ve denizde saniye saniye görüntüledi. Görüntülerde ise, batma tehlikesi geçiren teknedekilerin can pazarı yaşamaları ise kayıt altına alırken bu yıl içerisinde düzensiz göç ile bağlantılı olarak 826 arama kurtarma faaliyeti gerçekleştirilerek toplam 12 bin 410 göçmen sağ salim kurtarıldığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
6
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü