Gümüşhane’de Arıcılığa Kovan Altlığı Desteği

Gümüşhane’de İl Özel İdaresi Tarafından Finanse Edilen Ve Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Tarafından Yürütülen Proje Kapsamında Arıcılara Bin 200 Adet Plastik Polen Tuzaklı Kovan Altlığı Dağıtıldı.

Gümüşhane’de Arıcılığa Kovan Altlığı Desteği
Gümüşhane’de İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında arıcılara bin 200 adet plastik polen tuzaklı kovan altlığı dağıtıldı.
Düzenlenen törenle 2016 yılı arı kayıt sistemine kayıtlı olan ve arılı kovan desteğinden faydalanan 104 arıcıya bin 200 adet plastik polen tuzaklı kovan altlığı dağıtıldı.
Projenin amacının arıcıların geleneksel kalıpları kırarak yeni ürün ve yöntemlere yönelmelerini sağlamak olduğunu ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’nin zengin florası ve coğrafi yapısıyla arıcılık açısından Türkiye’nin sayılı bölgelerinden birisi olduğunu, mevcut potansiyelin değerlendirilmesi için arıcılığı teşvik ettiklerini söyledi.
Üretime ve üreticiye sağlanan bu tür desteklerin hem maddi hem manevi katkılarının olduğunu, bu tür yatırımların il ve ülke ekonomisine mutlaka geri döndüğünü belirten Birşen, Gümüşhane’de kovan başına 12 kilogram polen elde edildiğinden, toplamda bin 200 adet polen tuzaklı kovan altlığından 14 ton polen üretilmiş olacağını kaydetti.
Birşen, projenin önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam edeceğini, İl Müdürlüğü olarak her türlü konuda çiftçilerin ve üreticilerin yanında olmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176