banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması

Yat tasarımında yaratıcılığı ve gemi mühendisliği öğrencilerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen ‘1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu.

GÜNCEL 28.04.2012, 01:43
1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması

1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği tarafından gemi ve yat tasarımında yaratıcılığı ve gemi mühendisliği öğrencilerini teşvik etmek amacıyla düzenlenen  ‘1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu. Yarışmada Tahir İnce - Fatih Şık ikilisi ‘Yeşil Bey’ adlı tasarımlarıyla birinci, Görkem Serbay Akıl - Doğuhan Hazar Cengiz ‘Green Tur’ ile ikinci, Harun Demir - Devran Torun ise tasarımları ‘Lal İstanbul’ ile üçüncü oldu. Tasarımcılara teşvik ödülleri, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan tarafından verildi.

Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği (GYİB), Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğü ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Gemi Mühendisleri Odası (GMO) ve Türk Loydu işbirliğiyle,  gemi ve yat sektörünün gelişimine katkıda bulunmak amacıyla, ‘1. Ulusal Gemi ve Yat Tasarım Yarışması’ düzenledi. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirmiş olduğu 1.3 milyar dolarlık ihracat rakamıyla sektörün potansiyelini ortaya koyan birlik, bu yarışma ile de bütün sektörlerde olduğu gibi gemi ve yatçılık sektöründe de tasarımın önemine dikkat çekti.

200’den fazla davetlinin katıldığı ödül töreni su temalı bir dans gösterisi ile başladı. Yarışmada Tahir İnce - Fatih Şık grubu Yeşil Bey tasarımı ile birincilik, Görkem Serbay Akıl - Doğuhan Hazar Cengiz grubu Green Tur ile ikincilik ve Harun Demir - Devran Torun grubu ise Lal İstanbul ile üçüncülük ödülü aldı. Kazananlara ödüllerini Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ile Birlik Başkanı Başaran Bayrak verdi.

 Yarışmanın amacının Türkiye’deki başarılı tasarımcılarla üreticileri buluşturmak olduğunu dile getiren GYİB Başkanı Başaran Bayrak, “Gemi ve yat sektörünü, çok iyi tasarımlarla beslemek, sektörle ilgili eğitim gören öğrencilerin tasarım yönlerinin gelişmesini ve ihraç edilebilir nitelikteki ürünlerin ortaya çıkarılmasını ayrıca taşımacılıkta kullanılan enerji miktarının düşürülmesini sağlamak hedefindeyiz” dedi. Bütün sektörlerde olduğu gibi rekabetin gemi ve yat sektöründe de önemli olduğuna işaret eden Bayrak, “Gelecek dönemlerde gemi pazarında söz sahibi olabilecek ürünlerin geliştirilebilmesi için bu girişimlerin önemini biliyoruz. Bu anlamda da birlik olarak öncü olmak istedik” açıklamasında bulundu.

“Tasarım konusundaki başarıları destekliyoruz”

Yarışmaya Türkiye’deki üniversitelerin Gemi İnşa Mühendisliği, Gemi ve Deniz Teknolojisi Mühendisliği, Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği bölümlerinde eğitim gören lisans ve lisansüstü öğrenci gruplarının katıldığına vurgu yapan Bayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yarışmamızın konusu, İstanbul Limanı idari sınırları içinde, yerel deniz trafiği kapsamında, tarifesiz sefer yapan, 12’den çok, 100’den az sayıda yolcu taşıyan, günlük gezi ve yolcu taşıma amaçlı ve de ‘Green Ship’ özelliklerine sahip yolcu gemilerinin özgün olarak tasarlanması idi. Yarışmada dereceye giren tasarımcılarımızı teşvik etmek amacıyla ödüllendiriyoruz. Birinci olan tasarımın sahibine 15 bin TL, ikinci olan tasarımın sahibine 10 bin TL, üçüncüye ise 5 bin TL veriyoruz. Bundan daha önemlisi, para ödüllerinin dışında, Ekonomi Bakanlığı'nın 2008/2 Sayılı Tasarım Desteği Hakkında Tebliği çerçevesinde yarışmada birinci olan grup üyelerinden oluşan ve destek kapsamına alınan tasarımcıların yurtdışındaki eğitim giderlerinin 2 yıla kadar desteklenmesi söz konusu olabilecektir.”

Tüm katılımcı eserler sergilenecek

Gemi ve Yat ihracatçıları Birliği, yarışmaya tasarım göndermiş tüm öğrencilere sürpriz birer özel hediye ve her katılımcıya katılım sertifikası sundu. Ayrıca yarışmaya katılan projelerin tamamı ödül alma şartı aranmaksızın 27 Nisan 2012 tarihinde Sheraton İstanbul Ataköy Hotel’de, 27 Nisan 2012 tarihinden sonra ise 15 gün boyunca İstanbul Dış Ticaret Kompleksi’nde sergilenecek.

Sponsorlar

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türk Loydu  ve Gemi Mühendisleri Odası işbirliğiyle, Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği’nin organizasyonunda düzenlenen yarışmayı destekleyen kuruluşlar arasında ana sponsor Deniz Ticaret Odası, platin sponsorlar İDO - İstanbul Deniz Otobüsleri, Desan Tersanesi, Çeksan Gemi İnşa, GİSAŞ A.Ş., GİŞBİR, KIRAN Tersanesi altın sponsor  Logos Marine, basın sponsorları ise, Aktüel Deniz, Yat Haber, Küresel Ana Haber, Deniz Magazin ve Yachtinglife dergileri oldu.

Gemi ve yat tasarımı alanında önemli isimlerden oluşan yarışma jüri üyeleri, Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Osman Kolay, Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Turyol Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, Tasarımcı GMO üyeleri Fuat Turan, Bülent Şener, Numan Bakıryol, Itri Teymur, Cem Tunçyürek, Haluk Suntay ve Proteksan Tersanesi Genel Müdürü, İİB Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu ve GMO üyesi Necdet Salgür’dü.

Yorumlar (0)
-1
açık
banner102