banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

100 Türk armatörün yerli gemi çıkarması

Türkiye’nin sahip olduğu koster (kuru yük gemisi) filosu yenilenecek. Tek tip yapılacak Türk Yıldızı adlı gemilerden ilk etapta 85 metrelik 12 gemi yapılacak.

GÜNCEL 20.04.2014, 02:23
3172
 100 Türk armatörün yerli gemi çıkarması

Türk armatörleri, dünya deniz taşımacılığının son yıllarda en çok tercih edilen yöntemi olan koster gemilerini yenileyerek pazardan daha büyük pay almak için harekete geçti. Koster Armatörleri ve İşletmecileri Derneği (KOSDER) olarak bir araya gelen yaklaşık 100 armatör, koster filosunun 25.5 yaş ortalamamasını yeni gemiler yaparak düşürmek istiyor.

Tek tip yapılacak Türk Yıldızı adlı gemilerden İlk etapta 5 bin ton yük taşıyabilen 85 metre uzunluğunda 12 gemi yapımını planlayan dernek, böylece yıllık Akdeniz ve Karadeniz’de 8 milyar dolar olan pazardaki payını arttırmayı amaçlıyor. Bu hamlenin ilk örneği İçdaş’tan Türk Yıldızı 1 adıyla geldi. Yerli mühendislik ve işçilikle üretilen gemi 5.5 milyon dolara ÇanakkaleKarabiga’daki tersanede üretildi.

Türkiye’nin koster filosu eriyor
KOSDER Başkanı Salih Zeki Çakır, Türklerin sahip olduğu yaklaşık 400 geminin bulunduğunu ve bunların 25.5 yaş ortalamasında olduğunu vurguladı. Filoda 30 yaşın üzerinde 300’e yakın geminin olduğunu vurgulayan Çakır, şunları söyledi:
“Türk koster filosu eriyor taşıdığımız yük miktarı azalıyor. 2011’de yılda 3.1 milyon DWT pay sahibiyken 2013’te 2.91 DWT’a düştük. Türk Yıldızı adlı tek tip gemi ile filoyu yenileyerek daha fazla söz sahibi olmayı hedefliyoruz. Armatörler olarak Türk Yıldızı gemilerini yaparak iç piyasanın da canlanmasını sağlayacağız. TuzlaYalova ve Ereğli’de ki tersanelerden birkaçının yılda bir tane Türk yıldızı kosteri yapması iç piyasa için çok önemli bir gelişme olacak.”

Gücümüzü artıran hamle

Salih Zeki Çakır, “Türk gemi sahiplerinin rekabet gücünün azalmaması için çabalıyoruz. Ukrayna’da ki kriz nedeniyle bölgede zaten bir durgunluk var. Taşımacılık Ortadoğu’da ki krizi de zor aştı. Akdeniz ve Karadeniz’de ki deniz taşımacılığında yüzde 21 pazar payımız var. Yaklaşık 1.6 milyar dolarlık navlun geliri olan armatörlerin Türk Yıldızı adlı gemi modeline geçmesini istiyoruz. Uzun vadeli bir proje oluşturuyor ve yılda 12-15 gemi yapma amacındayız. Asıl amacımız 30 yaşın üzerinde ki 300 gemiyi yenilemek” diye konuştu.

Yaşlanan 300 gemi parçalanmalı

Kuru yük taşımacılığında kullanılan koster gemileri, yüzlerce konteynırın içine yerleştirilen binlerce ton yükü taşıyabiliyor. Konteynırların dizildiği gemiler uzun denizaşırı seyahatleri yapabiliyor. Türk deniz taşımacılığındaki toplam gemi sayısının 1.550 bunlardan 730’nunun ise kuru yük taşımacılığında kullanılan koster olduğu öğrenildi. 30 yaşın üzerindeki 300 geminin söküme gönderilmesi ve yerine yeni gemilerin yapılmamasının taşımacılığı olumsuz etkileyeceği vurgulandı.

Yorumlar (8)
hüsamettin canbilen 8 yıl önce
değerli Ağabeyim Salih Kaptan,

Resimde gözüken model geminin makinasını da yerli Pendik/sulzer yaparsanız 10 numara gurur kaynağımız olur.Tülomsaş bu projeye destek olmalıdır diye düşünüyorum.

say gılarımla
ADINIZI YAZIN 8 yıl önce
Hüsamettin bey bahsettiğiniz "Sulzer" makineler Pendik'te bulunan İstanbul tersanesi Deniz kuvvetlerine devir edildikten sonra bazı genç meslektaşlar bizim motor imalinden çok tamir atölyesine ihtiyacımız var diyerek patentli olarak imal edilen Sulzer makinelerinin imalini durdurdular.Tabii zararımız büyük dövizimiz dışarı gitmekte.
-- 8 yıl önce
Güzel düşünce ama çok geç kalınmış düşünsenize ruslar bu projeye 1960 lı yıllarda başlamıştı. Standart tiplerde üretilmesi ileriye dönük bakım maaliyetlerini oldukça düşürcektir. Hatta bu gemiler üzerine daha gemiye hakim kalifiye personel yetiştirebilir bundan eminim ama ne kadar uygulanabilecek bu da ayrı bir konu.
adenizci 8 yıl önce
ustadim asagidaki yorumuma 5 kirmizi kart almisimkeske sizin kadar uygun bir dil kullansaydim. tebrik ederim ustaca meraminizi anlatmissiniz.60 model rus arabalari ne kadar islevselse bu projede o kadar ise yarar :))

Alp ŞARMAN 8 yıl önce
Hüsamettin bey bahse konu gemilere yerli üretim Sulzer ana ve yardımcı makineden bahsediyorsunuz.Pend ik'te bulunan İstanbul tersanesi Deniz kuvvetlerine devir edildikten sonra genç meslektaşlar konunun önemini kavrayamayarak bizim motor yapmamıza gerek yok burası güzel bir motor tamir atölyesi olur diyerek o dediğiniz imalat defterini kapadılar.Yanılmıyor sam sene 1999 du.
denizci 8 yıl önce
projeyi yonlendireler tersane sahibi olunca.. bosamakta kolay olmus...co k ciddi bir altyapi ve felsefesi yok bu calismanin. karadeniz ve akdenizde cok fazla yeni gemiye ihtiyac yok.kuzey avrupada bile bu kadar yeni bir filo planlamasi yok.almanlarin yada ingilizlerin yada danamarkalilarin hic boyle bi calisma yaptigini duydunuz mu :)))) ;

hakan köse 8 yıl önce
fikir düşünce güzel daha öncede bu konu hakkında haber cıktı genelde gemilerin tonaşları ve yaşlana koster filosundan habsediliyor.tamamda zaten parası yada kride bilan armatör gemisini yeniliyor madem böyle bir proşe var tam yerli is ana makinesi yardımcı makinalar yerli olsun nevigasyon cihazları yerli olsun yaptıran armatörede devlet destek olsun ben diyeyim türk yıldızı ama bunlar yapılmıyorsa boşuna haber olması bence saçma zaten türk tersanelerinde yapılan ufak büyük gemiler haber oluyor yarli yapacaksak tam yerli olmalıyız ki makine üreten yerli sanayide gerek çalışan üreden ve geliştiren bundan kazanç ve övünç duysun
sailor 8 yıl önce
bizim insanimiz anlamak mumkun degil..bu proje zaten olmus bi calisma. yapsalarda bikac armatorun daha battigini gorucez.ne yi tartisiyosunu neresinden tutsan curuk bu is.27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü